Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Rosjanie żądają od USA likwidacji wyrzutni Mk – 41; Przysięga podchorążych AWL i WAT; Ogromne straty finansowe dla spółki podległej PGZ

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Kreml obawia się amerykańskich rakiet”: Rosyjskie władze zaproponowały w czwartek Amerykanom, by w okresie zanim wygaśnie porozumienie INF, zlikwidowali wyrzutnie Mk-41, które są rozmieszczane jako elementy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie i z których mogą być wystrzeliwane rakiety Tomahawk. „Władze Rosji zamierzają znacząco utrudnić rozmieszczenie amerykańskich systemów rakietowych w pobliżu krajów bałtyckich. Równocześnie Kreml wezwał Waszyngton do zniszczenia wyrzutni Mk-41, które zdaniem FR łamią postanowienia traktatu INF. [...] Wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow zapewnił podczas czwartkowej konferencji w Moskwie, że rosyjscy wojskowi i politycy zrobią wszystko, by nie dopuścić do rozlokowania amerykańskich rakiet w krajach bałtyckich, w szczególności w Estonii.”


Janusz Wolniak, Gazeta Polska Codziennie, „Przyjedź mamo, na przysięgę…”: Akademia Wojsk Lądowych i Wojskowa Akademia Techniczna przyjęła w swoje szeregi kolejnych podchorążych. „Na uroczystość złożenia przysięgi do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu przyjechały rodziny i przyjaciele składających ślubowanie żołnierzy. Udział w ceremonii wzięło 30 podchorążych z AWL i 49 z Wojskowej Akademii Technicznej. [...] Zanim doszło do kulminacyjnego punktu programu, zebrani wysłuchali wystąpienia rektora komendanta AWL gen. Dariusza Skorupki. Podkreślił on, że przysięga to ważny akt, zobowiązujący każdego żołnierza do rzetelnego i wiernego wypełniania obowiązków wobec ojczyzny […]”


Fakt, „Hakerzy okradli spółkę od broni!”: Ogromne straty finansowe dla spółki podległej Polskiej Grupie Zbrojeniowej. „[...] osoby podszywające się pod czeskiego dostawce uzbrojenia przysłały do i spółki e-maila z prośbą o przelewanie pieniędzy na nowe konto. Wiadomość nie wzbudziła podejrzeń. Na fałszywy rachunek przez kilka miesięcy trafiło w sumie... 4 mln zł! Po ujawnieniu oszustwa wymieniono prezesa Cenzinu, zwolniono dwie osoby, a dwie kolejne dostały naganę. O aferze poinformowano też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.” 


 

Reklama

Komentarze

    Reklama