Reklama

Siły zbrojne

Drogowe marsze Wojska Polskiego i US Army. Ruszyły ćwiczenia Saber Strike

Autor. Dowództwo Generalne/Twitter

Rozpoczęły się działania w ramach wielonarodowych ćwiczeń pod kryptonimem Saber Strike 2022 (SbS22) prowadzone w Polsce. Udział w nich weźmie około 1300 żołnierzy Wojska Polskiego oraz ok. 300 jednostek sprzętu wojskowego. Całe ćwiczenia Saber Strike 2022 mają jednak dużo szerszy charakter, są cyklicznym przedsięwzięciem szkoleniowym prowadzonym przez Amerykanów we współpracy z sojusznikami.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W Polsce rozpoczęły się właśnie oficjalnie epizody ćwiczeń Saber Strike 2022 (SbS22), planowane na terenie naszego kraju. SbS są cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym przez Stany Zjednoczone. W tym roku około 1300 żołnierzy Wojska Wolskiego weźmie udział w ćwiczeniach razem z około 300 jednostkami sprzętu wojskowego z 17. Brygady Zmechanizowanej, 15. Brygady Zmechanizowanej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 4. pułku chemicznego, 1. i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także Wojska Obrony Terytorialnej.

Czytaj też

Celem ćwiczeń Saber Strike 2022 jest przygotowanie żołnierzy sojuszniczych do reagowania na kryzysy regionalne oraz zapewnienie bezpieczeństwa poprzez ochronę granic i przeciwdziałanie zagrożeniom. Ćwiczenia Saber Strike 2022 są wpisane w program ćwiczeń Sił Zbrojnych RP na ten rok i - zgodnie z oficjalnymi zapewnieniami - nie są one powiązane z bieżącą sytuacją polityczną.

Reklama

Czytaj też

Scenariusz SbS22 zakłada ograniczenia czasu kryzysu. Pododdział 2. Pułku Kawalerii USA (2nd Cavalry Regiment) wykona marsz z Niemiec do państw bałtyckich przez terytorium RP, na trasie Jędrzychowice (przejście graniczne z Niemcami), Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki, Orzysz, Budzisko (przejście graniczne z Litwą).

Marszem na odcinku Żagań-Orzysz, w którym uczestniczy pododdział z 17. Brygady Zmechanizowanej, kieruje 11. Dywizja Kawalerii Pancernej. Na poligonie w Bemowie Piskim odbędzie się wspólne szkolenie polskich żołnierzy oraz sojuszników. Wszystkie działania na terenie naszego kraju są koordynowane i kierowane przez Wojsko Polskie.

Inne epizody ćwiczeń odbywają się też w kilku innych państwach, na przykład w krajach bałtyckich, Słowacji czy Niemczech. Przykładowo, na Słowacji ma brać w nich udział 2 tys. żołnierzy z USA i 600 jednostek sprzętu oraz 1,3 tys. żołnierzy słowackich. Ważnym elementem ćwiczeń jest przerzut wojsk oraz sprawdzenie zdolności państwa-gospodarza przez poszczególnych sojuszników. Ćwiczenia z serii Saber Strike organizowane są cyklicznie przez wojska USA w Europie we współpracy z krajami sojuszniczymi.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Perun Shogun

    NATO jest bezpieczne ale Ukraina i Bialorus musza poczekac do smierci dyktatorow Putina i Lukaszenki. Mamy wybor miedzy III wojna swiatowa i przegrana Zachodu wobec imperializmu Rosji. Putin znowu zakpil z calego swiata. Wymagac od Ukrainy, zeby zaatakowala Rosje, to jak wymagac od nas napasci na Bialorus. Rosja chce zniszczyc Ukraine - dlatego cala Europa powinna jej pomoc - finansowo i militarnie, bo granice zadan Putina nie istnieja

  2. Greedo

    Czy w ramach ćwiczeń nie można zrobić prawdziwego testu przesunięcia całej 10 tej Brygady np. do Lidzbarka połączone z próbną budową baz? Ciekawe ile pojazdów "gotowych" do przemieszczenia dotarłoby na miejsce?

  3. Monkey

    Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Pokazać Rosjanom, iż NATO, w tym Polska za darmo niczego nie oddadzą.