Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Rosyjscy szpiedzy w Szwecji; Masowa kontrola służb specjalnych w spółkach skarbu państwa; Polska walczy o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Fot. NHIndustries
Fot. NHIndustries

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, "Szwecja tropi szpiegów": Szwedzkie władze poinformowały o zaobserwowaniu działalności szpiegowskiej podczas ćwiczeń wojskowych. "W zeszłym miesiącu na poligonie odbywały się międzynarodowe ćwiczenia pod auspicjami Europejskiej Agencji Obrony z udziałem tysiąca żołnierzy z 21 krajów. Z kolei na początku września w bazie lotniczej Szwedzi zorganizowali manewry krajowe. Armia podejrzewa, że obserwatorzy mogli być zaangażowani w działalność szpiegowską. - Jest oczywiste, że obce państwa są zainteresowane naszym know-how i zbierają na ten temat informacje"


Marek Michałowski, Gazeta Polska Codziennie, "Będą kontrole w 66 spółkach": Masowa kontrola służb specjalnych w spółkach skarbu państwa. "Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński wystąpił do resortów, którym podlegają spółki skarbu państwa, o informacje w sprawie umów zawieranych przez te spółki [...] skontroluje firmy współpracujące ze spółkami skarbu państwa i z doradztwem, usługami marketingowymi i prawniczymi, bezpieczeństwem, dostawą sprzętu oraz usługami ubezpieczeniowymi i brokerskimi. [...] ma zawierać nazwy wszystkich firm, z jakimi współpracowała dana spółka, daty zawarcia umów, okres, na jaki zostały podpisane, oraz całkowitą wartość świadczeń objętych umowami."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Polska w Radzie?": Polskie starania o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Polska kandydatura na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie najważniejszym tematem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. [...] Chodzi o jedno z dziesięciu niestałych miejsc w Radzie Bezpieczeństwa na lata 2018- -2019. Atutem Polski ma być nasza polityczna stabilność i pozytywne zaangażowanie na rzecz pokoju. Prezydent liczy, że pomoże nam dobre wrażenie po udanym szczycie NATO ł Światowych Dniach Młodzieży. Jednak ostatecznego wyboru dokonuje Zgromadzenie Ogólne w wyborach, w których każdy członek ONZ (193) ma taki sam głos. Żeby kraj został wybrany do RB, musi zebrać dwie trzecie, czyli 129 głosów."

Reklama

Komentarze

    Reklama