Reklama

Siły zbrojne

Wojskowe pojazdy na polskich drogach. Ruszają ćwiczenia Saber Strike

Transporter Stryker w wersji niszczyciela czołgów z ppk TOW podczas ćwiczeń w Polsce
Autor. Andrzej Nitka/Defence24.pl

Od soboty, 12 lutego, na polskich drogach pojawi się więcej pojazdów wojskowych. To przygotowania do sojuszniczych ćwiczeń Saber Strike 2022 – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podaje mjr Magdalena Busz z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, początkowo pojazdy wojskowe będą widoczne na drogach południowo-zachodniej części Polski, a następnie na drogach 11 województw. Będzie je można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz drogach krajowych nr 16, 18 i 63.

Czytaj też

Jak podkreśla przedstawicielka DG RSZ, przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników planowanego ćwiczenia m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami-gospodarzami. O ile większość kolumn wojskowych będzie przemieszczać się nocą, by uniknąć utrudnień w ruchu, to dla części z nich konieczny będzie przerzut również w dzień. W każdym przypadku mają zostać zachowane zasady bezpieczeństwa, w tym epidemicznego, a kolumny będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi

Reklama
Amerykański transporter Dragon osłaniany przez Poprady podczas ćwiczeń Bull Run 12. Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON.

Mjr Busz zaznacza, że ćwiczenia Saber Strike odbywają się zgodnie z planem szkolenia Wojska Polskiego. Saber Strike 2022 to cykliczne ćwiczenia, organizowane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych w Europie i odbywające się od 2010 roku. Ich celem, jak czytamy w komunikacie na stronach NATO, jest sprawdzenie i zademonstrowanie zdolności do działań sił sojuszniczych w Europie. Tegoroczna edycja ćwiczeń odbywa się od 24 stycznia do 1 kwietnia 2022 roku.

Czytaj też

Ćwiczenia będą się odbywać przede wszystkim na terytorium Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, a także Czech, Słowacji i Norwegii. Czesi oczekują, zgodnie z wydanym przez tamtejsze siły zbrojne komunikatem, że przez ich terytorium zostanie przemieszczonych około 1800 osób personelu i 700 jednostek sprzętu, które trafią z Niemiec na Słowację. Ich powrót przewidywany jest w marcu.

Saber Strike 2022 stanowi więc planowane od dłuższego czasu przedsięwzięcie szkoleniowe sił zbrojnych USA i sojuszników, realizowane w naszym regionie. Otwartą kwestią jest oczywiście to, czy i w jakim stopniu jego zakres został zmodyfikowany w kontekście widocznej od kilku miesięcy koncentracji sił zbrojnych Rosji przy granicach z Ukrainą, a także na terenie Białorusi. Przykładowo, w jednej z poprzednich edycji ćwiczenia, w 2018 roku, udział w nim brało około 18 tysięcy żołnierzy z 19 państw, z kolei w 2014 roku było to około 4,5 tys. żołnierzy z 10 państw.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama