Reklama

Siły zbrojne

Wojna elektroniczna przeciwko amerykańskim AC-130. Nowa taktyka Rosjan?

AC-130 Spectre z 16. Dywizjonu operacji specjalnych . Fot. J. Braden/USAF.
AC-130 Spectre z 16. Dywizjonu operacji specjalnych . Fot. J. Braden/USAF.

Amerykanie poinformowali, że przeciwnicy koalicji w Syrii próbują wykorzystać aktywne środki zakłócające, by uniemożliwić działanie m.in. samolotom artyleryjskiego wsparcia AC-130. 

Informację o próbie zakłócenia działań samolotów artyleryjskiego wsparcia AC-130 poinformował osobiście szef dowództwa amerykańskich operacji specjalnych SOCOM (U.S. Special Operations Command) generał Tony Thomas w czasie sympozjum GEOINT 2018 (U.S. Geospatial Intelligence Foundation).

„W tej chwili w Syrii znajdujemy się w najbardziej agresywnym środowisku Wojny Elektronicznej na naszej planecie, od naszych przeciwników… Testują nas każdego dnia, niszcząc naszą komunikację, wyłączając nasze AC-130, itd.”.

generał Tony Thomas - szef dowództwa amerykańskich operacji specjalnych SOCOM

Thomas zaznaczył przy tym, że nie chodzi o sporadyczne przypadki wykorzystania taktyki Wojny Elektronicznej (WE). Wspomniał natomiast wyraźnie codziennych próbach użycia przez przeciwników systemów zakłócających.

Szczegóły tych działań nie zostały przez Amerykanów ujawnione. Słów generała nie chciał również skomentować rzecznik SACOM informując (zresztą całkowicie słusznie), że z zasady nie ujawnia się szczegółów działań wojsk specjalnych. Według niego generał Thomas nie informował o przebiegu samych operacji nadzorowanych przez SACOM, ale jedynie wskazywał na możliwości, jakie muszą mieć komandosi, by zmaksymalizować swoją efektywność.

Wypowiedź szefa SACOM stała się jednak jawna, głównie z powodu transmisji, jaka została umieszczona w Internecie. Przeciwnik otrzymał w ten sposób informację, że działania elektroniczne, jakie stosuje są odczuwalne przez Amerykanów i wpływają w jakiś sposób na ich sposób prowadzenia przez nich operacji. Thomas popełnił więc niewybaczalny błąd potwierdzając taki fakt – błąd tym większy, że chodzi prawdopodobnie o rosyjskie urządzenia walki elektronicznej.

Nie wiadomo oczywiście, czy zostały one przekazane wojskom syryjskim, czy też są one obsługiwane przez Rosjan. Pewne jest natomiast, że zostały one użyte i to z odczuwalnym skutkiem. Najmniej prawdopodobne jest natomiast, by tego rodzaju urządzenia były wykorzystywane przez bojowników Państwa Islamskiego. Sam system zakłóceń wymaga bowiem wyszkolonej obsługi, ciągłego nadzoru technicznego i efektywnego systemu zasilania w energię elektryczną. A tego nie było w stanie zapewnić nawet tzw. państwo islamskie. Dodatkowo Amerykanie wyraźnie wskazują na codzienne używanie środków WE, a więc musi to być skoordynowane działanie wyspecjalizowanych pododdziałów.

Informacja przekazana przez Thomasa jest w pewnym sensie sensacyjna, ponieważ potwierdzałaby oficjalnie prowadzenie skomasowanych i długotrwałych działań elektronicznych przeciwko Amerykanów po raz pierwszy od czasu wojny w Wietnamie. Dodatkowo mowa tu o próbach zakłócenia sił bezpośrednio wspierających działania amerykańskich komandosów na lądzie. Specjalsi operują w różnych miejscach, najczęściej w pasie styczności wojsk, co oznacza, że Rosjanie musieli rozmieścić swoje systemy WE nie tylko do ochrony własnych baz, ale również na terytorium całej Syrii.

