Reklama

Siły zbrojne

Więcej amfibii AAV-7 dla Hiszpanii

Hiszpański AAV-7 podczas pokazu w Santander. Fot. Stojakovic81/Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Hiszpański AAV-7 podczas pokazu w Santander. Fot. Stojakovic81/Wikimedia Commons, Domena Publiczna

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Hiszpanom amfi­bii z rodziny AAV-7 wraz z wyposażeniem. Zakup sprzętu może kosztować Hiszpanię, jak informują Amerykanie, maksymalnie 107 mln dolarów, czyli ok. 94,5 mln euro.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez amerykańską agencję DSCA (Defense Security Cooperation Agency), Hiszpanie są zainteresowani pozyskaniem ośmiu wozów opancerzonych w wersji transportowej, czyli AAVP-7A1, a także dwóch w wersji dowodzenia - AAVC-7A1 i jednego w wersji zabezpieczenia technicznego - AAVR-7A1. Razem z dodatkowym sprzętem i szkoleniem, Hiszpania zapłacić może za nie maksymalnie 107 mln dolarów. Ewentualna sprzedaż będzie realizowana poprzez program Foreign Military Sales (FMS). W razie podpisania kontraktu, jego realizacją zajmie się przede wszystkim koncern BAE Systems. 

Jedenaście nowych wozów dołączy do użytkowanych już przez hiszpańskie Brygady Piechoty Morskiej 19 AAV (szesnaście w wersji AAVP-7A1, dwa wozy AAVC-7A1 i jeden AAVR-7A1), które ostatnią modernizację przeszły pod koniec lat 80. Mogą one być desantowane z pokładów okrętów desantowych typu Galicia i wielozadaniowego okrętu desantowego-lotniskowca Juan Carlos I

Co więcej, hiszpańscy dowódcy potwierdzili w wywiadzie z serwisem Infodefensa, że w planach mają zakup w sumie 19 wozów w dwóch fazach. Pierwsze, pozyskiwane obecnie, mają trafić na wyposażenie hiszpańskiego wojska w latach 2021-2022, a kolejnych osiem - jeszcze przed 2026 rokiem.

AAV-7 to pływający, gąsienicowy transporter opancerzony, przeznaczony do szybkich operacji desantowych. Może on operować w warunkach wzburzonego morza (nawet przy falach o 3 m wysokości). Jego skuteczny zasięg działania to 480 km na lądzie lub 20 mil morskich. Pojazd może przewozić 25 żołnierzy desantu lub 4,5 t zaopatrzenia. Na liście jego użytkowników znajdziemy również Brazylię, Argentynę, Włochy czy USA. Amerykańskie 30-tonowe transportery pływające AAV-7 mogliśmy zobaczyć m.in. podczas ćwiczeń Baltops-18, gdy połączone siły amerykańsko-rumuńskie przeprowadziły w Ustce desant morski.

AAV-7 zostały masowo użyte w trakcie inwazji na Irak w 2003 r., podczas której przebyły trasę od granicy kuwejcko-irackiej do Bagdadu. Doświadczenia irackie zmusiły Korpus Piechoty Morskiej do modernizacji pojazdów. Planuje się, że spośród 1058 wykorzystywanych transporterów AAV-7 396 zostanie poddanych modernizacji, a pozostałe zostaną stopniowo zastąpione przez nowsze typy pojazdów pływających.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Burak

    O wiele lepiej wygląda niż nasz styropianowy Borsuk.

    1. Gościu

      AAV to odpowiednik PTSa, a nie Borsuka

    2. Mniejszy burak

      Borsuk istnieje, jest ze stali.

  2. Jello

    A Hiszpanom to potrzebne te amfibie jak rybie ręcznik!

Reklama