Reklama

Siły zbrojne

Wolne i drogie w utrzymaniu mieszkanie dla żołnierza?

Blok mieszkalny w Słupsku
Blok mieszkalny w Słupsku
Autor. AMW Sinevia

Wracamy do tematu wysokich opłat za mieszkania w tzw. zielonych garnizonach. Po sygnałach napływających m.in. z Wędrzyna, Świętoszowa i Żagania sprawdziliśmy jak wiele mieszkań administrowanych przez Agencję Mienia Wojskowego zostało w 2022 roku zwolnionych przez żołnierzy i jakie są koszty utrzymania niezasiedlonych lokali.

Reklama

W drugiej połowie października kontynuując temat interwencyjny związany z wysokimi opłatami ponoszonymi przez żołnierzy korzystających z mieszkań administrowanych przez AMW w garnizonach Wędrzyn, Świętoszów, Sulechów, Żagań, Nowy Glinnik, Hel, Malbork, Siemirowice, Ustka, Słupsk, Wrocław, Bolesławiec i Bydgoszcz skierowaliśmy do Agencji pytania dotyczące rezygnacji z mieszkań w tych garnizonach. Zapytaliśmy także o to czy opuszczone mieszkania zostały przydzielone innym żołnierzom oraz o koszty związane z utrzymaniem tzw. pustostanów. Nadesłana przez Małgorzatę Weber, rzecznik prasową AMW odpowiedź pozwala na bliższe zapoznanie się z problemem i dylematami, z którymi zmagają się żołnierze oraz oddziały regionalne AMW. 

Reklama

Skala rezygnacji

Reklama

Ogółem w 2022 roku wg informacji przekazanych przez odziały regionalne AMW żołnierze w garnizonach, w których nastąpiły drastyczne podwyżki opłat zwolnili aż 141 mieszkań. Najwięcej takich przypadków odnotowano w zielonogórskim oddziale Agencji. Lokale zwolniło tu aż 72 żołnierzy zawodowych (Wędrzyn – 24, Świętoszów – 27, Żagań – 19 oraz Sulechów – 3). Drugie miejsce w tej statystyce przypadło gdyńskiemu oddziałowi regionalnemu. W tym przypadku odnotowano 52 lokale zwolnione przez żołnierzy (Siemirowice – 18, Słupsk – 16, Ustka – 12, Malbork – 4 i Hel - 2). Trzecią pozycję okupuje wrocławski oddział regionalny. Tu zwolniono 12 mieszkań (Wrocław – 9 i Bolesławiec – 3). Najmniej zwolnionych lokali odnotowano w krakowskim i bydgoskim oddziale AMW. W przypadku Nowego Glinnika (OR w Krakowie) żołnierze zawodowi zrezygnowali z 5 lokali, nie odnotowano natomiast żadnego przypadku rezygnacji z lokali należących do wspólnoty mieszkaniowej w Bydgoszczy.  Nasuwa się w tej sytuacji wniosek wskazujący na korelację liczby zwolnionych lokali mieszkalnych z wysokością opłat ponoszonych przez żołnierzy w poszczególnych garnizonach. Przypomnijmy, że niemal połowa z blisko 900 lokali objętych wysokimi opłatami to mieszkania znajdujące się w garnizonach przypisanych do zielonogórskiego oddziału AMW, a w tym oddziale mamy także ponad 50 proc. zwolnionych w 2022 lokali (72 z 141). Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w samym Wędrzynie wolnych mieszkań jest aktualnie więcej - ponad 50. Mieszkania te nie zostały od kilku miesięcy ponownie zasiedlone i nie są w nich obecnie prowadzone prace remontowe. Dodatkowo kolejna grupa żołnierzy pełniących służbę w tym garnizonie złożyła w październiku wypowiedzenia, więc liczba wolnych lokali niebawem ponownie wzrośnie. 

Powody rezygnacji w wojskowego M

Zapytaliśmy AMW o powody rezygnacji z mieszkań, w tym o to czy wysokość opłat związanych z dostawami energii cieplnej, centralnego ogrzewania i podgrzania wody miała znaczący wpływ na decyzję żołnierzy o rezygnacji w mieszkań. Powody tych decyzji przybliża rzecznik prasowa Agencji Mienia Wojskowego.

Reklama
Rotacja oraz zmiana miejsca zamieszkania jest standardowym elementem służby wojskowej i wynika bezpośrednio z jej specyfiki. W żadnym z przypadków zwolnienia lokalu żołnierze zawodowi nie informowali oddziałów regionalnych o przekazaniu lokalu z powodu wysokich opłat związanych ze wzrostem cen energii lub za CO i podgrzanie wody. Powodem zwolnienia lokali najczęściej było: otrzymanie odprawy mieszkaniowej, zakup własnego mieszkania, przeniesienie służbowe, zmiana formy zakwaterowania na świadczenie mieszkaniowe, przejście do rezerwy, a także sprawy osobiste i inne.
Małgorzata Weber, rzecznik prasowa AMW
Reklama

Z informacji przekazanych przez Małgorzatę Weber wynika, że z dotychczas opuszczonych 141 lokali 50 zostało zasiedlonych ponownie, 62 wymaga przeprowadzenia remontu, a 29 pozostało niezasiedlonych. Agencja podkreśla, że 141 zwolnionych mieszkań to zaledwie 3,7 proc. wszystkich lokali administrowanych przez AMW i znajdujących się w zasobach oddziałów regionalnych, w których wystąpiły znaczące podwyżki opłat. Natomiast 29 niezasiedlonych mieszkań to zaledwie 0,8 proc. tych zasobów. 