Przypuszcza się, że może to być próba rewanżu ze strony władz na Kremlu za zabicie kilkudziesięciu rosyjskich najemników na początku lutego br. w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii. W nalocie lotnictwa koalicji brały wtedy udział m.in. samoloty wsparcia artyleryjskiego AC-130, które oficjalnie pomagały odeprzeć atak przeprowadzony na placówkę obsadzoną przez amerykańskich komandosów, wspieranych przez bojowników SDF (Syryjskich Sił Demokratycznych).

Reklama

Komentarze (26)

 1. siezamyśliłem

  To chyba jest dobra informacja. Do tej pory Amerykańcy latali sobie nad wielbłądami lub kozami i obroną zmontowaną w latach 70-80. Teraz mają okazje sobie potestować bardziej współczesne pole walki.

  1. Logik

   No słabo ono współczesne bo to technologie z lat 70tych i 80tych ;). Pozatym to nie odzwierciedla prawdziwego konfliktu bo tam te zagłuszarki zniknęły by po godzinie bo to systemy mało mobilne i bardzo łatwe do namierzenia, a i Rosjanie mają ich niewiele. No ale tak to troche podokuczają Amerykanom ale zagłuszyć to są w stanie tylko najprostsze sygnały radiowe i może proste odbiorniki gps, Amerykanie trochę posprawdzają sobie za to nowe systemy odporne na takie zabawy. Zachód nie ma \"analogów\" tych systemów radzieckich z prostego powodu: system naziemny zagłuszania to po prostu misja samobójcza dla jego załogi, NATO i Amerykanie stosują takie systemy gł na samolotach i ich skuteczność np. Izrael regularnie sprawdza zagłuszając OPL Syryjską podczas bombardowań.

  2. Davien

   Co zabawniejsze w Stanach nawet AMRAAM-y mają funkcje naprowadzania sie na zródło zagłuszeń wiec kiepski los tych Krasuh czi innego WRE jak zaczna strzelac zwłaszzca ze uzywając tego sprzętu daja Stanom doskonała sposobnośc poznania pracy tych urządzeń. wcale bym sie nie zdziwił jakby na tym AC-130 to wnetrze wypchali aparatura nasłuchową:)

 2. rozbawiony J-23

  Amerykanie nie znają zapewne mądrego polskiego przysłowia: \"Strach ma wielkie oczy\". Wojna w Syrii z fazy wspierania islamskich rebeliantów i udawanego zwalczania wcześniej stworzonego tzw. Państwa Islamskiego, przeistoczyć się może w starcie zbrojne z przeciwnikiem posiadającym rozbudowany system obrony powietrzne. Tego widocznie zaczynają coraz bardziej obawiać się w Pentagonie i Białym Domu... ;-)

  1. Davien

   No włąsnie przetestowali ten\"rozbudowany\" system OPL i wyszło 105 do zera dla atakujacych:) Naprawde wierzysz w te bajki że 1-2 baterie S-400 niezdolne do zwalczania maszyn stealth cokolwiek zrobią? No chyba ze masz na celu dostarczenie dodatkowych celów dla AARGM i SDB Izrael własnie całkowicie olał Rosje i nawala sie w Syrii z Asadem i Irańczykami wiec może sie juz nie osmieszaj:)

 3. Maksim

  Rosjanie prawdopodobnie stosują prymitywne WRE polegające na szumowym zagłuszaniu całych pasm nadajnikami o mocach kilkuset kilowatów. Nawet jeśli nadajniki są kierunkowe to efekty Rosjan \"słychać\" na całym Bliskim Wschodzie oraz na Cyprze i Malcie gdzie są zainstalowane urządzenia nasłuchowe. Generał powiedział co było wiadomo od dawna. Czy złośliwości Rosjan są skuteczne ? pewnie częściowo tak ale to Rosjanie zgrywają karty ujawniając techniczne możliwości swojego WRE i zmuszając Amerykanów do modyfikacji swoich systemów.

  1. Minim

   Na popularnym serwicie video odnajdź sobie: Russian Serbian army 2018 Killer Rockets Aircrafts. Jeśli twierdzisz, że to prymitywne, to znaczy, że nawet nie chciało Ci się tym zainteresować.

