Reklama

Siły zbrojne

Wojsko odebrało Black Hawki

Black Hawk jednostki GROM.
Black Hawk jednostki GROM.
Autor. J. Borowski/Defence24.pl

Do Sił Zbrojnych RP trafiły dwa spośród czterech zamówionych w 2021 roku śmigłowców S-70i Black Hawk – poinformowali na swoich profilach na portalu X (dawniej Twitter) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz Agencja Uzbrojenia.

Reklama

Odbiór kolejnych dwóch Black Hawków oznacza, że w Siłach Zbrojnych, a dokładnie w Wojskach Specjalnych jest już sześć śmigłowców tego typu. Pierwsze cztery zostały przekazane w ramach umowy ze stycznia 2019 roku w ciągu kolejnych 12 miesięcy od jej podpisania. Druga czwórka śmigłowców została zakontraktowana w grudniu roku 2021. Pozostałe dwa S-70i mają zostać przekazane w roku 2024.

Reklama
Reklama

Jak dowiedział się Defence24.pl, odebrane teraz dwa Black Hawki zostały przekazane w docelowej konfiguracji, takiej samej w jakiej przekazano pierwsze cztery maszyny. Dodano im m.in. radar pogodowy, opancerzenie i uzbrojenie w postaci karabinów maszynowych. Śmigłowce, podobnie jak reszta, będą operować w ramach Zespołu Lotniczego JW Grom, stacjonującego na lotnisku w Mińsku Mazowieckim.

Co ciekawe, jak poinformował Lockheed Martin, drugi z przekazanych Black Hawków do setna maszyna tego typu wyprodukowana w Mielcu i przekazana klientowi.

Śmigłowce zostały wyprodukowane w zakładach PZL w Mielcu. Równolegle z odbieraniem Black Hawków trwa odbiór pierwszych sztuk z 32 śmigłowców AW149 zakupionych z myślą o Wojskach Lądowych. Siły Zbrojne oebrały niedawno pierwsze dwa ich egzemplarze. Wkrótce spodziewany jest także odbiór pierwszych śmigłowców morskich AW101.

Reklama

Komentarze (5)

  1. pablopic

    Poprawna nazwa BiedaHawk.

    1. Seb66

      A komentarz to bieda -bzdura. Napisz która wersja BH nie jest "bieda" i spróbuj przy tym NIE odnieść się do wersji amerykańskiej! Bo KAŻDA inna będzie mniej lub bardziej "BIEDA" wersją !!! Ha ha ha ha ha

    2. Davien3

      Seb akurat S-70i to wersja UH-60M Blackhawk pozbawiona całego wyposażenia i uzbrojenia na jakie potrzeba zgody Kongresu USA więc to jedyna taka wersja . Bo normalne S-70 maja normalne wyposażenie bo na nie potrzeba zgody Kongresu. Więc....

    3. Tani2

      Masło maślane-na każdą sprzedaż jest potrzebna zgoda Kongresu USA. To jest wymòg formalny.

  2. Krzysztof33

    Dwa z czterech zamówionych. Aha, kolejny sukces ;)

    1. Obiektywny

      Oczywiście pisząc taki. Komentarz jesteś świadomy że to nie jest sprzęt po który przychodzi się do osiedlowego sklepu i mówi 6 na wynos? Gdyby tempo dostaw do SZ takie jakie jest na przestrzeni ostatnich 2-3 lat było wdrożone dużo szybciej np w 2012 to obecnie mielibyśmy jedna z nowoczesiejszych armii w Europie. Troszkę obiektywizmu przy takich komentarzach i ironii, 4 sztuki nie rozwiązują problemu i nie jest to liczba wyczerpującą zapotrzebowanie jednak różnica między 2023 a 2015 jest taka że w tym roku trafia realny sprzęt a w 2015 mieliśmy sprzęt na umowach ramowych i rysunkach technicznych

