Reklama

Technologie

Marines pod osłoną Żelaznej Kopuły

Firmy Raytheon Missiles & Defense i Rafael Advanced Defense Systems przeprowadziły test tworzonego wspólnie systemu obrony średniego zasięgu MRIC (Medium Range Interceptor Capability) tworzonego na potrzeby Korpusu Piechoty Morskiej USA. Jego efektorem jest pocisk Tamir, ten sam, który jest używany w systemie przeciwrakietowym Iron Dome.

Reklama

Medium Range Intercept Capability to nazwa systemu przeciwlotniczego U.S. Marines, który jest rozwijany w ramach nowej struktury piechoty morskiej USA i zapewni nowe zdolności. Obecnie pododdziały przeciwlotnicze Marines używają jedynie zestawów bardzo krótkiego zasięgu Stinger (głównie na wyrzutniach przenośnych, wprowadzane są też zestawy samobieżne MADIS, z których część będzie mieć Stingery).

Reklama

Z kolei system MRIC, bazujący na Iron Dome, da potencjał do zwalczania m.in. pocisków manewrujących, samolotów, śmigłowców i będzie służył do ochrony najważniejszych obiektów, w tym wysuniętych baz. Programy MRIC to najpoważniejsze wzmocnienie obrony powietrznej Marines w ostatnich latach. System skorzysta ze współdziałania z wielozadaniowym radarem AN/TPS-80 G/ATOR, który jest już używany przez Marines.

Czytaj też

Test - polegający na współdziałaniu radiolokatora naziemnego AN/TPS-80, systemu dowodzenia Common Aviation Command and Control System i systemu uzbrojenia w postaci wyrzutni izraelskiego systemu Iron Dome  z pociskami Tamir – został uwieńczony sukcesem. Celem były imitatory pocisków manewrujących przeciwnika.

Reklama

„Ten test udowodnił interoperacyjność sensorów i efektorów współpracujących razem w ramach zintegrowanego rozwiązania obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Demonstracja ta zaprezentowała korzyści z integracji i powiększenia zdolności poszczególnych indywidualnych systemów, które wspólnie mają możliwości większe niż indywidualnie" – powiedział Tom Laliberty, prezes Land Warfare & Air Defense w Raytheon Missiles & Defense.

Czytaj też

Iron Dome to izraelski system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, opracowany przez izraelskiego Rafaela i oferowany na rynku amerykańskim przez Raytheona . Pierwotnie powstał z myślą o zwalczaniu celów typu C-RAM (pociski artyleryjskie, rakietowe, moździerzowe). Został jednak zmodernizowany i obecnie jest zdolny również do zwalczania pocisków manewrujących czy klasycznych celów, jak samoloty i śmigłowce. Istnieją różne odmiany systemu, włącznie z wersją morską i przeznaczoną do osłony mobilnych wojsk lądowych. Iron Dome jest z powodzeniem używany bojowo przez armię izraelską od 2011 roku.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Denar

    Iron Dome to obecnie najlepszy w świecie system obrony antyrakietowej i przeciwlotniczy krótkiego zasięgu na świecie. Daje niemal 100% szczelność obrony nad ograniczonymi obszarowo miejscami (np. miastami). O ten system błagał Izrael publicznie Zelenski dla obrony Kijowa. Izrael odmówił. Ten system właśnie kupują Niemcy i proponują Polsce przyłączenie się do zakupu. Co zrobi rząd?

    1. wert

      Rząd porówna cenę rakiety i programowalnego pocisku do AG-35. To wystarczy zamiast brania nie wiadomo czego od wrogów. Ostatnia ofensywa rakietowa Hamasu kosztowała żydów coś 2 mld dol. Hamas wydał parę milionów łącznie na Kasamy i inny badziew

    2. Valdore

      @wert, a od kiedy to Rosja produkuje Iron Dome kłqamco. Bo izrael nie jest wrogiem Polski mimo rasizmu takich jak ty A te twoje AG-35 nie am ułamka mozliwosci pociskó Tamir wiec juz skończ.

    3. mejixe

      Valdore, po tym co mówią izraelskie władze w zagranicznych mediach to można podejrzewać, że Polska i Polacy są wrogiem Izraela. Żaden inny kraj nie jest tak agresywnie szkalowany przez żydów jak Polska. Poczytaj komunikaty z anglojęzycznych tytułów, nie żadne nieoficjalne kanały, ale oficjalne gazety. Zresztą to jest element zorganizowanej kampanii, która w 1996 roku wyjaśnił pan o nazwisku Israel Singer i nie należy go mylić z poetą o tym samym nazwisku, co jest często wykorzystywane do podważania tej tezy, jakoby "ten poeta tego nie powiedział". No poeta nie, ale ten drugi tak. Bo przecież nie może być dwóch kolesi o tym samym nazwisku. Wpisz w wyszukiwarkę "wikiquote israel singer"

Reklama