Reklama

Siły zbrojne

Wsparcie dla systemu IBCS

Fot. Northrop Grumman.
Fot. Northrop Grumman.

Koncern Northrop Grumman poinformował, że zakończył planowe obsługi elementów IBCS, wykorzystywanych przez U.S. Army w procesie wdrożenia tego systemu.

Zgodnie z komunikatem 24 komponenty IBCS (tzw. Major End Items), w tym centra kierowania walką Engagement Operations Center (EOC), radiolinie IFCN oraz jednostki Integrated Collaborative Environment (ICE), przeszły obsługi – tzw. hardware refresh, refubrishment and return. Sprzęt ten był wcześniej wykorzystywany podczas niedawnych prób Limited User Tests (LUT), poprzedzających styczniową decyzję o przejściu systemu do produkcji seryjnej.

Wszystkie te komponenty zostały dostarczone do centrum produkcyjnego Northrop Grumman w Huntsville w stanie Alabama. Następnie dokonano ich inspekcji, a tam gdzie było konieczne, wymieniono części i po ponownych testach dostarczono je U.S. Army. Obecnie komponenty te będą wykorzystywane w kolejnej fazie testów IBCS – tzw. Initial Operational Testing and Evaluation (IOT&E), czyli w badaniach w warunkach zbliżonych do operacyjnych, poprzedzających ogłoszenie wstępnej gotowości bojowej przez system IBCS, co jest planowane na rok 2022.

Jednostką, która uczestniczy w testach IBCS i jako pierwsza ma osiągnąć zdolność do wykorzystania tego systemu, jest 3-43 batalion obrony powietrznej U.S. Army. Ta sama jednostka ma też otrzymać jako pierwsza radary dookólne LTAMDS, od podstaw dostosowane do współpracy z IBCS, opracowane przez Raytheona, dzięki czemu jej zdolności zostaną jeszcze zwiększone.

W 2018 roku IBCS został zakupiony przez Polskę w I fazie programu Wisła wraz z zestawami Patriot. Obecnie trwa produkcja sprzętu dla I fazy, jego konfiguracja będzie zbliżona do tej pozyskiwanej przez armię amerykańską. Pozyskanie IBCS rozważane jest również w programie obrony krótkiego zasięgu Narew. Konfiguracja dla programu Narew, jak i dla II fazy Wisły, ma być tworzona z większym udziałem polskiego przemysłu i obejmować m.in. krajowe środki łączności.

System IBCS pozwala na tworzenie połączonego obrazu sytuacji powietrznej i zwalczanie celów na zasadzie „każdy sensor, najlepszy efektor”. Po wprowadzeniu do służby w U.S. Army zestawy Patriot zintegrowane z IBCS będą mogły zwalczać cele wykrywane przez dowolny radar wpięty w system (w tym także stacje Sentinel, pełniące rolę systemu krótkiego zasięgu).

Kolejnym krokiem w Stanach Zjednoczonych będzie natomiast zintegrowanie z IBCS systemu krótkiego zasięgu IFPC Inc-2I. W bieżącym roku będą prowadzone testy poligonowych pocisków rakietowych, na bazie których zostanie wybrane rozwiązanie do tego programu. Jednym z branych pod uwagę jest Iron Dome, a prowadzenie prac nad integracją jego zmodyfikowanej wersji z IBCS potwierdził niedawno koncern Rafael. Rolę radarów kierowania ogniem krótkiego zasięgu będą pełnić stacje Sentinel. Od 2019 roku prowadzono również testy współdziałania myśliwców F-35 wraz z wyposażeniem naziemnym z IBCS. Ich przebieg potwierdził zdolność przesyłania do systemu informacji o dokładności wystarczającej do kierowania ogniem pocisków przeciwrakietowych i przeciwlotniczych.

Komentarze