Reklama

Siły zbrojne

Żelazna Kopuła z amerykańskim wsparciem

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Amerykańska firma Raytheon otrzymała od Rafael Advanced Defense Systems Ltd. z Izraela wart $149,3 mln kontrakt na dostawę podzespołów do antyrakiet Tamir. Są one wykorzystywane w izraelskim systemie przeciwrakietowym Iron Dome.

W ramach kontraktu wartego $149,3 mln Raytheon nie tylko dostarczy podzespoły dla antyrakiet Tamir, ale też będzie odpowiedzialny za bazę materiałową, wyszukanie lokalnych podwykonawców i transport części do Izraela. Kontrakt jest formą wywiązania się izraelskiej firmy Rafael ze zobowiązań wobec rządu USA. W zamian za wsparcie rozwoju Iron Dome Amerykanie oczekują od Izraelczyków włączenia swoich przedsiębiorstw w proces produkcji systemu. 

Obecnie antyrakiety Tamir wykorzystywane w systemie Iron Dome mają już na koncie ponad 1000 zakończonych sukcesem przechwyceń w warunkach bojowych. Podczas rozpoczętej w lipcu 2014 roku izraelskiej operacji „Obronny Brzeg” przeciw palestyńskiej organizacji Hamas, działającej w strefie Gazy, system Iron Dome przechwycił wg. oficjalnych danych ponad 735 rakiet i pocisków moździerzowych. Skuteczność systemu miała wynosić ok. 90%. Pod wpływem tych sukcesów w sierpniu 2014 roku swoje zainteresowanie pozyskaniem systemu ponowiła Korea Południowa.

Andrzej Hładij 

Reklama

Komentarze (5)

 1. w

  Protective Edge, to napewno nie Obronny Brzeg. Jak juz Krawedz Ochronna lub cos w ten desen.

 2. wodnick

  Dla nas to byłoby lepsze niż 'zaczepne' F-16

 3. Polacy

  Tego nam trzeba. Tylko czy Izr jeszcze jako ruska kolonia nie sprzedaje czasem kodów Rosjanom ?

 4. esaaa

  A u nas kiedy będą takie systemy ?

 5. podbipieta

  Sie z rakiet wystrzelali

Reklama