Reklama

Siły zbrojne

Wojska chemiczne otrzymają nowy sprzęt

mjr Robert Szymczak (4pchem)
mjr Robert Szymczak (4pchem)

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny na zakup kontenerowych zestawów do odkażania ludzi. Planowany termin przeprowadzenia spotkań z potencjalnymi wykonawcami w ramach dialogu technicznego wyznaczony został od 22 sierpnia do 15 września 2016 roku.

Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup dla wojska 40 kontenerowych zestawów do odkażania ludzi (KZdOL). Zgodnie z podanymi danymi w latach 2018-2022 ma zostać zakupionych 26 kompletów (do 8 kpl. rocznie), zaś po 2022 roku planuje się dokupić pozostałe 14 kompletów.

Zestaw do odkażania ludzi powinien umożliwiać prowadzenie zabiegów sanitarnych i likwidacji skażeń (środkami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi) stanu osobowego oraz obsługę medyczną, a także likwidację skażeń indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy. Ponadto powinien zapewniać możliwość prowadzenia odkażania ludzi w warunkach polowych, niezależnie od pory roku, w dzień i w nocy. System KZdOL powinien być autonomiczny przy zapewnieniu źródła wody (zbiorniki, sieć wodociągowa, otwarte zbiorniki wody), paliwa i odkażalników. Przy czym powinien umożliwić odkażenie minimum 48 osób/godzinę wraz z ich wyposażeniem indywidualnym i uzbrojeniem. 

KZdOL, poprzez odpowiednią organizację stanowisk/stref pracy powinien zapewnić realizowanie następujących funkcji użytkowych: a) selekcję i wstępne odkażanie roztworem odkażającym żołnierzy ubranych w ISOPS, b) zbieranie i segregację skażonego indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy w celu dalszego odkażania, c) zbieranie materiałów i wyposażenia bezpowrotnego, d) prowadzenie zasadniczych zabiegów odkażania:  - ludzi (np. kąpiel z użyciem dedykowanych środków powierzchniowo-czynnych); - uzbrojenia i wyposażenia przenośnego podatnego na likwidację skażeń; - sprzętu wrażliwego (np.: radiostacje i komputery przenośne, sprzęt optyczny itp.), e) kontrola skuteczności odkażania i obsługa medyczna, f) odtworzenie zdolności do działania (ubranie i ponowne wyposażenie).

Czytaj także: Wojsko kupuje polskie roboty rozpoznawcze

W czasie rozmów z ewentualnymi wykonawcami MON planuje ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wstępnie zdefiniowanych wymagań, oszacować koszty dostawy, eksploatacji i wycofania sprzętu wojskowego, sprecyzować uwarunkowania dotyczące systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia, a także przedstawić koncepcje pozyskania, w tym możliwości optymalizacji kosztów poprzez wykorzystanie sprzętu wojskowego tego typu znajdującego się obecnie na wyposażeniu wojska.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Pamiętam a co mamy teraz

  2. lolek23

    non stop jakieś pierdoły !! kiedy zaczną kupować rakiety ?!?!?!

  3. ciekawy

    Czy ktoś mi powie po co w ogóle są te dialogi techniczne i czy bez nie można zamawiać sprzętu wojskowego? Czy inne armie europejskie też muszą je stosować?

  4. chehłacz

    powinien umożliwiać prowadzenie zabiegów sanitarnych... TOY TOY????

    1. GM

      Toy toy jest zbyt wyspecjalizowanym sprzętem jak na potrzeby naszych wojsk chemicznych - jedynym zabiegiem sanitarnym, pod kątem którego został zoptymalizowany, jest użycie papieru toaletowego. Ale ma niewątpliwą zaletę: sam może być groźną bronią chemiczną.

  5. Afgan

    Inspektorat Uzbrojenia i dialog techniczny- te słowa przyprawiają mnie o mdłości i czkawkę ;P.

  6. Marek

    Kiedyś mieliśmy całkiem dobre polskie zestawy do usuwania skażeń A/B/C.

Reklama