Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: MON kupiło niesprawdzone karabinki Grot?; Polska zwiększy swoje siły w Afganistanie razem z USA?

Karabinek MSBS - fot. J. Sabak
Karabinek MSBS - fot. J. Sabak

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, „Szef MON kupił niesprawdzone karabinki?”: Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło niebezpieczne dla żołnierzy karabinki? „Jest tylko jeden problem - na razie nie zakończyły się testy tej broni, l warta 500 mln zł umowa nie powinna zostać podpisana! - Każda broń przechodzi przez dwa etapy badań. Najpierw zakładowe, a potem wojskowe. Zazwyczaj robi je któryś z wojskowych instytutów - tłumaczy byty wiceminister obrony, gen. Waldemar Skrzypczak (61 l.). Dopiero potem może zapaść decyzja o zakupie broni. Tu droga została jednak skrócona. Pierwsze karabiny trafiły do przetarcia w jednostkach wojskowych w maju. Testy miałyby zakończyć się w lutym 2018 r.”


Mike Bruszewski, Gazeta Polska Codziennie, „Więcej wojsk USA w Afganistanie”: Polska również rozważa zwiększenie swoich sił w Afganistanie.  „[...] Łącznie od początku br. w zamachach w Afganistanie zginęło ponad 400 osób. Z amerykańskich danych wywiadowczych wynika, że terroryści mogą kontrolować ponad 30 proc. powierzchni kraju. […] Jak zapowiedział szef Pentagonu gen. James Mattis, Waszyngton wyśle do Afganistanu dodatkowe oddziały wojskowe. Amerykański kontyngent ma zwiększyć się o 3,5 tyś. żołnierzy i osiągnąć liczbę ponad 11 tyś. wojskowych. Śladem USA mają podążyć również inne kraje, biorące udział w natowskiej misji Resolute Support (RSM) w Afganistanie.”

Reklama

Komentarze (3)

 1. andy

  za czasów pana generała MON nie kupował nawet sprawdzonych ...

 2. SLAW69

  A przypadkiem, pan Skrzypczak nie optuje w Fakcie za G36? :)) 10 lat pracy przy MSBSie to mało? Ile jeszcze można go testować? Czas na praktykę.

  1. Dizi

   Przecież wyraźnie było napisane, że broń strzelecka przechodzi dwie fazy testów: zakładowe i wojskowe. Dziesięć lat to trwają zakładowe. Nie wnikając dlaczego tak długo nie rozpoczęto badań wojskowych jest faktem, że "grot" ich nie ukończył i z formalnego punktu widzenia na uzbrojenie WP przyjęty być nie może. Ale teraz wszystko jest inaczej co nie znaczy lepiej.

 3. Stefan Kania

  "Fakt" jak zwykle judzi, tak się akurat dziwnie składa że miałem okazję śledzić z roku na rok powstawanie MSBS bo to właśnie "Grot" i uważam że broń ta została wystarczająco dobrze przetestowana, jeżeli rzeczywiście tak wypowiedział się pan gen. Skrzypczak to gratuluję wiedzy, dobrze że już tacy generałowie nie mają wpływu na zakupy dla Polskiej Armii.

Reklama