Siły zbrojne

Wojskowe laboratoria wspierają cywilną służbę zdrowia

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Wojskowe laboratoria bezpośrednio wspierają cywilną służbę zdrowia w walce z pandemią koronawirusa. Według MON możliwości diagnostyczne laboratoriów wojskowych to obecnie 350 testów na dobę.

Wojskowe laboratoria działające we wspólnym systemie z cywilną służbą zdrowia przeprowadziły dotychczas ponad 4,7 tys. testów na obecność koronawirusa – poinformował PAP resort obrony. Centrum Operacyjne MON poinformowało, że obecnie – na podstawie zatwierdzonych przez ministra obrony narodowej wniosków wojewodów lub umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – w systemie z cywilną służba zdrowia działają cztery laboratoria wojskowe.

"Laboratoria wojskowe biorące udział w identyfikacji wirusa SARS-CoV-2 wraz z kontenerowym laboratorium mikrobiologicznym oddelegowanym do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie wykonały dotąd łącznie 4740 testów" – podało MON. Przypomniało, że możliwości diagnostyczne laboratoriów wojskowych to 350 testów na dobę.

Testy na obecność koronawirusa przeprowadza np. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii; wojsko przygotowało także mobilne laboratorium rozpoznania biologiczne, które jest w stanie wykonywać takie testy.

Wojsko prowadzi także inne działania medyczne w związku z epidemią. W szpitalu wojskowym we Wrocławiu osoby powracające z zagranicy były poddane kwarantannie i diagnostyce. Żołnierze dezynfekują budynki, wojskowi psychologowie udzielają telefonicznie pomocy osobom potrzebującym takiego wsparcia podczas kwarantanny.

Na początku kwietnia żołnierze brygad logistycznych rozpoczęli transport z magazynów 1,2 mln masek chirurgicznych oraz 9,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji przeznaczonych dla 105 szpitali.

Inne działania wojska polegają m.in. na wspólnych patrolach z policją i Strażą Graniczną. Agencja Mienia Wojskowego, która odpowiada m.in. za zakwaterowanie żołnierzy i gospodaruje nieruchomościami, udostępniła dwa ośrodki na miejsca kwarantanny. Przy wynajmie obiektów udziela także bonifikat przedsiębiorcom, których dotknęły ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią.

Źródło:
PAP

Komentarze