  2. bender

   Nie mogłeś po prostu napisać, że chodzi Ci o Krasuchę? Obejrzałem filmik i... szału nie ma. Te czerwone plamy na okrągłym lampowym wyświetlaczu i skanowanie częstotliwości za pomocą pokrętła potencjometru to nawet są zabawne ;-)

 4. realista

  Jak widać Rosja wypstrykuje się ostatnia ze wszystkiego, co ma na składzie. I to raczej ze słabym skutkiem.

  1. realistyczne pytanie

   tzn. wypstrykuje sie z czego ? Napisz więcej bo mu tu nie ogranięci i sie nie domyslamy ...

  2. Kiks

   @realistyczne pytanie odkrywają się na takich bzdurach

  3. Logik

   No \"postrach mórz\" Kuzniecow poszedł na żyletki a miał zawojować Syrię, ich samoloty \"supernowoczesne\" spadają z nieba jak stare awionetki, SU 57 przyjechały na 2 dni na testy i wróciły lawetą do domu :). S 400 straszy, straszy a bańska \"antydostępowa\" tak skuteczna że Rosjanie nawet nie wiedza kto i skąd do nich wali, Wagnerowcy już wrócili jako gruz 200, \"niezniszczalne\" T 90 pokazują latające wieże nawet w konfrontacji z muzealnymi TOTW, Kalibry leciały aż znad morza czarnego ale po drodze połowa z nich postanowiła sobie lądować na terytorium Iranu. Ot tak rosyjska zbrojeniówka reklamuje się na tym konflikcie, teraz upada ich ostatnia duma czyli WRE, bo Amerykanie otwarcie mówią że stare radiostacje to to zagłuszyc moze ale to szczyt możliwości tej \"kosmicznej technologii\". Także Rosjanom nie pozostało już nic do straszenia bo np. taki kindżał to wywołuje tylko atak śmiechu jak go nazywają \"hipersonicznym\", a nawet z ich arsenałem nuklearnym szału nie ma bo nowsze rakiety jakoś się nie wdrażają a Buława dalej stanowi większe zagrożenie dla swojego nosiciela niż kogokolwiek innego :).

 5. Smiechow

  Obawiam się ,że powoli kończy się terroryzowanie świata....Wiecie o kogo chodzi..,prawda ? :)

  1. cremaster

   Strzelam, ze o Rosję.

  2. Anakonda

   Rosjan ma sie rozumieć?USA

  3. Zenek

   nie sądzę, żeby Putin przestał terroryzować świat.

 6. AWU

  Wypowiedz generała miała miejsce 24.04 podczas konferencji na Florydzie tak że skomentowała ją już większość czasopism fachowych jak Aviation Week czy Jane\'s. Po pierwsze wskazuje się że temat nie jest nowy, wypowiedział sie na ten temat gen Hodges już w 2016. Chodziło o rosyjską EW na Ukrainie gdzie Rosjanom udało się zakłócać ukraińską komunikację i sieci komórkowe na całych obszarach, również zakłócano prace dronów misji OBWE obserwujących naruszenia zawieszenia broni. Były to jednak małe austriackie kamerakoptery Schiebla. Gen Hodges już wówczas apelował o zwiększenie nakładów na EW. Również obecnie Rosjanom udaje sie zakłocać jedynie najmniejsze przenośne drony jak n.p. RQ20 stosowany przez wojska specjalne. Jak do tej pory nie doszło do interferencji z misjami dużych UAVs jak RQ1/RQ9 . W przypadku AC130 wskazuje się że czułym punktem jest komunikacja FM. Przy zastosowaniu bardziej skomplikowanych systemów teoretycznie można zakłócić system nawigacyjny PNT co wymagałoby przejścia do bardziej tradycyjnych metod nawigacji. Nie ma tu jednak mowy o kombinacji mapa/kompas/gwiazdy lecz PNT alertuje o utracie sygnału podaje ostatnie namiary co do secundy i zarejestrowane parametry lotu a załoga ma do dyspozycji elektroniczne kalkulatory nawigacyjne (w uproszczeniu wersja Jeppensena niedostępna na rynku cywilnym). W dyspozycji pozostaje również Link-16 w które wyposażone są AC-130 (również UH-60) wspierające siły specjalne. Rosjanie jak zwykle nie mogąc sobie pozwolić na otwartą konfrontację starają się być bolesnym wrzodem poniżej pleców i raz na jakiś czas przypominać o swojej obecności. Być może podczas następnego incydentu zagłuszania wystarczy użyć \"linii deeskalacyjnej\" dzwoniąc do Rosjan z pytaniem czy mają w okolicy jakiś sprzet EW, niemal pewne że tak jak w przypadku incydentu z wagnerowcami Rosjanie zaprzeczą, więc dać im 15 min na wyłączenie a następnie potraktować pociskiem. Po prostu jeśli sprzęt nie rosyjski to prawdopodobnie ISIS zakupił w lokalnym sklepie al-ZURT RTV części i zbudował sobie stację zagłuszania sygnału GPS !

