Siły zbrojne

Wspólne zakupy NATO. Pierwsze dostawy amunicji zrealizowane

Fot. NATO
Fot. NATO

Dania, Francja i Holandia otrzymały pierwszą dostawę środków bojowych dla naziemnych systemów rażenia (LBDM), zrealizowaną w ramach porozumienia sojuszniczego z lipca 2018 roku.

Amunicja została dostarczona w około sześć miesięcy od podpisania porozumienia w Brukseli, którego stroną jest również Polska. Dostawy realizowane są za pośrednictwem sojuszniczej agencji NSPA (NATO Support and Procurement Agency). W projekcie udział bierze 16 państw sojuszniczych oraz trzech partnerów NATO. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, zakup LBDM ma przełożyć się na wzmocnienie zdolności do kolektywnej obrony. 

Liderem inicjatywy została Belgia. Projekt zakładający wspólne zakupy ma zapewnić korzyść skali. Pozwoli więc na obniżenie ceny pozyskania środków bojowych, w stosunku do kosztów, które każdy z krajów ponieść musiałby w przypadku przeprowadzenia oddzielnego programu zakupowego. Kolejne obniżenie kosztów, tym razem dotyczących składowania, przynieść może wdrożenie wspólnych rozwiązań magazynowych. 

Porozumienia dotyczące LBDM pozwala na zakup amunicji lądowej, a w tym moździerzy, pocisków artyleryjskich, rakiet i pocisków.

Nowoczesne systemy amunicji charakteryzują się często dużym stopniem skomplikowania i znacznym kosztem. W ostatnich latach coraz więcej państw pozyskuje uzbrojenie, które jest lub może zostać dostosowane do użycia kosztownej amunicji precyzyjnej - jak haubice samobieżne 155 mm (np. Polska, ale też Litwa, Łotwa czy Chorwacja). Inicjatywy dotyczące wspólnych zakupów pozwalają na ograniczenie kosztów i harmonizację wysiłków. Warto dodać, że poszczególne państwa NATO borykają się z niskimi stanami nowoczesnej amunicji do części systemów bojowych, w tym w wojskach lądowych. 

Polska uczestniczyła już, wraz z Czechami, Litwą, Łotwą i Estonią, w podobnej inicjatywie, dotyczącej amunicji do granatników Carl-Gustaf. Była ona jednak realizowana pod egidą Europejskiej Agencji Obrony (EDA). Nowe porozumienia otwierają jednak drogę do znacznie szerszych i bardziej systemowych działań. 

Omawiane porozumienie podpisało na razie 16 państw członkowskich: Belgia, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania. W projekcie udział bierze również trzech partnerów NATO, czyli Austria, Finlandia i Macedonia. Chęć dołączenia do inicjatywy wyrazić miały również kolejne państwa.

Podczas lipcowego szczytu w Brukseli podpisano również list intencyjny dotyczący współpracy przy pozyskiwaniu zasadniczych środków bojowych dla morskich systemów rażenia (Maritime Battle Decisive Munitions – MBDM). W tej inicjatywie udział bierze siedem państw NATO - Belgia, Francja, Włochy, Holandia, Portugalia, Hiszpania i oczywiście Polska.

 

Komentarze (1)

  1. Zmieszany

    Jest napisane kto kupuje ale nigdzie nie widzę od kogo? Martwi mnie również wdrożenie wspólnych rozwiązań magazynowych dla redukcji kosztów. Że niby jeden kraj miałby magazynowa amunicję drugiego? Bzdura - a co w razie konfliktu? może od razu Moskwę albo Pekin poprosić aby wszystko przechowali.