Reklama

Iran atakuje Hajfę, Izrael odpowiada nalotami na Teheran

Irański pocisk balistyczny pośredniego zasięgu Emad (zdjecie poglądowe).
Irański pocisk balistyczny pośredniego zasięgu Emad (zdjecie poglądowe).
Autor. Mohammad Agah/Wikipedia

Irańskie wojska ostrzelały w piątek Hajfę. Reuters poinformował, że nad miejscowym portem lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie unosi się słup dymu. Według irańskich mediów, irański pocisk trafił także w radarowe stanowisko w Wzgórzach Golan. Trwa szacowanie strat.

Izraelski minister obrony Israel Katz poinformował, że wydał polecenie zintensyfikowania ataków na cele powiązane z władzami Iranu. –Musimy uderzyć we wszystkie symbole reżimu i mechanizmy ucisku ludności, takie jak (…) Gwardia Rewolucyjna – powiedział, podkreślając, że działania mają na celu destabilizację sytuacji wewnętrznej w Iranie.

Reklama

Publiczne izraelskie media podały, że w jednym z piątkowych nalotów na Teheran zginął kolejny irański naukowiec związany z programem nuklearnym. Informacji tej nie potwierdziły jednak ani izraelskie wojsko, ani źródła w Teheranie. Przez cały dzień trwały wzajemne ataki – obie strony prowadziły intensywny ostrzał.

W piątek 13 czerwca izraelska armia rozpoczęła ostrzał celów w Iranie. Rząd Benjamina Netanjahu uzasadniał to koniecznością przeciwdziałania możliwej produkcji broni atomowej przez Teheran. Strona irańska zapewnia, że jej program nuklearny ma wyłącznie charakter cywilny. Z czasem jednak Izrael zaczął oficjalnie deklarować, że jego celem jest obalenie irańskiego rządu i doprowadzenie do przewrotu.

Czytaj też

Tymczasem Gwardia Rewolucyjna poinformowała o rozpoczęciu 17. fali operacji „True Promise 3”. Trwa skoordynowany atak rakietowo-dronowy z użyciem ciężkich głowic i pocisków dalekiego zasięgu. Izraelskie media potwierdzają poważne zniszczenia w kilku miejscach kraju po uderzeniach irańskich rakiet balistycznych.

Na arenie międzynarodowej trwają próby dyplomatycznego zażegnania kryzysu. Jeszcze w piątek w Genewie ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii mają spotkać się z szefem irańskiej dyplomacji Abbasem Aragczim. Mają mu przekazać, że Stany Zjednoczone są gotowe do bezpośrednich negocjacji z Iranem, mimo wcześniejszych sygnałów, że mogą przyłączyć się do izraelskich ataków. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że „trójka europejska” (tzw. E3) przedstawi Teheranowi nowe propozycje dotyczące ograniczenia programu nuklearnego, rozwoju rakiet balistycznych oraz wsparcia dla sił proxy.

Reklama

O eskalacji napięcia rozmawiali także kanclerz Niemiec Friedrich Merz i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Według niemieckiego rządu, obaj liderzy zadeklarowali wolę wspólnego działania na rzecz deeskalacji w regionie.

Źródło:PAP / Defence24
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (8)

  1. Zbyszek

    Zadziwia wzrost skuteczności iranskich rakiet - choć leci ich mniej, to większy procent dosięga celu. Choć brak informacji o stratach militarnych Izraela (sądzę że skutecznie cenzurują takie dane), to Iran ma pewną szansę. Jeśli próba wywołania przewrotu w Teheranie się nie uda to Iranowi wystarczy trwać. Będzie to bardzo trudne - riposty będą coraz rzadsze, a poczynania Izraela coraz śmielsze. Zniszczone zostaną zakłady zbrojeniowe, rakiety, reaktory i wirówki ale jeśli ajatollahowie przetrzymają ten cios to mogą odbudować swoją pozycję, zwłaszcza z pomocą Rosji i Chin

    1. Zam Bruder

      Pakistan już uruchomił pomoc dla Iranu prawdopodobnie zarówno w celu odtwarzania irańskiej OPL jak i systemów rakietowych ziemia - ziemia ; czy robią to Chiny - nie wiem. Izrael powoli, acz w nieuniknionym progresie zużycia wystrzeliwuje się z własnych zasobów rakiet przechwytujących najwyższej i najkosztowniejszej półki. Teraz pytanie o to kto pierwszy wyprztyka się ze swoich zasobów ; Iran ze środków ofensywnych czy Izrael z defensywnych ; jeżeli ten drugi (cały czas wspomagany przez Stany i nawet Jordanię i Arabię) to uratować ten kraj przed katastrofą może tylko wejście do wojny USA.

    2. Rusmongol

      @zam. Jedli USA zobaczą że Pakistan lub Chiny pomagają w dużym stopniu Iranowi, to tym bardziej wejdą do wojny. A to będzie koniec Iranu. Kuriozalnie większy pożytek dla Iranu może być jeśli tej pomocy nie będą dostawać 🤣

  2. Rusmongol

    Alexander J. Motyl jest jednym z zachodnich politologów i historyków zajmujących się badaniem rosyjskiego faszyzmu[16]. Timothy Snyder uważa, że Putin i jego reżim znajdują się pod bezpośrednim wpływem proroka rosyjskiego faszyzmu – Iwana Iljina[17][18][19][20]. Władisław Inoziemcew, rosyjski badacz, uważa, że Rosja jest państwem faszystowskim we wczesnym stadium, tym samym twierdząc, że obecny rosyjski reżim polityczny jest faszystowski[21]. Tomasz Kamusella, polski uczony badający nacjonalizm i pochodzenie etniczne, oraz Alister Heath[w innych językach], dziennikarz The Daily Telegraph, nazywają obecny autorytarny rosyjski reżim polityczny faszyzmem Putina[22][23]. Maria Sniegowaja uważa, że Rosja kierowana przez Putina jest reżimem faszystowskim[11][24].

    1. Zam Bruder

      @Rus. A jaki charakter ; tak tylko dla zrównoważenia Twoich zerojedynkowych przemyśleń - miały organizacje współpracujące (kolaborujące) z faszystowskimi Niemcami których czołowe postaci są obecnie oficjalnymi bohaterami narodowymi Ukrainy? Mam tu na myśli zarówno OUN - UPA jak i formacje uznane za zbrodnicze wraz z całym himmlerowskim SS któremu podlegały? Jest to również temat bardzo dobrze i rozpoznany jak i historycznie opracowany łącznie z bardzo dobrze udokumentowanymi ich zbrodniami - zarówno wobec ludności polskiej jak i żydowskiej. Bogatej bibliografi nie wymienię, bo jeszcze nigdy powołując się na opisujące temat źródła naukowe i ich Autorów nie udało mi się tu przebić z komentarzem jakby w ogóle nie istniało to - co na Ukrainie widzimy na własne oczy (pomniki, nazewnictwo) i słyszymy na różnych uroczystościach z udziałem ukr. oficjeli - dlaczego unikamy pisania i mówienia o tym wprost w taki sam sposób w jaki opisujesz tu rosyjski ustrój?

  3. Przyszłość

    Co do rozwiazan politycznych - to oczywiste jest ze najpierw mnalezy nalozyc sancke na Izeal za nieleglna bron atmowa i za ludbustwo i za atki na bazy ONZ i za napastcza wojne. Wtedy bedzie to mialo rece i nogi> Stawanie #3 po stronie agresora jest zle. Co do zas atakow - jest olbrzmia cenzura ktora ma przekonac ze Iran w nic nie trfia. Ale jednak cos sie przedstaje i widac sporo zniszczen.