  1. dociekliwy

   A jakiego to drona \"ściągnął\" dwa lata temu Iran i pokazywał go jak babę z brodą na jarmarku? Takiego małego przenośnego? A jeżeli jednak było to coś większego od takiego małego, przenośnego, to dlaczego amerykański operator nie zastosował opisanej przez Ciebie procedury i po prostu nie zawrócił do bazy? Nie potrafił? A może jednak nie mógł bo po prostu stracił nad nim kontrolę?

  2. robo

   a jakiego to drona oświeć nas?

  3. MWK

   RQ-170. Ale wiele wskazuje na to, że nie tyle \"ściągnął\" (władze Iranu chwaliły się, że to efekt włamania do systemu kontroli RQ-170) ile doszło do jakiejś awarii. Bsl pokazywany w irańskiej TV pomimo zabiegów mających to ukryć nosił widoczne ślady poważnych uszkodzeń. Co by jednak nie mówić to był to blamaż CIA na rzecz której ten bsl wykonywał zadanie.

 7. Kiks

  Będzie gorzej jak ktoś weźmie na cel stacje zakłócania.

 8. rwe

  Wszystko co robi Kreml, prowadzi do ponownej izolacji Rosji. W sumie Kremlowi zależy na izolacji a z drugiej strony zarzuca Zachodowi izolowanie Rosji. To taka paranoja wszystkich dyktatur

  1. Synek

   Hej, to może w końcu doprowadzi to do rozbrojenia atomowego Rosji?;)))

 9. AWU

  \"Wojna Elektroniczna\" czy też jej wcześniejsze formy trwa już od ponad 150 lat. Podczas wojny domowej w USA kraj ten był już wysoko stelegrafizowany w porównaniu z Europą. Wojska Unii polegały w większym stopniu na telegrafie dlatego w każdej brygadzie kawalerii Południa znajdował się pododdział telegraficzny. Ich zadaniem było podłączenie się do linii Północy, i wydawanie fałszywych rozkazów kierujących oddziały w złe kierunki lub wręcz w pułapki zastawione przez Konfederatów. Cuszima 1905r .. marynarka Japonii wykazała mistrzostwo w użyciu radiotelegrafu podczas gdy Moskale woleli zachowywać ciszę radiową swych nielicznych radiostacji. Historiografia rosyjska rozpisuje się o \"zakłócaniu komunikacji japońskiej\" ale wynik bitwy jest ogólnie znany. I w.ś. Francuzi i Anglicy użyli radio wywiadu aby dokładnie określać położenie niemieckich jednostek (bitwa Jutlandzka, pościg za Breslau i Goeben na Morzu Śródziemnym) jak również lokalizację sztabów armii/korpusów/dywizji. To samo cesarsko królewska flota na Adriatyku i siły lądowe. Kraków zimą 1914r został ocalony przez trzy samoloty Albatros wyposażone w radiostacje które na bieżąco informowały dowództwo twierdzy o położeniu rosyjskich sił, co pozwoliło naszemu dowództwu do dokonania zagrywki wrecz pokerowej. Z twierdzy wyszła cała piechota, kawaleria i lekka artyleria pozostawiając jedynie załogę artylerii fortecznej i pułki Landsturmu. Ciągniki diesel/electric zaprojektowane dla Krakowa przez Ferdynanda Porsche przeciągnęły działa z północy i zachodnich fortów na południe/płd wchód, swym zmasowanym ogniem zatrzymały Moskali a w ich tyły uderzyły siły które wcześniej opuściły Twierdzę , w tym samym czasie moskiewską komunikację radiową skutecznie zagłuszał nadajnik zlokalizowany w Forcie Kościuszko (dziś siedziba RFM). 1920r Biuro Szyfrów WP skutecznie zagłuszyło komunikację rosyjskich sowietów podczas Bitwy Warszawskiej.

