Rok Kopernika to świetny pretekst by odwiedzić Olsztyn i ruszyć w fascynującą podróż śladami największego Polaka w historii. Warto, tym bardziej że na listopad Miasto przygotowało specjalną akcję turystyczną „Visit Olsztyn – Żołnierski Listopad” w ramach której wojskowi otrzymają 15% zniżki na wybrane noclegi.
Materiał sponsorowany
Kopernik. Obrońca Olsztyna
Czasami warto zadać sobie pytanie, czy największe osiągnięcia człowieka mają związek z tym, gdzie na co dzień przebywa. W Olsztynie – stolicy Warmii i Mazur wierzą, że tak właśnie jest. Klimat miejsca jest źródłem inspiracji, skłania umysł do podejmowania wielkich wyzwań, daje moc wytyczania nowych ścieżek. Mikołaj Kopernik przybył do Olsztyna nieco ponad pięć wieków temu. Niedługo później w komnacie olsztyńskiego zamku zaczął spisywać wnioski, do jakich doszedł obserwując niebo. Resztę już znamy – wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…, czyli opracował heliocentryczną teorię wszechświata, zwaną przez niektórych przewrotem kopernikańskim.
Florencja ma Michała Anioła, Wiedeń – Wolfganga Amadeusza Mozarta, a Olsztyn – Mikołaja Kopernika! Ten, który przed pięcioma wiekami ruszył Ziemię pozostawił po sobie w mieście wiele sladów. Najważniejsze zostały w średniowiecznym, gotyckim zamku kapituły warmińskiej (najstarsza budowla w mieście), który przez lata był miejscem jego zamieszkania. Tam pracował nad dziełem swojego życia „O obrotach sfer niebieskich”, tam stworzył swoją słynną tablicę astronomiczną, czyli swoiste połączenie zegara słonecznego\ i kalendarza, zaś z murów zamku bronił Olsztyna przed najazdem krzyżackim.
Czytaj też
W 1516 roku Mikołaj Kopernik został administratorem dóbr kapituły warmińskiej. Plan zakładał, że pozostanie gospodarzem olsztyńskiego zamku trzy lata, ale szyki pomieszała mu wojna. Plusy? Zasłynął jako obrońca miasta i dał jednoznaczny dowód na to, że był Polakiem. Gdy Kopernik został światowej sławy uczonym, ojcem astronomicznego przewrotu, szybko okazało się, że sukces… ma wielu ojców. Za swojego rodaka uznali go Niemcy, co więcej – niektórzy z naszych zachodnich sąsiadów do dziś twierdzą, że „nasz ci on”. Tymczasem już w 1520 r. powstał niezbity dowód, że sam zainteresowany uważał się za obywatela polskiego. Wówczas to zaniepokojony ekspansją zakonu krzyżackiego napisał do króla polskiego Zygmunta Starego osławiony list, w którym wyraził obawę, że Krzyżacy mogą zaatakować Olsztyn i zwrócił się do monarchy o pomoc. Sławetny cytat: „Pragniemy czynić to, co przystoi Waszemu Majestatowi, nawet jeśliby przyszło nam zginąć” do dziś stanowi dowód na polskość Kopernika, którym sam siebie widział jako poddanego polskiego króla. List ten, przechwycony przez Krzyżaków, zachował się potem w archiwum wielkiego mistrza (w Królewcu, a potem Berlinie), ale wygląda na to, że Niemcy nie czytali go zbyt dokładnie…
Kopernik traktował zagrożenie krzyżackie bardzo poważnie. Nie tylko zabiegał u króla o wzmocnienie nielicznej załogi zamku, ale też o nowoczesną jak na owe czasy broń – hakownice. Prowadził też – niestety nieudane – pertraktacje z wielkim mistrzem Albrechtem Hohenzollernem. Dzień, którego się obawiał, nastąpił 26 stycznia 1521 r. Kilka dni wcześniej rycerze z czarnymi krzyżami na płaszczach obrócili w perzynę tak bliski astronomowi Frombork. Na szczęście dla Olsztyna gospodarz zamku wcześniej doczekał się posiłków – stu zbrojnych pod dowództwem Henryka Peryka z Janowic, którzy dołączyli do dotychczasowej stuosobowej załogi zamku pod dowództwem Pawła Dołuskiego. I to ten ostatni faktycznie dowodził obroną twierdzy, chociaż poważni twórcy, jak malarz Julian Dadlez czy też specjaliści od lżejszej formy, jak Henryk Jerzy Chmielewski, twórca kultowej serii komiksów o Tytusie, Romku i A'tomku, widzieli w tej roli samego astronoma. Diabeł tkwi w szczegółach, ale faktem jest jedno – Krzyżacy odbili się od murów miasta, tłumacząc to potem przed rozsierdzonym mistrzem… zbyt małą ilością drabin. Albrecht Hohenzollern, przegrywając wojnę, został zmuszony do zawarcia czteroletniego rozejmu, zaś Kopernik zakończył swą misję w roli administratora dóbr kapituły warmińskiej.
Współcześnie dziedzictwo Kopernika w Olsztynie jest kultywowane również w sferze obronności. W ostatnich latach miasto stało się ważnym w skali kraju ośrodkiem wojskowym. Tu mieszczą się dziś ważne armijne instytucje, m. in. dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (czyli związek taktyczny Wojsk Zmechanizowanych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej), istniejący w jej strukturze 9 Batalion Dowodzenia, Wojewódzki Sztab Wojskowy czy Regionalne Centrum Informatyki Olsztyn. Żołnierze bardzo szybko zaaklimatyzowali się w mieście, włączając się do licznych inicjatyw społecznych. Co bardzo ważne, wojsko stało się także ważnym i cenionym pracodawcą i wciąż ma interesujące propozycje zawodowe dla tych, którzy wiążą swoją przyszłość z armią.
