Reklama

Siły zbrojne

"Zakończone działania wojskowe" czy "potężniejszy odwet"? Sprzeczne sygnały z Iranu ws. konfliktu z USA

Fot. IRGC
Fot. IRGC

Władze Iranu wysyłają sprzeczne sygnały dotyczące możliwości eskalacji konfliktu po ataku rakietowym na bazy w Iraku. Ambasador Iranu w ONZ mówi o zakończeniu działań wojskowych wobec USA, ale Gwardia Rewolucyjna grozi „potężniejszym” odwetem.

Iran już dokonał zemsty za zabicie generała Kasema Sulejmaniego i nie będzie podejmował nowych działań wojskowych, jeśli nie będzie agresji ze strony Stanów Zjednoczonych - powiedział ambasador Iranu przy ONZ, odpowiadając na pytanie agencji TASS o reakcję Iranu na wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa, po ataku sił irańskich na bazy amerykańskie w Iraku.

Wszystkie nasze wojskowe działania były proporcjonalne do zabicia Kasema Sulejmaniego. One zostały zakończone. Jeśli Stany Zjednoczone więcej nie będą podejmować wojskowych działań wobec Iranu, to z naszej strony też ich nie będzie

Madżid Tacht Rawanczi, ambasador Iranu przy ONZ .

Ambasador Iranu przy ONZ odrzucił jednak jako "niewiarygodne" wezwanie prezydenta Trumpa do współpracy.

Gwardia Rewolucyjna Iranu ostrzegła jednak, że "wkrótce w potężniejszy sposób zemści się" na USA. Ostrzeżenie Gwardii Rewolucyjnej przekazał w czwartek jeden z jej dowódców Abdollah Aragi, cytowany przez irańską agencję Tasnim. W oddzielnej depeszy Tasnim zacytowała zastępcę dowódcy Gwardii Rewolucyjnej Alego Fadawiego, który powiedział, że ataki rakietowe na cele amerykańskie były pokazem siły militarnej Iranu i dodał, że wojska USA "nie mogły kompletnie nic zrobić".

W nocy z wtorku na środę z terytorium Iranu wystrzelono ponad 20 pocisków rakietowych na cele Stanów Zjednoczonych w Iraku - bazę wojskową Ain Al-Asad, położoną 160 km na zachód od Bagdadu, oraz bazę w Irbilu, w irackim Kurdystanie na północy kraju. Iran przeprowadził ostrzał w odwecie za zeszłotygodniowy atak dronów USA w Bagdadzie, w którym zginął generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki wojskowej Al-Kuds.

Według irańskiej telewizji państwowej w nalotach odwetowych zginęło 80 "amerykańskich terrorystów" oraz "poważnie uszkodzone" zostały śmigłowce i sprzęt wojskowy. W ataku Iranu na amerykańskie bazy w Iraku nie ma ofiar śmiertelnych ani znacznych strat, udało się ocalić personel wojskowy baz dzięki systemowi ostrzegania przed atakiem - oświadczył w środę w Białym Domu amerykański prezydent Donald Trump.

W pierwszej publicznej wypowiedzi po ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku Trump zapowiedział nałożenie nowych sankcji na Iran. Zadeklarował też, że nie pozwoli na to, by kraj ten uzyskał broń atomową.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. michalspajder

  Trump to jednak poziomem inteligencji jest nawet ponizej Boris Johnson. Nowe sankcje? Postawic ich jeszcze blizej pod sciane? Nie podoba mi sie ustroj polityczny Iranu, tak bardzo podporzadkowany religii, ale akurat tutaj mam dla nich odrobine sympatii. Jak sie Amerykanie nie uspokoja, to wywolaja naprawde potezny kryzys miedzynarodowy. Prosze zauwazyc, ze Rosja ledwo jaki komunikat wydala, a Chiny siedza calkiem cicho. To nie ze strachu, oni obserwuja i analizuja sytuacje. I w odpowiednim czasie wtraca swoje "trzy grosze".

  1. Davien

   Michał, Chiny własnei wysłały do Ormuz eskadrę mająca współpracowac z USA w zabezpiezeniu zeglugi przez ciesninę, podobnie Pakistan. Jak widac przeanalizowały sprawę.

  2. michalspajder

   Napisalem moj post jeszcze zanim przeczytalem artykul o chinsko-pakistanskim zespole okretow.Niemniej jednak Chiny nie nakladaly na Iran zadnych sankcji,ani nie zabijaja ich wojskowych.

  3. Davien

   Nałozyły sankcje na zakup ropy z Iranu, była nawet potezna afera z tym zwiazana. A co do niezabijania Irańczyków to czy mi sie zdaje czy iran nie działa pzreciwko Chinom??

 2. 7plmb

  Nic nie zrobili.Samobójcami nie są,dobrze wiedzą co by ich czekało.Trafili w piach i tyle.

  1. Infernoav

   Bzdura, to był pokaz siły w połączeniu z brakiem dalszej eskalacji. USA nie ma środków by poważnie zagrozić Iranowi, a wszystkie zawiodły CH bazy wojskowe, Zatoka Perska-glowny korytarz transportu ropy, pola naftowe w Iraku i A. Saudyjskiej, Kuwejcie, Emiratach Arabskich, są w zasięgu dronów i pocisków balistycznych z Iranu. Radzę poczytać o kryzysie naftowym z lat 70tych, gdyż za jakiś czas może być Ciebie nie stać na paliwo do samochodu. Iran może wykorzystywać innych do tych ataków, nawet nie musieliby brudzić sobie rąk.

  2. ale odlot

   Następny któremu tak jak w Montanie internet się "zawiesił" i zdjęć nie widział?

  3. Davien

   Wg zdjec trafili w 5 opuszczonych budynków( trzy hangary i dwa ala warsztaty) Co dizwne, zniszczenia sa mniejsze niz wynikałyby z uderzenia rakiet z ponad póltonowymi głowicami.

 3. Steve

  W tyk kontekście warto zastanowić się, na ile skuteczne są tego typu ataki rakietowe. Może się bowiem okazać, że koszt posiadania rakiet, a już na pewno systemów antyrakietowych jest nieproporcjonalny do efektu/zadanych strat. Czy przypadkiem systemy detekcji i schrony nie zapewniają zdecydowanie tańszej ochrony? Koszt budowy bunkrów dla personelu lotnisk/baz to ułamek ceny systemów antyrakietowych. Również samoloty mogą znaleźć się w relatywnie bezpiecznych schronach. Za kilkanaście lat rozpowszechnią się zapewne systemy antyrakietowe oparte na laserach i zagrożenie ze strony pocisków balistycznych ulegnie zmniejszeniu.

  1. Davien

   Steve to zalezy co chcesz osiagnać uzywając rakiet bo obecnie nawet solidne schrony nie ochronia cie przed pociskami przeznaczonymi do ich niszczenia. Jak pokazuja przykłady, schrony lotniskowe nie wytrzymuja uderzenia pocisków manewrujacych czy balistycznych. Tyle ze w tym ataku iran starał sie by nikogo nie zabic i zrobic jak najmniejsze straty, dlatego uzyto najnowoczesneijszych rakiet irańskich czyli Fateh-313.

 4. Smuteczek

  Znaczy Iran wcale nie chce jeszcze konczyc presji. Jest im poki co na reke utrzymywanie wysokiej temperatury :)

Reklama