    1. Rusmongol

      Przecież każdy wie że Izrael jak i Ukraina obrywają. Ale wiesz co jest tragiczne? Że ludzie jak ty wciąż nobilitują agresywna i faszystowska Rosję czy islamski reżim fundamentalistów i sponsorów terroryzmu z Iranu, którzy w obronie szariatu ostatnio zabili 500 swoich obywateli.

  4. Rusmongol

    Coraz większa liczba wybitnych ekspertów zajmujących się Europą Środkową i Wschodnią opisuje obecnie Rosję Putina jako faszystowską. Natomiast wielu historyków porównawczych i politologów unika używania terminu "faszyzm" do kategoryzowania putinizmu. Ma to związek z używaniem przez nich wąskich definicji ogólnego faszyzmu. Ich zdaniem cechą odróżniającą faszystów od innych prawicowych radykałów jest dążenie tych pierwszych do politycznego, społecznego, kulturowego i antropologicznego odrodzenia

  5. Rusmongol

    "Faszystowska polityka zaczyna się, jak powiedział nazistowski myśliciel Carl Schmitt, od definicji wroga, a ponieważ sowiecki antyfaszyzm oznaczał jedynie zdefiniowanie wroga, to umożliwił faszyzmowi wejście do Rosji tylnymi drzwiami"

  6. Rusmongol

    "Podróżnik w czasie z lat 30. nie miałby trudności z uznaniem reżimu Putina za faszystowski. Symbol Z, wiece, propaganda, wojna jako oczyszczający akt przemocy i doły z trupami wokół ukraińskich miast; wszystko to jest bardzo proste"

  7. Rusmongol

    Dzisiejsza Rosja spełnia większość kryteriów państwa faszystowskiego: kult wodza, kult zmarłych skupiony wokół II wojny światowej i mit o minionej imperialnej wielkości przywracany przez uzdrawiającą przemoc, morderczą wojnę z Ukrainą - pisze na łamach "New York Timesa" amerykański historyk Timothy Snyder.

  8. Zam Bruder

    Iran po przyjęciu warunków kapitulacji odnośnie własnych zbrojeń rakietowych czy rezygnacji ze swoich sojuszy znalazłby się w dokładnie w takiej samej sytuacji jak Ukraina po przyjęciu warunków Kremla - nastąpiłaby dekapitacja państwa jako podmiotu niezależnego na mapie politycznej świata. Do tego oczywiście dąży Izrael w swym planie pozbywania się kolejnych swoich wrogów, który to plan nie istnieje oczywiście dla wielu tutejszych fanów tego państwa - tworzących nowy aktyw obok (wraz) proukraińskiego. I tu i tam zero refleksji ; podejście zero - jedynkowe, tu białe tam czarne. Czyli to Nie samego programu atomowego obawiał się Tel Aviv, tylko państwa Iran jako takiego? Teraz proste odwrócenie tego kota ogonem ; skoro obydwa te narody stanowią wobec siebie śmiertelne zagrożenie, to czy w takim samym stopniu uzasadniony byłby podobny prewnecyjny atak Iranu na swego wroga?

    1. user_1074157

      Rosja i Iran przeprowadzają obecnie ostatecznie rozwiązanie kwestii faszystowskiej na świecie.

    2. Przyszłość

      Iram wspieral Izeal wiele razy. i wzajmnie. Np w czasie wojny Iradzko - Iranskiej - Izeal wspolpracowal z Iranem. Potem tez gdy w czasie wojny w Zatoce Saddam ostzreliwal Irzeal Iran pomagal Izealowi. To ogolnie proaganda ze Iranczcy sa innracjonali i ze chca znisczytc izeal. Zwkle klamstwo. Ale skoro Izeal ma taka moc ze moze powiedziec co tylko chce i Zachod uwierzy czemu by nie korzstac?

    3. Zbyszek

      @ user_1074157 Dobre wieści! Putin i Chamenei zamierzają skoczyć z wieżowca czy będą łykać prochy? Wyglądasz na dobrze zorientowanego - powiedz proszę kiedy to sie stanie?

Reklama