Reklama

Siły zbrojne

Roboty bojowe wspierają brytyjskich Marines

Fot. Royal Navy
Fot. Royal Navy

Brytyjczycy poinformowali o pierwszym przypadku wykorzystania autonomicznych, bezzałogowych systemów bojowych w trakcie wykonywania zadań taktycznych przez żołnierzy Królewskiej Piechoty Morskiej. Żołnierzy kompanii Alpha z 40. Commando w trakcie lądowania na plaży wspierały bezzałogowa łódź patrolowa i latający dron rozpoznawczy. Wsparcie naziemne zapewniały zaś dwa roboty bojowe.

Zrobotyzowana łódź krążyła w rejonie lądowania komandosów, jej czujniki i kamery wypatrywały przeciwnika w rejonie lądowania i na morzu. Unoszący się w powietrzu nad wodą bezzałogowiec skanował przestrzeń powietrzną w rejonie lądowania, natomiast lądujące wraz z żołnierzami dwa roboty naziemne zapewniały marines niezbędne wsparcie ogniowe.

image
Fot. Royal Navy

Celem ćwiczenia Commando Warrior było możliwie najpełniejsze wykorzystanie danych dostarczanych przez współpracujące ze sobą systemy autonomiczne bezzałogowe przez dowódców pozostających w rejonie lądowania. Strumień danych przekazywano także do oddzielnej, oddalonej od miejsca lądowania komórki dowodzenia i kontroli.

Ćwiczenie przebiegło w zaplanowany sposób - piechota morska, wspierana przez bezzałogowce, wylądowała na plaży, żołnierze wspięli się na klif, gdzie zlikwidowali patrol przeciwnika, po czym wycofali się na plażę i odpłynęli.

image
Fot. Royal Navy

Uczestniczący w ćwiczeniu komandosi podkreślali, że dzięki dronom dysponowali bardzo szczegółowym obrazem całego otoczenia. Dane przesyłane z kamer i sensorów bezzałogowców były dostępne na specjalnych tabletach, w które wyposażona była część desantu. Pozwalało to szybciej podejmować decyzje taktyczne.

image
Fot. Royal Navy

Zdaniem dowodzącego ćwiczeniem Commandow Warrior płk. Chrisa Hawa, wykorzystanie bezzałogowców w ten sposób to "jedynie początek długiej drogi". Dowodzący lądowaniem dodał, że sukces ćwiczenia "to jeden z najważniejszych etapów rozwoju programów Future Commando Force i Littoral Strike".

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.