Siły zbrojne

W oczekiwaniu na CAMM. Obrona przeciwlotnicza wraca do British Army

Wyrzutnia dla pocisków CAMM. Fot. M. Dura
Wyrzutnia dla pocisków CAMM. Fot. M. Dura

British Army przejęła od Royal Air Force kontrolę nad jednostkami naziemnych systemów obrony powietrznej. Tym samym przestała istnieć jednostka Joint Ground Based Air Defence i powrócono do zasłużonej – jeszcze w drugiej wojnie światowej - 7. Grupy Obrony Powietrznej. Zmiany organizacyjne idą w parze z generacyjną wymianą sprzętu.

Przeniesiona jednostka dysponuje obecnie trzema pułkami. 16. pułk dysponuje obecnie czterema bateriami pocisków krótkiego zasięgu typu Rapier C (po sześć wyrzutni, z których każda stanowi jednostkę ogniową), z których jedna jest na stałe rozlokowana na Falklandach. Oprócz tego w skład 7. Grupy Obrony Powietrznej wchodzą jeszcze pułki 12. i 106. zaopatrzone w pociski bardzo krótkiego zasięgu Starstreak, w wersji MANPADS, jak i samobieżnej (Stormer HVM).

Zmiana przynależności idzie w parze ze wzmocnieniem potencjału. Przyczyni się do tego w pierwszym rzędzie wymiana, wprowadzonych do służby w 1983 i później modernizowanych, Rapierów na dysponujące trzykrotnie większym zasięgiem systemy MBDA CAMM w wersji lądowej, przez British Army określany jako Sky Sabre. W służbie pojawią się one jeszcze w tym roku a na początku kolejnej dekady powinny wyprzeć z jednostek swoich poprzedników.

Sky Sabre dysponuje znacznie większymi możliwościami niż Rapier C, w tym zdolnością do funkcjonowania w trudnych warunkach pogodowych i ponad trzykrotnie większym zasięgiem  (więcej niż 25 km w stosunku do 8,2 km) oraz wielokrotnie wyższym większym pułapem maksymalnym.

CAMM w wersji morskiej jest obecnie używany na okrętach Royal Navy, a zamówiły go liczne inne renomowane marynarki wojenne, m.in. nowozelandzka, chilijska i brazylijska. Z kolei rozwijany we Włoszech wariant CAMM-ER ma pojawić się na okrętach włoskich, ale i w zestawach naziemnych należących do tamtejszych wojsk lądowych i sił powietrznych. CAMM/CAMM-ER są też proponowane Polsce, w ramach programu obrony powietrznej Narew.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.