 10. Courre de Moll

  Szerzenie informacji o zagrożeniach niesionych przez rosyjskie systemy uzbrojenia, jak również wyolbrzymianie ich siły, jest na rękę zarówno władzom rosyjskim, jak i zachodniemu kompleksowi militarno-przemysłowemu, zwłaszcza amerykańskiemu, oraz politykom popierającym ten kompleks. Dlatego zawsze należy brać pod uwagę potężną stronniczość takich alarmistycznych doniesień.

  1. realista

   Generalnie, mimo rosyjskich działań, żaden amerykański samolot w Syrii nie spadł. Czyli chyba nie jest aż tak źle. Ptaki okazują się skuteczniejsze.

 11. Palmel

  trzeba słuchać Ławrowa w jednym z pierwszych wywiadów po ataku powiedział że będą przeszkadzać redioelektronicznie NATO w Syrii to tak jak z przechwyceniem rakiet kiedy wyłączyli GPesa i rakiety zgłupiały a do RWE pamiętaj o BRICS to są Chiny, Indie, Brazylia, Argentyna i RPA

  1. Kiks

   Może gdybyś jeszcze po polsku pisał..

  2. Davien

   A niby kto wyłaczył GPS jak Rosja to sobie moze najwyżej wyłaczyć GLONASS jak funkcjonuje:) No chyba ze to USA wyłaczyło GPS jak ruskie stzrelali Kalibrami:)

  3. Max

   https://www.geopoz.pl/portal/index.php?t=200&id=3239 , http://gisplay.pl/nawigacja-satelitarna/gps.html poczytaj.

 12. yaro

  Czekamy na info od @Daviena bo to będzie hit, jak pisałem o tym, że z Ac-130 jest coś na rzeczy, że amerykanie się skarżą, że Rosja robi im claims na cały samolot to pisał, że to nieprawda. Więc jak podejrzewam udowodni to tu forumowiczom, autorowi artykułu i samemu generałowi Toniemu Thomas\'owi, że to jest niemożliwe.

  1. Maek

   Ac-130 to przerośnięty autobus służący do pacyfikowania nie wymagającego przeciwnika. Zamiast podniecać się rassijską tiochniką, wyjaśnij mi jak to jest, że nikt nie zestrzelił tego autobusu wtedy, kiedy urządzał w Syrii Rosjanom \"ścieżkę zdrowia\"?

  2. yaro

   A kto miał go zestrzeliwać ?

  3. Davien

   Może Rosja która chwile pózniej prosiła o rozejm by zabrac swoich rannych żołnierzy.

 13. Kiks

  A jaki problem zakłócać komunikację. Nic wymyślnego ruscy nie stosują. Zdziwienie budzi tylko zdziw Amerykanów.

  1. Rafal

   A kto powiedzial, ze tyko komunikacje a nawet gdy tylko i wylacznie komunikacje to to jest bardzo duzo.

  2. Kiks

   I odkrywają się? Na takich bzdurach? Ciekawe ile przy okazji ugotowali swojego sprzętu.

 14. Hanys

  Davien jeszcze wczoraj pisał że to \"bajki rodem z Morza Czarnego\" :) Tak więc... to ze amerykanie nie potwierdzili wtedy że ich niszczyciel ogłuchł, to wcale nie znaczy że to nieprawda :)

  1. Marek1

   hanys - nie odróżniasz stwierdzenia, że są podejmowane PRÓBY zakłócania radioelektronicznego od rzekomego \"wyłączenia\" wszystkich systemów na USS D. Coock w 2014 r ? Zresztą maja tak wszystkie trolle ...

