Reklama

Siły zbrojne

USAF testuje roboty kroczące do ochrony lotnisk

Fot. Tech. Sgt. Cory D. Payne/U.S.A.F.
Fot. Tech. Sgt. Cory D. Payne/U.S.A.F.

Jak poinformowało U.S.A.F., dziesięciu żołnierzy z 621. Skrzydła Reagowania Awaryjnego (621st Contingency Response Wing) rozpoczęło prób nowych robotów kroczących wielkości psa. Badania i testy odbywają się w bazach lotniczych Buckley w Kolorado i Nellis w Nevadzie.

Głównym zadaniem robotów jest aktywne monitorowanie terenu bazy lotniczej i jego okolic, a w tym pasa startowego oraz miejsca stacjonowania statków powietrznych w czasie rzeczywistym. W założeniu ma to pozwolić na zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i sprzętu w tego typu obiektach wojskowych oraz radykalne zwiększenie możliwości obserwacyjno-kontrolnych dzięki wykorzystaniu tych systemów przez ich personel ochrony bez konieczności bezpośredniego angażowania ludzi.

W ramach rutynowych ćwiczeń na terenie bazy lotniczej w Nellis wylądowały myśliwce wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon w celu uzupełnienia paliwa w symulowanych warunkach działań wojennych. Wcześniej teren zabezpieczyła żandarmeria amerykańskich sił powietrznych i rozpoczęła obserwację terenu z wykorzystaniem psów-robotów. Czteronożne roboty kroczące są wyposażone w kamery wideo, które przesyłają obraz w czasie rzeczywistym do operatorów-strażników zwielokrotniając tym samym obszar sprawowanych przez nich kontroli.

System o nazwie Vision 60 V4.2 jest dziełem amerykańskiej firmy Ghost Robotics i jest wyposażony w napęd elektryczny oraz łącze wymiany danych. Robot podąża według zaprogramowanego wzorca trasy lub porusza się własną ścieżką przez z góry określony obszar sprawowania kontroli. Dzięki swojej modułowości i mobilności systemy te mogą być wykorzystywane do monitorowania zróżnicowanych obszarów jeśli chodzi o zakres pola widzenia i warunki terenowe.

W najbliższych latach władze USA planują dalsze inwestycje w systemy autonomiczne i bezzałogowe oraz sztuczną inteligencję. Zdaniem Pentagonu ma to zapewnić zdecydowaną przewagę militarną amerykańskich sił zbrojnych nad wszystkimi potencjalnymi przeciwnikami. Z tego powodu realizowanych jest obecnie wiele programów rozwoju tego typu zdolności we wszystkich rodzajach sił zbrojnych USA.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama