Reklama

Siły zbrojne

Polska łączność zintegrowana z IBCS

Radiolinia R-460A. Fot. Northrop Grumman.
Radiolinia R-460A. Fot. Northrop Grumman.

Koncern Northrop Grumman poinformował, że we współpracy z polską firmą Transbit dokonał integracji polskiej radiolinii horyzontalnej o wysokiej przepustowości (HCLOS) typu R-460A ze zintegrowanym systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS.

W komunikacie czytamy, że Northrop Grumman i Transbit wspólnie opracowały laboratoryjną konfigurację prototypu w zakładzie firmy Northrop Grumman w Huntsville, która umożliwiła przeprowadzenie integracji i testów. Prototyp ten zawierał reprezentatywne elementy sprzętowe i programowe systemu IBCS oraz system łączności radiowej oparty na radiolinii R-460A firmy Transbit.

W ubiegłym miesiącu zademonstrowano integrację IBCS z radiolinią R-460A w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network). Zrealizowano również demonstrację funkcji zarządzania siecią. Northrop Grumman przeprowadził szczegółowe badania funkcjonalności i wydajności sieciowej, aby ocenić potencjalne zastosowanie radiolinii R-460A w opartym na IBCS systemie obrony powietrznej.

Reklama
Reklama

W praktyce oznacza to, że Northrop Grumman i Transbit sprawdziły możliwość zastosowania polskiej radiolinii zamiast radiolinii amerykańskiej, stosowanej standardowo w IBCS (tego rodzaju sprzęt pozyskano też w pierwszej fazie Wisły). Przeprowadzona integracja dowodzi jednak możliwości wprowadzenia krajowej łączności opartej o system R-460A do systemu Wisła (w tym w ramach drugiej fazy), jak i w ramach programu Narew, jeśli zostanie podjęta decyzja o zintegrowaniu Narew z IBCS.

Radiolinia R-460A działa w zakresie częstotliwości pasma NATO IV umożliwiając przesył informacji w sieci opartej na protokole internetowym (IP) w trybie „punkt-punkt” z szybkością do 400 megabitów na sekundę (Mb/s) przy użyciu technologii MIMO (Multiple-Input Multiple-Output). Radiostacja współpracuje z anteną o zmiennej wiązce, umożliwiając pracę w trybie wielopunktowym, dzięki czemu może być wykorzystana do budowy cyfrowych taktycznych sieci telekomunikacyjnych, takich jak te wymagane w sieci IFCN. Jest to pierwsza radiolinia nie pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, która została zintegrowana z IBCS.

Skuteczna integracja z systemem IBCS systemu łączności RADION® opracowanego przez Transbit Sp. z o.o. potwierdza zdolność polskiego przemysłu do dostarczania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które mogą być zastosowane w tak nowoczesnych i złożonych systemach jak IBCS” (…) “Z dużą nadzieją oczekujemy na zastosowanie tej technologii w kolejnych etapach Programu Modernizacji Systemów Obrony Przeciwrakietowej i Przeciwlotniczej w Polsce.

Robert Tomasik, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Transbit Sp. z o. o.

Z kolei  Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman stwierdził:

Przeprowadzona z powodzeniem integracja świadczy o silnym partnerstwie przemysłowym i stanowi punkt wyjścia dla przyszłych działań mających na celu włączenie w sieć innych polskich i rodzimych systemów oraz zdolności. (...) Mamy nadzieję na dalszą współpracę z polskim przemysłem, i wspieramy jego rodzime zdolności w ramach programu modernizacji polskiej obronności.

IBCS jest wprowadzany w ramach modernizacji obrony powietrznej US Army, od niedawna znajduje się w fazie produkcji i rozmieszczenia, po styczniowej decyzji „Milestone C”. Pozwala na tworzenie połączonego obrazu sytuacji powietrznej i zwalczanie celów na zasadzie „każdy sensor, najlepszy efektor”. Wstępna gotowość systemu w US Army, integrującego na początku zestawy Patriot oraz radary Sentinel, zostanie osiągnięta w 2022 roku. Docelowo zostaną z nim również zintegrowane inne elementy, jak IFPC Inc-2 czy THAAD.

Polska zakupiła system IBCS dla pierwszej fazy programu Wisła w marcu 2018 roku. W pierwszym etapie obrony powietrznej średniego zasięgu Siły Zbrojne RP otrzymają dwa zestawy Patriot zintegrowane z IBCS w standardowej konfiguracji amerykańskiej. Dostawy mają zakończyć się do 2022 roku, przy czym osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przewidywane jest na lata 2023-2024. Rozważa się zastosowanie systemu IBCS w programie Narew.

Reklama

Komentarze

    Reklama