Ile kosztują podatnika niezasiedlone mieszkania?

Nasze pytania dotyczyły także kosztów ponoszonych przez AMW i skarb państwa z tytułu utrzymania opuszczonych mieszkań. Nie uzyskaliśmy jednak precyzyjnej odpowiedzi, lecz ogólne wyjaśnienia. 

Reklama
AMW nie jest w stanie w tej chwili precyzyjnie wyliczyć kosztów utrzymania poszczególnych lokali w konkretnych budynkach. Takie dane będą możliwe do określenia dopiero po rocznym rozliczeniu każdego z budynków w danej lokalizacji. Szacunkowe wyliczenie powstało w oparciu o informacje z oddziałów regionalnych dotyczące utraconych przychodów z tytułu niezasiedlonych lokali. Podana kwota nie obejmuje np. opłat, w przypadku których koszty uzależnione są od ilości zamieszkałych osób, tj. opłaty za zimną wodę, nieczystości stałe i płynne oraz podgrzanie wody (opłata zmienna). Łączne miesięczne koszty utrzymania 29 niezasiedlonych mieszkań (stan na 26 października br.) w wybranych lokalizacjach wynoszą ok. 56 tys. zł. Należy jednak podkreślić, że cały czas trwa proces ich zasiedlania. Jeśli nie zostaną one wykorzystane przez żołnierzy (których potrzeby mieszkaniowe zostaną zaspokojone w danym garnizonie), AMW ma również możliwość ich wynajmu na wolnym rynku, żeby nie generować dalszych kosztów utrzymania.
Małgorzata Weber, rzecznik prasowa AMW
Reklama

Szansa na poprawę sytuacji?

Reklama

20 września weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967). Artykuł czwarty tej ustawy przewiduje m.in. konieczność złożenia oświadczeń o nabyciu uprawnień do stosowania wobec odbiorcy ciepła średniej ceny jego wytwarzania wraz z rekompensatą. Jak podkreśla Małgorzata Weber wszystkie oddziały regionalne AMW złożyły do dostawców ciepła, firm wytwarzających ciepło i obsługujących budynki Agencji, oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających uznać Agencję za odbiorcę ciepła uprawnionego do stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła wraz z rekompensatą. 

Przewidywanym skutkiem złożenia w/w deklaracji jest zamrożenie cen ciepła na poziomie wskazanym przez ustawodawcę, a w przypadku lokali Agencji usytuowanych w lokalizacjach takich jak Wędrzyn, Świętoszów, Sulechów czy Żagań zmniejszenie kosztów za ogrzewanie i ciepłą wodę dla użytkowników lokali.
Małgorzata Weber, rzecznik prasowa AMW

Czy zatem opłaty za mieszkania w tzw. zielonych garnizonach za listopad i grudzień oraz opłaty w 2023 roku będą niższe? Są ku temu uzasadnione przesłanki. Jedno jest pewne pomimo podejmowanych wysiłków i starań opłaty nie wszędzie zostały obniżone przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a za niezasiedlone i opuszczone przez żołnierzy mieszkania w Wędrzynie, Świętoszowie, Żaganiu czy w innych garnizonach płacą dziś podatnicy. Czy można było zminimalizować koszty z tym związane oraz z wyprzedzeniem wprowadzić odpowiednie przepisy lub dokonać przekształceń właścicielskich? Zapewne tak, jednak praktyka pokazała, że poprawa sytuacji nastąpi dopiero w trakcie sezonu grzewczego.

Reklama

CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

Reklama

Komentarze (1)

  1. prawnik

    Moja kuzynka wynajęła takie mieszkanie od osoby która w wyniku pewnych korelacji /chyba rodzinnych prawdopodobnie żona żołnierza zawodowego / dysponowała takim mieszkaniem / z zasobów AMW/.Jakie było zdziwienie mojej kuzynki/ osoby pracującej na dwóch etatach która z powodów zawodowych musiała wynająć mieszkanie pomiędzy pracami i wypadło na okolice Szczecinka / kiedy do jej drzwi zapukał ktoś z administracji i poinformował że pani posiadająca mieszkanie nie płaci od wieków i najlepiej by było żeby ona /moja kuzynka / płaciła czynsz i opłaty bezpośrednio do nich .Pani posiadacz mieszkania była wysoko sytuowana rodzinnie w armii więc miała AMW w......

Reklama