Reklama

Siły zbrojne

Żelazna Kopuła dla US Marines po próbnych strzelaniach

Iron Dome US Marines
Start pocisku Tamir z wyrzutni Iron Dome.
Autor. Raytheon

Na poligonie White Sands w Nowym Meksyku przeprowadzono próbne strzelania systemu obrony powietrznej Iron Dome i pocisku Tamir firmy Rafael zintegrowanych z systemem CAC2S (Common Aviation Command and Control System) i radarem G/ATOR stosowanymi przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Jest to ważny krok w programie Medium-Range Intercept Capability (MRIC), którego celem jest wypełnienie luki w obronie przeciwlotniczej US Marines.

Reklama

Obecnie pododdziały przeciwlotnicze piechoty morskiej używają jedynie zestawów bardzo krótkiego zasięgu Stinger (głównie na wyrzutniach przenośnych, wprowadzane są też zestawy samobieżne MADIS, z których część będzie uzbrojona w Stingery).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Programy MRIC to najpoważniejsze wzmocnienie obrony powietrznej US Marines w ostatnich latach. Nowy system bazujący na Iron Dome da tej formacji potencjał do zwalczania m.in. pocisków manewrujących, samolotów, śmigłowców i będzie służył do ochrony najważniejszych obiektów, w tym wysuniętych baz. System współdziała z wielozadaniowym radarem AN/TPS-80 G/ATOR, który jest już używany przez piechotę morską.

Program MRIC realizowany jest wspólnie przez firmy Raytheon Missiles & Defense i Rafael Advanced Defense Systems. Test który miał miejsce w lipcu potwierdził, że Iron Dome został skutecznie zintegrowany z systemem kierowania ogniem i architekturą dowodzenia USMC. Co równie istotne, działanie całości było zbieżne z efektami symulacji realizowanych w ramach wcześniejszych faz testów i prób. Jest to bardzo istotny krok w stronę wprowadzenia Iron Dome w ramach programu MRIC na uzbrojenie US Marine Corps.

Czytaj też

Iron Dome to izraelski system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, opracowany przez firmę Rafaela i oferowany na rynku amerykańskim wspólnie z koncernem Raytheona . Pierwotnie powstał z myślą o zwalczaniu celów typu C-RAM (pociski artyleryjskie, rakietowe, moździerzowe), został jednak zmodernizowany i obecnie jest zdolny również do zwalczania pocisków manewrujących czy klasycznych celów powietrznych, takich jak samoloty i śmigłowce. Iron Dome jest z powodzeniem używany bojowo przez armię izraelską od 2011 roku.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama