Siły zbrojne

USA utworzyły nową jednostkę w Niemczech. Pociski hipersoniczne zamiast Pershingów? [KOMENTARZ]

Z pocisków Pershing korzystała 56th Artillery Command. Fot. U.S. Army
Z pocisków Pershing korzystała 56th Artillery Command. Fot. U.S. Army

Armia Stanów Zjednoczonych po trzydziestu latach odradza 56. Dowództwo Artylerii, które w czasach Zimnej Wojny miało na swoim uzbrojeniu wyrzutnie rakiet krótkiego oraz pośredniego zasięgu Pershing i Pershing II. W przyszłości będzie ono mogło prawdopodobnie koordynować działania jednostek wyposażonych w nowej generacji systemy rakietowe, w tym wyrzutnie pocisków Tomahawk i SM-6 oraz pocisków hipersonicznych.

W amerykańskim garnizonie Wiesbaden, położonym w miasteczku o tej samej nazwie w niemieckiej Hesji, w poniedziałek 8 listopada doszło do uroczystego reaktywowania dowództwa 56. Dowództwa Artylerii (56th Artillery Command). Jak podkreślił portal Military.com, owa jednostka jest jedną z ostatnich większych tego typu formacji, które zostały w szeregach US Army "odtworzone" po tym, jak wygaszano ich działalność po 1991 roku, czyli po upadku ZSRR.

Dowódcą reaktywowanej jednostki jest dwugwiazdkowy generał-major Stephen J. Maranian, natomiast jego zastępcą - jednogwiazdkowy generał-porucznik Darrell E. Walls.

Do zadań 56th AC należy planowanie oraz koordynowanie i używanie wielodomenowych środków militarnych, w celu wsparcia działań nadzorowanych przez dowództwo US Army na rejon Europy i Afryki (USAREUR-AF). Przewidziano również udział dowództwa w wielonarodowych ćwiczeniach i innych przedsięwzięciach obronnych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jednostka wywodzi się z 56. Dowództwa Artylerii Polowej (wcześniej znanej pod nazwami: 56. Brygada Artylerii Nadbrzeżnej, 56. Brygada Artylerii Przeciwlotniczej, 56. Brygada Artylerii Polowej), która pełniła służbę w Niemczech Zachodnich w latach 1986-1991 i miała na swym uzbrojeniu pociski rakietowe średniego zasięgu Pershing I oraz Pershing II. W następstwie podpisania traktatu Traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (Traktat INF) dowództwo zostało rozformowane.

Reklama
Reklama

Ostatnie lata przynoszą jednak ponowny wzrost zainteresowania systemami artyleryjskimi dalekiego zasięgu bazowania lądowego. Dzieje się tak z uwagi na działania Rosji, która złamała traktat INF wprowadzając pociski manewrujące 9M729, ale też ChRL. W 2019 roku traktat INF formalnie przestał obowiązywać. 

Obecnie Amerykanie, by nie pozostawać w tyle, w 2023 roku planują wprowadzenie do służby pierwszej baterii pocisków średniego/pośredniego zasięgu. Za ich tworzenie, a dokładniej opracowanie i zbudowanie odpowiedniego lądowego systemu odpowie Lockheed Martin. Nowe wyrzutnie będą wykorzystywały zmodyfikowane pociski SM-6 oraz Tomahawk.

Nowe dowództwo może też koordynować wykorzystanie systemu pocisków hipersonicznych Dark Eagle, a potencjalnie także wspierać wykorzystanie taktycznych pocisków rakietowych ziemia-ziemia typu PrSM, jakie w niedalekiej przyszłości powinny trafić do amerykańskich jednostek rozmieszczonych w Europie, w tym 41. Brygady Artylerii. Pociski PrSM będą odpalane z wyrzutni MLRS/HIMARS, ale ich donośność ma docelowo przekroczyć 500 km, co będzie wymagało szerokiego wsparcia w zakresie targetingu i koordynacji działań.

Nowe dowództwo będzie też zapewne współpracowało z innymi formacjami sił zbrojnych USA, co wpisuje się we wdrażaną koncepcję działań wielodomenowych. W stosunku do dawnych jednostek rozmieszczonych w Europie w czasach Zimnej Wojny będzie jednak występować jedna fundamentalna różnica - wszystkie wymienione systemy będą mieć wyłącznie głowice konwencjonalne.

Komentarze (15)

 1. Iskander

  Rosjanie, w przeciwieństwie do Amerykanów, nie podstawiają innych narodów pod atak nuklearny, Niemcy i Bałtowie nie rozumieją że mogliby uniknąć ataku nuklearnego Rosjan, gdyby nie umieścili amerykańskich rakiet

  1. Gość

   Nie kłam - ćwiczyliście uderzenie jądrowe na Warszawę. "Deeskalacyjne" czyli na wypadek gdyby ew. rozbój na Polsce nie poszedł po waszej myśli.

  2. Realista66

   Hehe kłamstwo 1 klasa panie Iskander . Rosja od zawsze miała wycelowane w nas pociski nuklearne. Nawet jak byliśmy w pakcie a dla czego .... Na wypadek buntu! Więc proszę się zamknąć. Moim skromnym zdaniem Polska powinna być w amerykańskim programie nuclear sharing i tyle.

 2. droma

  brawo usa ,w latach 80-tych ,perszingi wybiły gienierałom z rosji-kaput ,część ruszenia na europę /my na danię / ,teraz hepcie znów ustawią gienierałów do pionu ,nielzia ,brawo usa ...

  1. Stary

   Służyłem w latach 80..pamiętam te durne propagandowe dzisiaj powiedzielibyśmy bilbordy na terenie jednostki straszące perschingami i bronią neutronową..ale się ich Bali.Były celne,bardzo celne.

 3. tadek

  Baza w Redzikowie gotowa do przyjęcia różnego typu najnowszych rakiet USA . Akurat w tym celu powstała !

 4. Grzegorz

  Miasteczko Wiesbaden? To jest stolica landu i ma prawie 300k ludności. W aglomeracji z Moguncją ma pół miliona ludności. Pozdrawiam z miasteczka!

  1. Bart

   Tak czułem, że skomentujesz

  2. Normalny

   O Jezu, jakiś tu wyczulony Niemiec się zrobił.

 5. Polish blues

  Nic dziwnego, że USA tak dużo robią w Niemczech a tak mało w Polsce. W świetle ostatnich kilku lat staliśmy się niepewnym członkiem NATO, który w sytuacji eskalacji konfliktu o praworządność i inne tego typu sprawy może po prostu "obrazić się" i przejść na stronę Rosji. Ciekaw jestem, czy Kongres zablokuje sprzedaż Polsce Abramsów lub F-35 - wydaje się to bardzo możliwe.

  1. KKK

   Polska jest znakomitym kandydatem na scenę ewentualnych działań. Polska jest baaaardzo złym kandydatem lokowanie tu aktorów tego przedstawienia. Ci którzy tu są robią to tylko w celach szkoleniowych.

 6. w.

  Myslałem że to USA zerwały ten Traktat , a tu ani słowa o tym.

  1. Użytkownik

   Oj smuteczek

  2. d.

   Rosja bezczelnie zerwała ten traktat a tu ani słowa o tym łajdactwie

  3. Inżynier

   Smuteczek

 7. Polak z Polski

  To my bierzemy Pershingi.

  1. Wojak

   Pewnie że by się przydały

  2. kibic

   Razem z głowicami? Po co mają się męczyć i wydłubywać ;-)

  3. tiruriru

   tak, dla WOTu

 8. luka

  I jak zwykle wszystko u Niemca a my robimy za strefę buforową/zniszczenia - kurde niech sobie Białoruś i Ukraina robią za ofiarę tym razem.

 9. KrzysiekS

  Pal diabli te Hipersoniczne niech nam sprzedadzą ze 2 baterie Tomahawk TLAM-N - 2,500 km i w promocji z głowicą ;-)

  1. Davien

   Byłoby cięzko, bo wszystkie zniszczyli, a obecnei Tomahawki nei moga przenosić głowic jadrowych.

 10. Josef Szwejk

  "W amerykańskim garnizonie Wiesbaden, położonym w miasteczku o tej samej nazwie w niemieckiej Hesji" To "miasteczko" to 278.342 mieszkańcow w 2019 roku i stolica kraju Hesja... :-)

 11. taka prawda

  Kolejny artykuł "ku pokrzepieniu serc", pociski hipersoniczną, dobrze, że napisali w przyszłości bo ta przyszłość na jakieś 10 lat dopiero.

  1. Davien

   No popatrz USA pokaząło swoje pociski DarkEagle a wasz mityczny Cyrkon to ciagle Yeti:))

  2. Gnom

   No co ty, nie wierzysz Davienowi? To jest nas co najmniej dwóch.

  3. GB

   ZSRR skapitulował przed Pershingami 2, o czym świadczył traktat INF, a to w USA stara technologia. Do tej pory w Rosji nie ma nic co mogłoby skutecznie niszczyć takie rakiety. Przykładowo rosyjskie jednostki OPL na wojnie nie były w stanie zestrzelić sowieckiej produkcji balistyczne Toczki w Donbasie użyte przez Ukraińców.

 12. dr666

  Skoro minister zakupił używane MRAPy to niech teraz dla równowagi kupi nieużywane Pershingi.

 13. R

  "Dzieje się tak z uwagi na działania Rosji, która złamała traktat INF wprowadzając pociski manewrujące 9M729" wg. USA, ktore nie przdstawilo zadnych dowodow na to ze 9M729 lamie INF. A Davienk moze sobie pisac co chce.

  1. Dawo

   A atak na cele w Syrii z niby 2000km? Rosjanie już nie pierwszy raz strzelili sobie w stopę swoją propagandą. Ustawione wystrzelenie rakiet z OP, niby przypadkowy przechodzień nagrywający aparatem pociski lecące około 900km/h z ulicy w mieście (manewrowały na wysokości 15-18m) między blokami. I zniszczone niby cele, których zdjęć mimo stacjonujących niedaleko własnych wojsk nigdy nie ujawniono. To USA po słynnym ataku pokazało zdjęcia zniszczonej sysryjskiej bazy.

  2. Zbig

   Tylko, że te pociski były odpalane z okrętów i samolotów. Traktat INF dotyczył pocisków odpalanych z wyrzutni lądowych

  3. Davien

   Ale zrozum biedny R-ciu ze to Rosja sama się pochwaliła odpaleniem 9M729 czyli 3M14 Kalibr z wyrzutni ladowych i jeszzce poprawiła 2x testami RS-26 na 2000km:)) Ale pisz co chcesz , jedynie sie posmiejemy:)

 14. ech...

  od początku kiedy Putin doszedł do władzy było wiadome, że Rosja zmierza do militaryzmu i rewanżyzmu, a Zachód (i my też) bimbali/śmy sobie na wszystko. teraz pobudka z ręką w nocniku i zbrojenia na szybko

 15. Polish blues

  Może już czas najwyższy przestać szykanować amerykańskie firmy w Polsce jeżeli nie chcemy zostać kolejnym członkiem tworu o trafnym skrótowcu ZBiR (Związek Białorusi i Rosji)

  1. rob ercik

   Bycie neokolonja USA też nie jest rozwiazaniem

  2. Bolek

   Teraz jesteśmy obozem pracy unieuropejskiej

  3. Lolek

   no nie bardzo, jakbysmy byli to przyszlosc rysowalaby sie calkiem niezle