Reklama

Siły zbrojne

USA: test broni hipersonicznej zakończony sukcesem

Rys. Raytheon
Rys. Raytheon

Stany Zjednoczone przetestowały hipersoniczną broń z silnikiem strumieniowym typu scramjet z hipersoniczną komorą spalania - poinformował w poniedziałek Pentagon. To pierwszy od 2013 roku udany test tego rodzaju broni w USA.

Test odbył się w zeszłym tygodniu. "To przybliża nas o krok do zaoferowania armii amerykańskiej zdolności bojowej nowej generacji" – powiedział Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej (DARPA).

"Przygotowujemy nasze kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami, które zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku" - dodał.

"Rakieta, zbudowana przez Raytheon Technologies, została wypuszczona z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika strumieniowego ScramJet firmy Northrop Grumman" – oświadczyła DARPA.

Z kolei Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles&Defense, zaznaczył, że "ministerstwo obrony określiło broń hipersoniczną i zdolności antyhipersoniczne jako najwyższe priorytety techniczne dla bezpieczeństwa naszego narodu".

"Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą mieć możliwość powstrzymania użycia tej broni przez inne kraje” – dodał.

Reklama
Reklama

Technologia silnika ScramJet firmy Northrop wykorzystuje dużą prędkość rakiety do wymuszonego skompresowania wchodzącego powietrza przed spaleniem, aby umożliwić ciągły lot z prędkością hiperdźwiękową. "Pocisk taki działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe i ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych" – wyjaśniła DARPA w komunikacie.

W lipcu Rosja poinformowała, że z powodzeniem przetestowała hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon, broń, którą prezydent Władimir Putin reklamował jako część nowej generacji systemów rakietowych, które nie mają sobie równych na świecie. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. taka prawda

    I znów brakuje pełnej informacji ponieważ nic nie powiedziano jak ten demonstrator poleciał. Wiadomo tylko tyle, że osiągną zakładaną prędkość i koniec, można to zinterpretować w sposób oczywisty, po osiągnięciu zakładanej prędkości rakieta przestała istnieć. Poza tym wygląda tak samo jak ruski Kindżał.

    1. Trol

      A od kiedy to kindżał ma napęd scramjet. ?

  2. Monkey

    Ciekawie się robi, bo Amerykanie doszlusowują do chińsko - rosyjskiej czołówki. Z drugiej strony pojedyncze próby tych pocisków tak w USA, jak i w Rosji jeszcze niczego nie przesądzają.

    1. yaro

      Doszludują najwcześniej za 5-7 lat to dopiero tylko demonstrator co nawet skręcać nie potrafi.

    2. Davien

      Monkey, i Chiny i Rosja bawiły sie w szybujace głowice hipersoniczne z których USA zwyczajnie zrezygnowało bo ICBM-y sa i szybsze i skuteczniejsze. A w dziedzinie pocisków hipersonicznych jak widac wyprzedzili i Rosje i Chiny.

    3. Davien

      No popatrz a juz lata temu X-51A i X-43 robiły to co dla Rosjan ciagle jest czarna magia:))

Reklama