    2. mick8791

      @Obiektywny odnosząc się do Twojej wypowiedzi, akurat umowy ramowe są obecną domeną! Wcześniej jeżeli już coś kupowano były to umowy wykonawcze. I tak właśnie było kupionych 50 śmigieł w 2015! To była kompleksowa umowa na śmigła w różnej konfiguracji i do różnych zastosowań. Do tego ze 100% offsetem. A Ty się tu jarasz zakupem 4 S-70i, które tak naprawdę NIE są BH i nawet obok nich nie stały... Większość ostatnich umów to są ramówki, a nie umowy wykonawcze, do tego to co idzie do nas np z Korei w ramach tych wykonawczych to używki...

    3. Franek Dolas

      Krzysztof33 poprzednicy 0 zamawiali i zero kupowali i to dopiero był sukces i tacy jak ty ich nie krytykowali.

  3. prof Tarantoga

    Antoni obiecał 70 szt a 8 miało być już w 2017.... no i pamiętajmy że S-70i to nie do końca UH-60

    1. Davien3

      Zwłaszcza ze te S-70i maja iść dla specjalsów a jak słychac to standard zwykłych transportowców a nie maszyn SOF.

    2. Chyżwar

      Antoni to delikatnie mówiąc nie najlepszy przykład szefa MONu. Mnie podpadł już dawno za Nangar Khel. Broniąc tych żołnierzy naciągałem się wówczas na sieci z rodzimym lewactwem, które piejąc z zachwytu na spółkę z nim usiłowało zrobić z Bogu ducha winnych ludzi zbrodniarzy wojennych. Że uwalił Caracale nie mam pretensji. Ale na jego pomyśle budowania śmigłowców z Ukraińcami gdyby nawet wypalił przejechalibyśmy się jak Zabłocki na mydle. Taki drobiazg jak APR 120 mm złapał opóźnienie ze względu na to, że ukraińscy spece od aerodynamiki zajmują się czym innym. Oczywiste jest więc, co stałoby się z programem śmigłowcowym, do którego silniki i przekładnie miała dostarczać Motor Sicz. Ale ten człowiek i tak był lepszy niż klich, ponieważ zamiast zwijać armię stworzył WOT.

    3. Davien3

      Chyżwar Macierewicz i Błaszczak to wg Polaków dwaj najgorsi ministrowie ON w tym wieku. Natomiast uwalenie Caracali nie dość że kosztowało Polskę i Polaków 80 mln na odszkodowanie dla Airbusa to pozostawiło nasza armie bez nastepcy Mi-8/14 Co do Nangar Khel to nie przypadkiem PiS najgłosniej krzyczał o tym zebu ukarać TYCH ŻOŁNIERZY? I Macierewicz nie musiał zwijac armii jak ja rozwalił na kawałki tak ze do tej pory nie może sie pozbierać.

  4. Wuc Naczelny

    Nie do końca rozumiem przeznaczenie. Wygląda jakby miały robić za non-combat SAR na terenie Polski, ale już jak na na szybką akcję nad Białorusią to im brakuje uchwytów na zasobniki ECM i DIRCM, dużo flar i podwieszenia chociaż na kierowane laserowo 70mm by sprzątnąć okazjonalną Osę lub patrol na BRDM. Zupełnei niezrozumiały jest brak kuli obserwacyjnej i wylotów chłodzących do wydechów. Wygląda jakby AW149 bardziej się nadawał. Wygląda że przybiedowali nie kupując gatlingów.

    1. Davien3

      Osama te S-70i maja byc uzywane przez Grom wiec zadne SAR a jedynie ćwiczenia w czasie pokoju tak jak poprtzednia czwórka

    2. Prezes Polski

      To są latające taksówki. I do tego potrafię sobie wyobrazić ich zastosowanie. Natomiast nie rozumiem po co s70 policji.

  5. Tani2

    Ja popieram i proszę o jeszcze...

Reklama