 15. Pamiętliwy

  Pan generał poprostu utwierdza stronę rosyjską w błędnym przekonaniu że ichnia tiechnik jest bolszaja i \"niema analogów na świecie\". Nie przeszkadzajcie panu generałowi w pracy, proszę.

 16. Maciek

  Ruscy stosują banalnie proste metody - wykrycie komunikacji przeciwnika, określenie częstotliwości i zagłuszanie. To faktycznie problem dla amerykańskich specjalsów bo są przyzwyczajeni, że mogą sobie gawędzić z chłopakami z AC130. W realnym świecie to bez znaczenia, bo ani AC130 nie mogłyby operować nad ruskim terytorium, ani ruscy nie byliby w stanie efektywnie zaszumiać bo te ich urządzenia mają emisję wielkości elektrowni.

 17. gosc

  Zupelnie nie rozumiecie jak wyglada w USA lobbing i walka o pieniadze z budzetu na modernizacje sprzetu wojskowego. Rosjanie maja na tyle dobry wywiad, ze doskonale wiedza czy i w ogole jak przeszkadzaja wojskom USA. Ten ujawniony wywiad generala przypuszczam, ze zostal specjalnie ujawniony aby wywrzec nacisk na politykow w USA by dali pieniadze na nowy sprzet. Dumni Amerykanie chetniej dadza wieksze pieniadze jak zostana osmieszeni i pokazanie bezradnosci.

 18. Polanski

  Pan Generał poinformował po prostu, że następnym razem pośle rakietkę i po przeszkadzaniu.

  1. yaro

   Po czym wywoła III WŚ i więcej na tym portalu nie napiszesz. Myśl trochę więcej zanim podobną bzdurę znów napiszesz.

  2. suawek

   obstawiam, że będzie raczej jak z wagnerowcami.

  3. oczywiście

   Tak, z powodu paru zniszczonych pojazdów Putin wyskoczy ze swojego złotego jacuzzi i ogłosi otwartą wojnę Rosji ze światem.

 19. kaiser

  Z tego co wiem propaganda Zachodu ( wykorzystując zachodnią rewolucję informatyczną na początku lat -80-tych) mówiła że siły zbrojne ZSRR w dobie prezydenta Reagana zostały w tyle na USA co najmniej 10 lat w tyle... To znaczy ,że pod koniec lat 80-tych wykorzystując kryzys i upadek ZSRR a potem Rosji, NATO i USA było co najmniej 30 -lat w technice wojskowej przed słabą Rosją... Dziś Amerykanie płaczą w niebogłosy ,że ich systemy komputerowe ( rosyjscy hakerzy), systemy walki elektronicznej są bardzo daleko w tyle za Rosją i nie potrafią skutecznie bronić się przed ich WRE... To co dumny, patrzący z wysoka Zachód robił przez ten czas, chyba prostował banany na drzewie... Nie ...Całe Nato brało przecież udział w powstaniu F-35 które dziś sprzedaje się każdemu... A na przykład do tej porty Amerykanie ściśle bronią tajemnicy noktowizji gen 3 ( nie dopuszczając do jej legalnej sprzedaży) choć już dawno Rosja i Japonia też produkuje gen 3...

  1. złośliwy

   Nie. Amerykanie nigdy nie mówili, że ich systemy walki są \"daleko w tyle za Rosją\". Wspomnieli tylko, że Rosjanie są uciążliwi. Zachód przez ten czas zajmował się tym, co robią cywilizowane kraje w czasie pokoju - zmniejszał wydatki na zbrojenia przeznaczając środki na bardziej potrzebne społeczeństwom cele. Owszem, błędem zachodu była naiwna wiara, że Rosja przestała być imperium zła, dla którego pokój jest tylko przerwą w wojnie na odbudowanie potencjału. Z drugiej strony Rosjanie dzięki rozpaczliwej w sumie z punktu widzenia polityki decyzji o inwazji na Ukrainę, stracili szansę na dogonienie zachodu. Rozpoczęła się kolejna zimna wojna i nowy wyścig zbrojeń, którego Rosja nie jest żaden sposób w stanie wygrać, odstając budżetowo od USA i Chin. Mogą sobie wkurzać USA, które dzięki temu przetestują walkę elektroniczną i nic więcej. Niedawno USA+UK+FRA wystarczająco ośmieszyły rosyjską obronę plot.