Visit Olsztyn – Żołnierski Listopad
Podkreślając obronne zasługi Kopernika dla Olsztyna, a także szczególny, patriotyczny wymiar listopada, który dla Polaków z okazji Święta Niepodległości jest czasem chwały Miasto postanowiło dedykować ten miesiąc wojskowym. Dla chwil wytchnienia i inspiracji Olsztyn specjalne zaproszenie kieruje do żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego, weteranów, żołnierzy przeniesionych do rezerwy, żołnierzy WOT oraz żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej wraz z osobami towarzyszącymi. W listopadzie dostaną specjalnie 15% zniżki na noclegi w wybranych hotelach biorących udział w akcji „Visit Olsztyn – Nocujesz Zyskujesz”: Hampton by Hilton Olsztyn, Omega Hotel, Hotel HP Park, Hotel Wileński, Warmiński Hotel & Conference, Best Western Hotel Olsztyn Old Town, Willa Park Apartamenty, Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Dodatkowo w obiektach goście otrzymają karty „Visit Olsztyn – Nocujesz Zyskujesz” uprawniające do zniżek na zakupy i usługi u prawie 50 partnerów akcji. Szczegóły przedsięwzięcia i regulamin „Żołnierskiego Listopada” znajdziecie na stronie internetowej.
Olsztyn – miasto, które klimatem urzekło Kopernika
Olsztyn jest kameralnym miastem, które zachwyca bez względu na porę roku, czy pogodę. Warto podkreślić, że atrakcje Olsztyna mają wspólny – naturalny – mianownik.
CENTRUM REKREACYJNO-SPORTOWE „UKIEL"
Świetnym przykładem świadomego wykorzystania potencjału miejsca jest inwestycja nad jeziorem Ukiel (zw. Krzywym). Przed kilku laty wzdłuż jego brzegu powstały m. in. mola i pomosty, promenada, szlaki rowerowe i narciarskie, wypożyczalnie sprzętu sportowego, sezonowe lodowisko, skatepark (zimą snowpark), całoroczna baza sportów wodnych, całoroczna hala do siatkówki plażowej i z salami do squasha, boiska do siatkówki i place gier, parking, a także udogodnienia architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Co ważne, zastosowane rozwiązania uwzględniają specyfikę przyrodniczą miejsca – zachowano najcenniejszy drzewostan, zrobiono też nowe nasadzenia. Atutem kompleksu jest również bardzo dobra dostępność komunikacyjna – położenie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 16 oraz bliska odległość do Dworca Zachodniego i centrum miasta.
Czytaj też
PARK CENTRALNY
W samym „sercu” Olsztyna, wzdłuż brzegu Łyny, na obszarze, który przez lata pozostawał zapomniany i zaniedbany, powstało miejsce wyjątkowe. Obszar ten jest usytuowany pomiędzy ulicami 22 Stycznia, Pieniężnego, Kościuszki, Niepodległości, Emilii Plater i Knosały. Park Centralny, bo taką nazwę nosi te 13 hektarów oazy zieleni, w niezwykle efektowny sposób odmienił wygląd śródmieścia. Znajdują się tam m. in. fontanna z zadaszoną sceną, półokrągły podest, mini amfiteatr, ścieżki rowerowe i spacerowe, kładki na Łynie, altany, system oświetleniowy, wiele miejsc siedzących, obiekty sportowe i – oczywiście mnóstwo zieleni. Park jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście – zarówno przez olsztynian, jak i przyjezdnych. Malowniczą ścieżką spacerowo-rowerową można się z niego przespacerować do pobliskiego Parku Podzamcze.
PLANETARIUM
Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne otwarto 19 lutego 1973 r. – w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Główną formą jego działalności jest prezentacja programów astronomicznych, które corocznie ogląda kilkadziesiąt tysięcy widzów. Od 10 sezonów placówka zaprasza na pokazy w systemie full dome. To nowoczesny cyfrowy system projekcyjny, który pozwala widzowi na symboliczne opuszczenie Ziemi i odbycie wirtualnej podróży kosmicznej, podczas której np. obejrzy z bliska powierzchnię Księżyca, przeleci przez pierścienie Saturna albo wyląduje na Tytanie. Wśród nowoczesnych narzędzi edukacyjnych planetarium jest również specjalistyczny „astrobus”, który umożliwia organizację lekcji astronomii w terenie. Perełką architektoniczną miasta jest Obserwatorium Astronomiczne, które otwarto w 1979 r. w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 r. na wzgórzu Świętego Andrzeja przy ul. Żołnierskiej.
Czytaj też
ZAMEK
Najstarsza budowla w mieście. Wzniesiono ją w drugiej połowie XIV w. Najwybitniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który rezydował tam w latach 1516-1519 i 1520-1521 pełniąc funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. To w nim skonstruował swoją słynną tablicę astronomiczną służącą do wyznaczania równonocy wiosennej. Ten unikalny eksponat, jedyne na świecie narzędzie wykonane ręką, która „wstrzymała Słońce”, wciąż można podziwiać w zamkowym krużganku. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.
Od kilku lat turyści goszczący w olsztyńskich obiektach noclegowych mogą skorzystać ze zniżek m.in. do CRS „Ukiel” i planetarium oraz na basen „Aquasfera” oraz licznych punktów usługowych i gastronomicznych. Wszystko to dzięki miejskiej akcji promocyjnej „Visit Olsztyn. Nocujesz – zyskujesz!”, w której bierze udział ponad 20 hoteli i pensjonatów oraz kilkudziesięciu partnerów oferujących rabaty.
Materiał sponsorowany
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie