Reklama

Siły zbrojne

Wielonarodowe ćwiczenie lotnicze "Cobra Warrior"

Eurofighter Typhoon włoskich sił powietrznych ląduje w bazie Waddington/ Fot. raf.mod.uk
Eurofighter Typhoon włoskich sił powietrznych ląduje w bazie Waddington/ Fot. raf.mod.uk

Siły powietrzne pięciu krajów: Izraela, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Wielkiej Brytanii i Włoch oddelegowały swoich żołnierzy do udziału w ćwiczeniu "Cobra Warrior", które rozpocznie się oficjalnie 1 września i potrwa 20 dni. Jego głównym celem jest zakończenie cyklu szkoleń pilotów którzy mają potem pełnić rolę instruktorów.

 Wspólne ćwiczenie ma wspierać proces szkolenia, ale też doskonalić procedury w zakresie współdziałania operacyjnego między wszystkimi krajami. Dotyczy to nie tylko samych lotów, ale również dowodzenia oraz sprawność działania łańcucha logistycznego wobec wyzwań związanych z przemieszczaniem na duże odległości. 

Najliczniej reprezentowane, podczas ćwiczenia są maszyny  Eurofighter Typhoon. To właśnie one będą reprezentować siły powietrzne krajów europejskich podczas zadań bojowych. Strona izraelska (dla której będzie to pierwszy udział w tym ćwiczeniu) oddelegowała 7 samolotów F-15. Samoloty stacjonować będą w bazie RAF Waddington. 

image
Airbus A-400M Atlas niemieckich sił powietrznych ląduje w bazie Waddington/ Fot. raf.mod.uk

 Łącznie w ćwiczeniach weźmie udział 50 maszyn. Będą ćwiczyć zadania zarówno związane z walką w powietrzu jak i atakami na cele naziemne. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.