Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Amerykanie dozbroją Europę; Armada okrętów NATO w Gdyni; W Łodzi będą bronić caracali; Symboliczne manewry wobec Rosji

BALTOPS 2015 - Gdynia; fot. U.S. Navy
BALTOPS 2015 - Gdynia; fot. U.S. Navy

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Nasz Dziennik, Manewry na Bałtyku: „Ponad 5 tys. żołnierzy z 17 krajów uczestniczy w fikcyjnej operacji na Bałtyku. W ćwiczeniach bierze udział ponad 40 okrętów, w tym dwie grupy jednostek NATO, i ponad 40 statków powietrznych, w tym amerykańskie bombowce strategiczne B-52. W planach jest desant, podczas którego na poligonie koło Ustki wyląduje ok. 700 żołnierzy.”


Gazeta Polska Codziennie, Sabina Treffler, Amerykanie dozbroją Europę: „Ostatnio Moskwa testowała rakiety średniego zasięgu. (...) Pentagon planuje zdecydowaną odpowiedź na działania Moskwy. - Rozważane są wszystkie możliwości, które zapewnią, że Rosja nie zyska znaczącej przewagi militarnej przez naruszanie zasad - mówił płk Joe Sowers, rzecznik Pentagonu.”


Gazeta Wyborcza - Trójmiasto, Katarzyna Fryc, Armada okrętów NATO do obejrzenia w Gdyni: „W tym roku Polska pełni rolę gospodarza fazy portowej międzynarodowych ćwiczeń morskich BALTOPS 2015, dlatego w czwartek do gdyńskiego portu zawinęła rekordowa liczba ponad 40 okrętów wojennych z państw NATO oraz Gruzji, Szwecji i Finlandii. (...) Łącznie w ćwiczeniach uczestniczy blisko 5600 żołnierzy, ponad 50 okrętów oraz ponad 60 samolotów i śmigłowców W tym roku manewry po raz pierwszy są realizowane bez udziału Rosji - mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki, oficer prasowy 3. Flotylli Okrętów MW.”


Gazeta Polska Codziennie, Maciej Marosz, Symboliczne manewry wobec Rosji: „Manewry pokazują, że NATO jest gotowe zmobilizować się i wysłać poważne siły ekspedycyjne do wsparcia swojego sojusznika - mówi były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Witold Waszczykowski. (...) Od 1999 r., czyli wejścia Polski do NATO, jesteśmy podobnie jak i inne kraje NATO-wskie Europy Środkowo-Wschodniej członkami drugiej kategorii. Nie jesteśmy objęci takimi samymi gwarancjami bezpieczeństwa jak kraje zachodnie. Przede wszystkim z tego powodu, że na obszarze tych krajów nie ma stałych instalacji obronnych, nie ma stałych baz międzynarodowych wojsk NATO.”


Gazeta Wyborcza, Michał Frąk, W Łodzi będą bronić caracali: „Po wyborze przez armię śmigłowca Caracal produkowanego przez Airbusa pracownicy Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi powinni świętować. Tymczasem chcą wyjść na ulice, bo boją się, że przetarg zostanie politycznie utrącony. (...) Na WZL1 wiesza się psy. Tymczasem to nowoczesny polski kapitał. Przedsiębiorstwo jest na liście podmiotów o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju. Przetarg został wciągnięty w grę polityczną i kampanię wyborczą - uważa Kucab [przewodnicząca Związku Zawodowego Sektora Obronnego - przyp. red.].”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Autor

    Świdnik i Mielec to niestety transfer technologii swój do swego Polska nic nie zyska a inwestycje w Polsce tylko będą związane z tymi firmami czyli sobie je dokapitalizują. Olali nas dobrze ze wybraliśmy Caracala!! Tu transfer technologiczny trafi do PGZ a kasa w zakłady państwowe. Straszenie zwolnieniami? to co przyjmowali wiecej niż musieli i tak tam nie zamawialiśmy tych śmigłowców wiec bicie piany i granie na uczuciach ludzkich - dno!

    1. C

      przestań opowiadać pierdoły, o transferze technologii do PGZ. Tu chodzi o przejęcie przez Airbus zakładów WZL1. Na tym miejscu powstanie tylko montownia i wyglądać to będzie tak samo jak w przypadku Mielca i Świdnika

  2. Racjonalista

    Dosyć już tej śmigłowcowej awantury ! Wygrał Caracal bo najlepiej spełniał warunki i odpowiadał zapotrzebowaniu i koniec kropka. Sikorski i AW wystawiły sprzęt który do niczego się nie nadawał i liczyły nie wiadomo na co.

Reklama