Reklama

Siły zbrojne

Wojska NATO pozostaną dłużej w Afganistanie

Fot. nato.int
Fot. nato.int

Podczas spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Turcji zadecydowano o przedłużeniu obecności Sojuszu w Afganistanie po zakończeniu trwającej obecnie misji Resolute Support. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyjaśnił po rozmowach, że przyszła obecność Paktu Północnoatlantyckiego w tym kraju będzie kierowana przez cywilów, ale ma także zawierać komponent wojskowy. Plan działania tych sił ma być gotowy do jesieni br., a nowa misja mogłaby się rozpocząć 1 stycznia 2017 roku.  

Podczas spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Turcji zadecydowano o przedłużeniu obecności Sojuszu w Afganistanie po zakończeniu trwającej od 1 stycznia 2015 roku operacji Resolute Support. Obecnie w tą niebojową misję wsparcia wojsk Afgańskich zaangażowanych jest według danych NATO ponad 13 tysięcy żołnierzy z 46 krajów, w tym 150 Polaków. Połowę tych sił stanowią Amerykanie.

Informacje o planach NATO pokrywają się z wcześniejszymi doniesieniami o zamiarach Waszyngtonu wydłużenia misji w Afganistanie poza rok 2016. Afgańskie władze sugerowały zresztą w ostatnim czasie, że konieczne jest przedłużenie obecność sił międzynarodowych po 1 stycznia 2017 roku. Zachód z kolei obawia się Afganistanie powtórki z Iraku, gdzie niedługo po wycofaniu obcych wojsk kontrolę nad istotną częścią terytorium przejęli ekstremiści z Państwa Islamskiego.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział po spotkaniu szefów MSZ w Antalyi, że nowa misja, której plany mają być gotowe do jesieni ma być kierowana przez cywilów ale będzie zawierać również komponent wojskowy. Celem działań NATO ma być przede wszystkim doradzanie i szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa tak by mogły przejąć samodzielną odpowiedzialność za swój kraj.

(AH)

Reklama

Komentarze (1)

  1. Oj

    Jak to jest z Wielką zapowiedzią,że nasze wojska już nie będą walczyć za granicą a tu konsekwentnie wysyła się ich na kolejne nie nasze wojenki za to za nasze podatki.....

Reklama