Reklama

Siły zbrojne

„Żelazna kopuła” będzie produkowana w USA

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Raytheon Missiles & Defense i Rafael otworzą w USA zakład produkujący zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła) – poinformowały w komunikacie oba koncerny. Ten system jest wprowadzany do US Army w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Jest jednak również oferowany w ramach programu obrony powietrznej IFPC Inc 2-I, zakładającego pozyskanie systemu krótkiego zasięgu zintegrowanego z modułem zarządzania walką IBCS.

Raytheon Missiles & Defense, firma wchodząca w skład Raytheon Technologies oraz izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems Ltd., podpisały umowę joint venture w celu otwarcia w Stanach Zjednoczonych zakładu produkującego zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Iron Dome. Nowa spółka będzie mieć nazwę Raytheon RAFAEL Area Protection Systems. Sfinalizowanie lokalizacji nowego zakładu przewidywane jest przed końcem roku.

W nowych zakładach będą produkowane zarówno zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Iron Dome, składające się z pocisku Tamir i wyrzutni, jak i pociski SkyHunter, będące amerykańską pochodną Tamira. Zarówno Tamir, jak i SkyHunter przechwytują nadlatujące pociski manewrujące, bezzałogowe statki powietrzne i cele znajdujące się niewielkiej odległości, takie jak niekierowane pociski rakietowe, pociski artyleryjskie, pociski moździerzowe i inne zagrożenia z powietrza (a więc np. klasyczne samoloty i śmigłowce, rakiety cruise na krótkich/bardzo krótkich odległościach).

Armia Stanów Zjednoczonych zdecydowała się na wprowadzenie dwóch baterii systemu Iron Dome w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, w istniejącej konfiguracji, aby wzmocnić ochronę własnych instalacji przed atakiem pociskami rakietowymi (w tym manewrującymi). Amerykańska „Żelazna Kopuła” powinna być gotowa operacyjnie już w 2021 roku.

Jednocześnie jednak Iron Dome jest brany pod uwagę jako jedno z rozwiązań w systemie IFPC Inc-2I, będącym docelowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o system obrony powietrznej krótkiego zasięgu dla US Army. Zakłada się, że IFPC Inc-2I powinien zostać zintegrowany z systemem IBCS i radarami Sentinel. W przyszłym roku mają odbyć się próbne strzelania rozwiązań branych pod uwagę w tym projekcie – do konkursu mają zostać dopuszczone zarówno dostosowany do współdziałania z IBCS Iron Dome, jak i rozwiązania przedstawione przez innych oferentów.

Zakłada się, że pierwsze dwie baterie IFPC osiągną wstępną gotowość operacyjną od roku 2023 (alternatywą jest zakup dwóch kolejnych baterii Iron Dome w istniejącej konfiguracji), natomiast pełnoskalowa produkcja i wdrożenie będą się odbywać od roku 2025. Po tej dacie baterie IFPC będą wchodzić w skład batalionów Patriot zintegrowanych z IBCS w celu ich bezpośredniej osłony, jak i nowo tworzonych batalionów obrony przeciwlotniczej dla amerykańskich dywizji (współpracując z zestawami Maneuver-SHORAD na KTO Stryker). Nowe zestawy IFPC zastąpią też przestarzałe systemy Avenger, używane dziś w większości w Gwardii Narodowej. Nota bene, w dłuższej perspektywie do IFPC będą włączane także inne efektory, bazujące na energii skierowanej.

Stworzenie spółki joint venture należy więc postrzegać jako krok w kierunku wzięcia udziału w programie IFPC i szerszej promocji Iron Dome na rynku amerykańskim. 

Będzie to pierwszy poza Izraelem obiekt produkujący kompletne zestawy Iron Dome, który pomoże Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki i sojusznikom na całym świecie w uzyskaniu systemu do obrony ich sił zbrojnych i infrastruktury krytycznej

Sam Deneke, wiceprezes działu biznesowego Land Warfare & Air Defense koncernu Raytheon Missiles & w Defense Systems

Raytheon Missiles & Defense i Rafael od ponad dziesięciu lat współpracują nad Iron Dome. Według deklaracji obu firm system dokonał już ponad 2500 przechwyceń w warunkach bojowych (jest używany operacyjnie od 2011 roku), charakteryzując się ponad 90 proc. skutecznością. 

Jesteśmy podekscytowani nowym etapem naszej współpracy z Raytheonem i dumni z naszej produkcji w USA (...) Od dawna współpracujemy przy produkcji Iron Dome w USA i cieszymy się, że możemy zwiększyć produkcję i wprowadzić SkyHuntera do USA

generał brygady (rez.) Pini Yungman, wiceprezes wykonawczy Rafael Advanced Defense Systems ds. obrony powietrznej i przeciwrakietowej
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama