Siły zbrojne
Wojsko kupi elementy ładunków wydłużonych
2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie zakończyła negocjacje w postępowaniu dotyczącym dostaw elementów składowych wchodzących w ukompletowanie Zespołu Bojowego Wyrzutni Ładunku Wydłużonego Dużego ZB-WŁ WD.
Zgodnie z treścią ogłoszenia opublikowanego w Dzienniku Urzędowym UE prowadzone było w trybie procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji i zostało podzielone na części (z dodatkowymi opcjami). Wybór tej procedury i skierowanie zamówienia do Mesko S.A. wynika z tego, że spółka ta jest właścicielem dokumentacji technicznej przedmiotów zamówienia na ich produkcję seryjną.
Z kolei sama publikacja ogłoszenia dotyczącego zamiaru zawarcia umowy jest - jak podkreśla w rozmowie z Defence24.pl mjr Krystian Boryń z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - wykonaniem obowiązku wynikającego z artykułu 213 ust. 2 Prawa Zamówień Publicznych. Umowa będzie więc mogła być podpisana po upływie ustawowego terminu od publikacji ogłoszenia, które pojawiło się w Dzienniku Urzędowym UE 19 marca.
Czytaj też: Wojsko kupuje nakładki gumowe na gąsienice
W ramach pierwszego zadania planowane jest pozyskanie łącznie 800 szt. zapłonników PP-9/10 (z czego 650 szt. gwarantowane i 150 szt. opcjonalne). W ramach drugiego zadania z kolei planowane jest pozyskanie łącznie 101 szt. silników rakietowych SR-M-Ł WD zaelaborowany (z czego 92 szt. gwarantowane i 9 szt. opcjonalne). Łączna końcowa wartość obu zadań została określona w ramach negocjacji na 4,518 mln zł bez VAT, przy czym większość (4,242 mln) przypada na zadanie drugie.
ZB-WŁ WD to polska holowana wyrzutnia ładunków wydłużonych opracowana i produkowana przez MESKO S.A., która jest przeznaczona do wykonywania przejść w polach minowych. Jedna wyrzutnia tego tupu uzbrojona jest w pięć 100 kg ładunków wybuchowych rozłożonych na pięciu 100-metrowych linach, które wystrzeliwane są z przy pomocy silników rakietowych na wykryte pole minowe. W wyniku eksplozji ładunku dochodzi do reakcji łańcuchowej i detonacji wszystkich min ustawionych na oczyszczanym obszarze.
System ten znajduje się na uzbrojeniu wojsk inżynieryjnych Wojsk Lądowych SZ RP już od lat 80. ubiegłego wieku, a obecnie nie ma szerzej dostępnych informacji o planach wycofania go ze służby liniowej i zastąpienia nowym systemem tego typu. Zakup zapłonników oraz silników rakietowych ma w założeniu pozwolić na zapewnienie niezbędnych zapasów magazynowych, oraz bezpieczeństwa i niezawodności tych systemów w bieżącej eksploatacji. Systemy tego typu stanowią niezbędne i podstawowe wyposażenie saperów wojskowych w armiach na całym świecie.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie