Spike dla Estonii. Umowa podpisana

24 czerwca 2019, 12:58
SPIKE MISSILE (18)
Wyrzutnie ppk SPIKE. Fot. Rafael / Eurospike
Reklama

Podczas ceremonii, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Tallinie w Estonii, estoński resort obrony narodowej podpisał umowę Eurospike na dostawę przeciwpancernych pocisków rakietowych Spike.

Umowa ma charakter ramowy i zakłada zakup przez armię Estonii wyrzutni Spike-LR ATGM, amunicji do nich oraz systemów szkoleniowych o wartości 40 mln euro. W pierwszej transzy do Estońskich SIł Obronnych trafi 18 wyrzutni (z opcją na niesprecyzowaną ilość dodatkowych). Dostawy mają się rozpocząć w przyszłym roku. Umowa została podpisana z konsorcjum Eurospike (europejska spółka joint venture tworzona przez Rafael Advanced Defense Systems, Diehl Defence i Rheinmetall Defence). Łączny czas trwania programu dostaw ma wynieść 7 lat.

Estonia jest 32. krajem użytkującym system Spike i 19. użytkownikiem w UE i NATO. Jak podkreśla koncern Rafael, do tej pory na całym świecie dostarczono ponad 30 000 pocisków SPIKE, z czego odpalono - tak w warunkach poligonowych jak i działań bojowych - ponad 5500.

Estońskie władze rozpoczęły postępowanie na nowe rakiety przeciwpancerne w październiku ubiegłego roku. Oznacza to, że przeprowadzenie procedury trwało mniej, niż rok. Jeszcze w październiku 2018 roku rzeczniczka Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych (EDIC) podkreślała w rozmowie z Defence24.pl, że nowe pociski będą używane obok posiadanych już Javelinów, a także - przynajmniej przez pewien czas starszych Milanów.

W ten sposób niewielka Estonia zbuduje warstwową i nowoczesną obronę przeciwpancerną. Od pozyskanego systemu przeciwpancernego wymagano m.in. zdolności zwalczania celów na odległościach 4 km, również poza widocznością celu. 

Czytaj też: Estonia wybrała nową broń podstawową. Dostawy już w bieżącym roku

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
Konfederata
wtorek, 25 czerwca 2019, 12:43

Obrona okrężna w lesie.Strzał z jeziorakow.Partyzantka WOT Ale na 4 drogi prowadzące z Rosji te 18sztuk zablokuje kolumnę na 6 godzin. Tyle czasu ma Estonia.A ile warta jest wolnosc? €40 mln

22
poniedziałek, 24 czerwca 2019, 20:04

Ale będą jaja jak się okaże w czasie konfliktu z Rosją, że żydzi zrobili ten sam numer ze sprzętem wojskowym co w Gruzji i ruscy będą mieli niezawodny sposób obrony przed tym systemem przeciwpancernym. Państwa NATO , które zakupiły ten system będą miały " mały problem", za który zapłacą własną krwią ich żołnierze, w tym niestety i nasi.

GB
wtorek, 25 czerwca 2019, 12:12

Spike już się nieźle sprawdził w skutecznym niszczeniu T-72 w czasie działań wojennych...

CdM
wtorek, 25 czerwca 2019, 10:00

Ja widać można i tysiąc razy debunkować tę wielopoziomową bzdurę, a i tak zawsze pod artykułem o jakimkolwiek sprzęcie produkcji izraelskiej znajdzie się taki komentarz. Bo Rosja dostanie "kody". Co niby są te kody, do czego, i co z nimi miałaby Rosja zrobić, oczywiście, delikwent nie ma pojęcia (bo jakby miał to by nie pisał). Litości...

Trzeźwy
wtorek, 25 czerwca 2019, 09:41

Człowieku, ogarnij się, nikt nigdy nie potwierdził by Izrael cokolwiek komukolwiek "zrobił" że sprzętem wojskowym. Tylko jedno źródło było takich informacji czyli rosyjska propaganda. Gdybyś się choć chwilę zastanowił, nie powtarzalbys kolejny raz tych głupot. Izrael sprzedaje broń od 50 lat, nikt nigdy nie zakwestionował jakości ich towaru. Gdyby padł choć cień podejrzenia że może, coś być ze sprzętem, NIKT już NIGDY więcej nie kupił by NIC od Izraela. A krwią żołnierzy zapłacą głównie ci którzy spróbują wjechać pod "lufy" Spike do Estonii!!

Davien
wtorek, 25 czerwca 2019, 22:48

Panie Trzeżwy do tego dokładnie takich samych dronów jak Gruzja uzywa IDF i USA. Oj chciałbym zobaczyc tego kto by sprzedał te"kody" rosjanom:))

Ernst Junger
poniedziałek, 24 czerwca 2019, 19:38

Spike lr czy lr 2?

Zbigniew
poniedziałek, 24 czerwca 2019, 19:15

Wielka szkoda że to mały pustynny Izrael opracował system rakiet Spike, a nie duża przemysłowo rozwinięta Polska. Polacy podobno słyną ze swojej zaradności, ale jakoś mało polskiej broni występuje w handlu światowym.

