Reklama

Siły zbrojne

Włochy wzmacniają obronę przeciwlotniczą

System obrony powietrznej Skynex (zdjęcie poglądowe).
System obrony powietrznej Skynex (zdjęcie poglądowe).
Autor. Повітряне командування "Захід" Повітряних Сил ЗС України/Facebook

Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o zawarciu kontraktu z ministerstwem obrony Włoch na dostawę jednego zestawu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex. W prawie opcji zawarto możliwość kupienia dodatkowych trzech zestawów.

Na mocy zawartej umowy Włochy otrzymają zestaw przeciwlotniczy Skynex (cztery jednostki ogniowe, centrum dowodzenia i kontroli, radar X-TAR3D oraz zestaw dodatkowych czujników) za łącznie 73 mln euro. Za produkcję oraz dostawy odpowiadać będzie Rheinmetall Italia. W ramach kontraktu możliwe jest pozyskanie kolejnych trzech systemów Skynex za 204 mln euro. Dostawa pierwszego zestawu za zostać zakończona w drugim kwartale 2026 r., podczas gdy trzy systemy uzupełniające, jako opcja, mogą zostać zakontraktowane do końca 2027 r. W ramach kontraktu pozyskiwany jest pakiet szkoleniowy, logistyczny, serwisowy, części zamienne oraz pakiet amunicji.

O zawarciu umowy pisaliśmy na początku tego roku, chociaż sam temat kupienia przez Włochy Skynexa pojawiał się już latem 2024 roku. Co ciekawe, Włochy mają być pierwszym krajem NATO, który pozyskał system Skynex w konfiguracji z pojedynczą armatą Revolver Gun Mk3 35 mm. Wcześniej na jego zakup zdecydowała się Rumunia, która jednak będzie korzystać z zestawów przeciwlotniczych GDF-003 podniesionych do wersji GDF-009 TREO. Obok nich niemiecki zestaw przeciwlotniczy trafił do Kataru oraz Ukrainy (po dwa systemy).

Reklama

Przeznaczeniem Skynexa będzie eliminacja takich celów jak pociski moździerzowe i artyleryjskie rakiety, amunicja krążąca oraz bezzałogowce powietrzne. W połączeniu z planowaną integracją wyrzutni pocisków CAMM-ER ma to pozwolić na wycofanie systemów Skyguard Aspide. Zakup ten wzmacnia włoski przemysł obronny oraz jest jeszcze jednym sukcesem niemieckiego koncernu zbrojeniowego, który w ostatnich dwóch latach znajduje kolejnych klientów na swoje rozwiązania z zakresu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu.

System obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex.
System obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex.
Autor. Rheinmetall

Skynex to system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu opracowany przez niemiecką spółkę Rheinmetall Air Defence i po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na paryskich targach Eurosatory 2016. Składa się z bezzałogowego modułu wieżowego Skyranger uzbrojonego w armatę automatyczną Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm, systemu dowodzenia i kontroli z głowicą optoelektroniczną Skymaster oraz trójwymiarowej stacji radiolokacyjnej X-TAR3D. Armata z szybkostrzelnością teoretyczną 1050 strz./min. może skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów w odległości do 4000 metrów. Z kolei radar może wykrywać cele w zależności od ich typu w odległości od 25 do 55 km. Dzięki temu system może skutecznie zwalczać niewielkie cele typu C-RAM (w tym drony, pociski manewrujące czy pociski moździerzowe), zapewniając kompleksową obronę powietrzną bardzo krótkiego zasięgu.

Czytaj też

Skynex umożliwia integrację urządzeń radarowych różnych producentów, co podkreśla jego elastyczność dla potencjalnego klienta. System oferuje również dużą swobodę w zakresie efektorów, umożliwiając integrację wielu różnych zaawansowanych rodzajów broni przeciwlotniczej. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej jednostki śledzącej. Oprócz pojedynczych czujników i efektorów, istniejące systemy obrony powietrznej, takie jak rodziny Skyshield i Skyguard, mogą zostać wbudowane w nową architekturę jako jednostki ogniowe. W oddalonym centrum dowodzenia i kierowania ogniem rozpoznana sytuacja powietrzna jest przedstawiana na mapie wraz z czujnikami i efektorami rozmieszczonymi w terenie, co upraszcza przydzielanie celów dla środków obrony przeciwlotniczej podłączonych do systemu.

Zestaw przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu Skynex.
Zestaw przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu Skynex.
Autor. Rheinmetall

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (2)

  1. Chyżwar

    Jak widać zamiast kombinować za bardzo biorą co jest. I w moim przekonaniu dobrze robią.

  2. ALBERTk

    Kraj wielkości Włoch zamawia tylko jeden zestaw z opcją na 3 kolejne? Jak czytam te newsy czasami to nie dziwię się, że Trump krytykuje Europę. To jest jakiś żart. Albo się zbroimy albo udajemy, że się zbroimy. I to dotyczy też naszych polityków bo my np w ogóle nie ruszyliśmy z programem Sona a i w innych programach modernizacyjnych naszej OPL też kupiliśmy jedynie minimalne zdolności do obrony. Patriotów co najmniej o połowę za mało.

Reklama