Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Gen. Schirreff o stosunkach z Rosją; Podwójny atak na niemiecki konsulat w Afganistanie; Kolejne dzielnice Mosulu odbite z rąk dżihadystów

Fot. KMW/Bundeswehr.
Fot. KMW/Bundeswehr.

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Super Express, "Niepodległość Polski nie jest czymś gwarantowanym": Wywiad z gen. Richardem Schirreffem, byłym zastępca dowódcy sił NATO w Europie. "Mój punkt widzenia podziela coraz więcej osób w NATO. Oczywiście, że trzeba rozumieć Rosję, trzeba prowadzić z nią dialog i żyć w pokoju, ale to nie znaczy, że trzeba na wszystko pozwalać! Znacznie pewniej czułbym się jednak, gdybym mógł ją rozumieć z poczuciem własnej siły, a nie w obawie przed nią. Tymczasem teraz Europa robi to z pozycji względnej słabości. Przed atakiem na Ukrainę popełniano błąd, przyjmując, że Rosja do wojny się nie posunie. To zmieniło się w jedną noc.[...]"


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Atak na niemiecki konsulat w Afganistanie": Dwa zamachy na niemiecki konsulat w Afganistanie. Zginęły co najmniej cztery osoby, ponad 100 zostało rannych. Budynek uległ znacznemu uszkodzeniu. "Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec poinformowało, że pierwszego ataku na oddalony o ok. 300 km od Kabulu konsulat w Mazar-i-Szarif dokonał zamachowiec, który wjechał samochodem w ścianę budynku i zdetonował potężny ładunek wybuchowy. Jego eksplozja doprowadziła do wypadnięcia szyb w okolicznych zabudowaniach. W wyniku ataku zginęło czterech Afgańczyków ochraniających obiekt, a blisko 120 innych osób odniosło obrażenia. Przed niemieckim konsulatem powstał mający kilka metrów głębokości krater."


PAP, Nasz Dziennik, "Islamiści przegrywają": Trwa ofensywa Mosulu."Irakijczycy po zaciętych walkach ulicznych z bojownikami Państwa Islamskiego (IS) wyzwolili kolejną dzielnicę wschodniego Mosulu, Al-Zahraa. Poinformowało o tym dowództwo sił antyterrorystycznych. Wojskowi twierdzą, że wkrótce rozpoczną operację wyzwalania kolejnej dzielnicy - Al-Tahrir. Przygotowaniem do szturmu Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku, które od 2014 roku jest stolicą Państwa Islamskiego, były bombardowania przeprowadzone przez lotnictwo koalicyjne pod dowództwem amerykańskim. Samoloty niszczyły m.in. instalacje obronne islamistów. [...]"

Reklama

Komentarze

    Reklama