SOWA
wtorek, 25 czerwca 2019, 13:09

To raczej Polska jest pustynnym krajem o mniejszych na głowę zasobach wody od Izraela. Podobne jest z przemysłem. Nasi absolwenci na politechnikach zgarniają międzynarodowe nagrody (drony, robotyka) i co z tego? Skoro w zarządach zakładów panuje intelektualna pustynia.

werte
wtorek, 25 czerwca 2019, 09:09

Mały pustynny Izrael? MPI prowadzi wojnę praktycznie przez cały czas swego istnienia. I pakuje lwią część PKB w przemysł zbrojeniowy od lat. Przez dekady jest też dotowany z budżetu USA kilkoma miliardami dolarów rocznie tylko na uzbrojenie. Porównywanie go do Polski - a już szczególnie w segmencie zbrojeniówek - jest delikatnie mówiąc pozbawione sensu.

erwa
poniedziałek, 24 czerwca 2019, 18:06

Dlaczego kraje nadbałtyckie (3) kupują głównie od Niemiec...?

Wwo
wtorek, 25 czerwca 2019, 11:23

Tu akurat od Izraela.. Kupują co chcą.

werte
wtorek, 25 czerwca 2019, 09:13

Tradycja braterstwa broni zobowiązuje. Leśni Bracia mieli sprzęt z Niemiec przez lata i spadkobiercy darzą go jak widać większym sentymentem.

Gts
poniedziałek, 24 czerwca 2019, 17:18

Estonia nas przebija pod każdym względem. My za to mamy postępujacy upadek, do którego walnie przyczynił sie pierwszy szkodnik pisu. Dzięki jego akcjom min. w CEK jesteśmy wytykani palcami jako ci, z którymi interesów się nie robi, tajemnic nie powierza. Stawia się nas orzed faktami dokonanymi jak w sprawie organizacji szczytu w Polsce, ktorego tematem był Iran.

werte
wtorek, 25 czerwca 2019, 09:16

Skoro 18 wyrzutni tak ci poprawia samopoczucie to przenieś się do Estonii. Będziesz się czuł bezpieczny pod każdym względem.

Jasio
wtorek, 25 czerwca 2019, 08:44

No jak przecież minister wojny zaczął kupować dla wojska nowe śmigłowce od końca 2016 roku(już mamy ich kilkadziesiąt)kupił 500 Krabów,160 wyrzutni Himars,okręty podwodne z rakietami manewrującymi i rakiety manewrujące na wyrzutniach lądowych,tysiące dronów.... co on jeszcze obiecywał :)

Wydział II
wtorek, 25 czerwca 2019, 07:51

Cieszy mnie, że Estończycy kupili PPK. Śmieszą natomiast wypisywane przez ciebie bzdury o przebijaniu nas pod każdym względem przez malutki kraj z armią pozbawioną sprzętu pancernego i lotnictwa. Bzdury, które wypisujesz są dowodem na to, że oglądanie pewnego programu telewizyjnego posiadającego profesjonalnie przygotowaną oprawę, robi większe spustoszenie w mózgu od słuchania pewnej stacji radiowej z Torunia.

ljkjkljsads
poniedziałek, 24 czerwca 2019, 22:49

Niby to pod jakimi względami Estonia nas przebija? Może podasz nieco faktów.

Zły
wtorek, 25 czerwca 2019, 09:57

Szybkości realizacji umów zakupowych? 8 miesiecy na zakup całkowicie nowego w ich wojsku, wcale nie prostego systemu ppanc? My od 10 czy 12 lat "uzbrajamy" w nowe ppk nasze latające czołgi Mi24! 10lat??

Laik
poniedziałek, 24 czerwca 2019, 22:22

No 18 wyrzutni spika robi wrażenie... Nie mamy orłów. No ale za poprzedników, zwiększenie liczebności armii, nowe jednostki, te olbrzymie wydatki na obronność, i te liczne inwestycje i programy, no aż nie wiem od czego zacząć wymieniać, albo wiem nasza tania i kochana korweta wielozadaniowa... yyy wróć... patrolowa typu gawron... ojj wtedy to były czasy :) nie to co teraz...

Ernst Junger
poniedziałek, 24 czerwca 2019, 21:27

No na pewno pod każdym względem... Już nie zmyślaj. Kupili raptem 18 wyrzutni. My kupiliśmy 264 wyrzutnie, 2675 pocisków. W 2015r. dokupiono 1000 pocisków celem uzupełnienia. Od kwietnia przechodzi testy wieża ZSSW-30 i zobaczymy co dalej. Do niej też trzeba będzie zamówić spike'i.

Wydział II
wtorek, 25 czerwca 2019, 13:14

Jakby nie popatrzeć przebijają nas zamówionymi Leopardami w ilości wystarczającej dla dwóch plutonów, kłopotami z realizacją zamówienia na używane CV-90, bo do dziś nie dostali wszystkich. A także tym, że przy okazji modernizacji pozbawionych wież używanych podwozi CV-90 przeznaczonych do zabudowy specjalistycznej próbowano ich naciąć tak, że nie zawarli stosownej umowy, bo mimo przysłowiowego noża na gardle nie zgodzili się na przyjęcie niekorzystnych warunków.

Tweets Defence24