  2. Cogito

   Synu nikt w Polsce nie wypowiada się w taki sposób o naszych sojusznikach. Weź więc swoje onuce i wypisuj pro rosyjski bajeczki gdzie indziej.

  3. Wania

   Nie ponad 30 tylko 40 lat za USA.... Kiedy USA rozpoczęła produkcję F-22? W 1997 roku. 31 lat temu. Rosja ciągle jest na etapie prototypów. Silników nie ma, radar nie działa, awionika żal pisać. Za 10 lat może zaczną produkować odpowiednik F-22, gdy USA będzie miała kolejna generację uzbrojona w broń laserową zapewne.

 20. Polacy za Asadem

  No cieszmy się, że wreszcie def 24 o tym napisał a huczy o tym cały świat i to nie piszą tak delikatnie jak autor tylko potwierdzają fakty całkowitego zagłuszania tych maszyn i to, że Amerykanie kompletnie sobie z tym nie radzą.

  1. Viktor

   Mogą zagłuszać najwyżej komunikację z oddziałami na ziemi.

  2. www

   mogą zakłócać wszelka komunikację.

  3. złośliwy

   Faktem jest tylko to, że Rosjanie prowadzą działania, które irytują Amerykanów. Jak skuteczna jest ta rosyjska walka elektroniczna to pokazało ostatnio uderzenie USA+UK+FRA - okazało się, że nie byli przeciwdziałać niczemu. Zostało im dorabianie mitów po fakcie.

 21. Rafal

  Zaraz przyjdzie Davien i powie ze Gen T.T. sie myli.

  1. Voodoo

   To go jeszcze nie było???..... i tak o tym na Wiki nie piszą.....wracajac to artykułu....jakoś autor nie do końca jest rzetelny....Pan Gen raczył stwierdzić że \"ruskie\" w środkach WRE dawno wyprzedzi \"zachód\" i trzeba szybko coś z tym zrobić

  2. Polanski

   Może i tak stwierdził, ale nie ma w tym artykule potwierdzenia. Generał powiedział, że ruskie im przeszkadzają więc muszą przedsięwziąć jakieś środki. Może rakietka?

  3. fan_club_Daviena

   Bo ta Ci piszą w tym artykule, w prasie niepolsko języcznej piszą treściwie i krótko, Rosjanie ich blokują zupełnie.

 22. woj

  Amerykańska komunikacja jest zagłuszana?! To ci dopiero nowość, znana od wojny koreańskiej, he, he.

 23. no to megawatem ognia

  Moim zdaniem nie był to żaden błąd, błędem jest kiedy władza zataja wszystko przed społeczeństwem rozpowszechniając własny fałszywy obraz sytuacji, wtedy nie różnilibyśmy się od wschodu. Samo wykrycie systemów zakłócających nie oznacza jeszcze że były one skuteczne.

 24. Gts

  Moze i popelnil blad natomiast nic nie wiadomo na temat efektow tych dzialan. On potwierdzil to co wiadomo od dawna, a czy ma to jakikolwiek negatywny wplyw na dzialania tego nie wiadomo. Jest napisane probuja zaklocac co i czujniki sa w stanie wyvhwytywac, a niekoniecznie moze to byc zaklocanie skuteczne w jakimkolwiek stopniu. Juz raz mielismy wielka propagande ruska na temat pewnego okretu, ktora okazala sie bzdura wyssana z samego kciuka Putina.

 25. JK

  Poza artylerią lufową, rakietową, rakietami przeciwpancernymi i przeciwlotniczymi oraz systemami rozpoznania to właśnie środki WRE powinne być doinwestowane. Oczywiście miłośnicy okrętów podwodnych (zwłaszcza tych z rakietami), nawodnych i czołgów się ze mną nie zgodzą...

Reklama