Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania zakończyła budowę Skynetu

Satelita Skynet-5D niedługo przed wystrzeleniem - fot. BBC
Satelita Skynet-5D niedługo przed wystrzeleniem - fot. BBC

19 grudnia br. z Gujany Francuskiej odbył się start rakiety Ariane z brytyjskim satelitą wojskowym Skynet-5D na pokładzie. To czwarta i ostatnia satelita w ramach systemu, który zapewnia łączność brytyjskim siłom zbrojnym niemal na całym globie.Obecna generacja systemu Skynet-5 ma zastąpić sieć satelitów Skynet-4, których żywotność dobiega końca. Skynet-5 umożliwia również dużą szybszą i wydajniejszą komunikację od swojego poprzednika, w tym transfer zapisu wideo w czasie rzeczywistym.

Program Skynet prowadzony od 20 lat przez koncern EADS Astrium na zlecenie brytyjskiego Ministerstwa Obrony wyceniany jest na 3,6 mld funtów. W skład systemu oprócz satelitów i części zamiennych do nich wchodzą urządzenia komunikacyjne montowane na statkach, pojazdach i osobiste przekaźniki dla żołnierzy.

Rząd brytyjski płaci Astrium roczną opłatę za gwarantowaną szerokość pasma częstotliwości. Niewykorzystana przepustowość jest następnie odsprzedawana państwom sojuszniczym z NATO.

Skynet-5 dysponuje wszystkimi możliwościami najnowszych cywilnych satelitów komercyjnych. Dodatkowo został on wzbogacony o systemy zabezpieczające przed potencjalnymi wrogimi działaniami, jak np. próbami wyłączenia za pomocą lasera czy pirackiego sygnału.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama