Reklama

Siły zbrojne

USA przerzucają Abramsy z Niemiec do Polski

Autor. 405th Army Field Support Brigade

US Army rozpoczyna przerzut sprzętu wojskowego, do składnicy sprzętu wojskowego w Powidzu. Obiekt w Polsce jest częścią szerszego systemu składnic sprzętu amerykańskich wojsk lądowych w Europie w ramach APS-2 (Army Prepositioned Stock - 2).

Reklama

Czytaj też

Przerzut sprzętu realizowany jest przez 405th Army Field Support Brigade, początkowo sprzęt znajdował się na terenie składnicy sprzętu wojskowego w Mannheim, gdzie oczekiwał na ukończenie magazynów w Powidzu. O przerzucie sprzętu poinformowały służby prasowe US Army.

Transport do APS-2 w Powidzu
Transport do APS-2 w Powidzu
Autor. 405th Army Field Support Brigade

W składnicy APS-2 w Powidzu, przechowywany będzie sprzęt dla brygady pancernej US Army, będą to między innymi najnowsze wersje różnego typu opancerzonych wozów bojowych, jak czołgi podstawowe M1A2SEPv3, bojowe wozy piechoty M2A4 (lub A3) Bradley, bojowe wozy rozpoznania i kierowania ogniem artylerii M7A4, specjalistyczne transportery opancerzone rodziny AMPV, armato haubice samobieżne M109A7, wozy zabezpieczenia technicznego M88A2, mosty szturmowe M1110, samochody opancerzone rodziny JLTV itp.

Czytaj też

Reklama

Obecnie US Army przerzuciło do Powidza kompanię 14 czołgów M1A2SEPv3 oraz 1 wóz zabezpieczenia technicznego M88A2. Oczywiście to zaledwie początek przerzutu sprzętu, ostatecznie w magazynie znajdzie się około 87 czołgów M1A2SEPv3, 152 bojowych wozów piechoty M2A4 oraz 18 armato haubic samobieżnych M109A7.

Transport do APS-2 w Powidzu
Transport do APS-2 w Powidzu
Autor. 405th Army Field Support Brigade

Przerzucany sprzęt jest elementem wzmacniania wschodniej flanki NATO przez siły zbrojne USA, ponieważ magazyny przylegają do lotniska, możliwe jest błyskawiczne przerzucenie, drogą powietrzną, personelu brygady pancernej, który pobierze cały potrzebny sprzęt wojskowy, wraz z zapasami amunicji, części zamiennych, paliw i płynów eksploatacyjnych z magazynów, po czym będzie mógł się udać w rejon rozmieszczenia wojsk. To oczywiście realizacja zaplanowanego od lat procesu. USA wcześniej przygotowały i przerzuciły sprzęt do Mannheim, bo tam były odpowiednie instalacje do magazynowania wyposażenia, a teraz - wraz z ukończeniem budowy baz sprzętowych w Powidzu (kontrakty podpisano w 2019 roku, decyzję podjęto jeszcze wcześniej) jest on przemieszczany do Polski.

Transport do APS-2 w Powidzu
Transport do APS-2 w Powidzu
Autor. 405th Army Field Support Brigade

Czytaj też

Warto także zauważyć że część sprzętu składowanego przez US Army w Powidzu, będzie lub jest już znana w Wojsku Polskim, jak czołgi M1A2SEPv3, wozy zabezpieczenia technicznego M88A2, mosty szturmowe M1110 czy czołgi saperskie M1150. US Army posiada 7 składnic APS, APS-1 w kontynentalnych USA, APS-2 w Europie, APS-3 na wyspie Diego Garcia oraz statkach i okrętach transportowych w rejonie Pacyfiku, APS-4 w Japonii i Republice Korei, APS-5 w Kuwejcie i Katarze, APS-6 w Charleston w stanie Karolina Południowa i w zatoce Guantanamo na Kubie i APS-7 we Włoszech.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. Rezerwistar

  No tak ale te amerykańskie czołgi są malowane w polskie barwy ochronne. Tak jest czy mi się wydaje?

  1. skition

   Nie wydaje ci się..Możemy odpalić te czołgi w ciągu 48 godzin...Jedynie czego nam brakuje ..to prawdopodobnie czołgistów.. W ciągu 48 godzin pożyczą nam całą brygadę Abramsów....potem zapłacimy ( jako Polska na uchodźstwie )...jak będziemy mieli z czego..A prawdopodobnie mamy z czego bo na ta okoliczność już zabezpieczono złoto w Forcie Knox.

 2. Tani2

  Ja bym jeszcze dokupił Bradleye machnął ręką na Borsuka bo to ślepa ulica. Bradley wbrew mojej opinii sprawdził się w praniu i nie ma co szukać kwadratowych jajek. To jest moja prywatna opinia Cały czas się mòwi o standaryzacji a nic się nie robi. Bez standaryzacji nie ma wspòłdziałania a stare wojskowe powiedzenie zza komuny brzmiało ,,h...owo ale jednakowo. A jest misz masz każdy ma inny......

  1. skition

   Amerykanie akurat szukali i doszli do wniosku ,że Bradley potrzebuje następcy. W mojej opinii Team Lynx wygląda ciekawiej...niż propozycja General Dynamics Land Systems .

 3. Tani2

  Ja myślę inaczej tu żadnej rotacji amerykańskiej nie będzie. Po prostu amerykanie sprzedadzą/wypożyczą/darują nam ten sprzęt. Dlatego tak ważne są zakupy tam bo trzeba szkolić ludzi ja to już pisałem kilka lat temu. Trzeba mieć ludzi bo pomòż sobie sam a Bòg ci pomoże. Ja to popieram ....

  1. Tani2

   Dopiszę wysyłanie na ew wojnę własnych obywateli jest politycznie trudne. Wysyłanie uzbrojeniabezporòwnania ļatwiejsze.....

 4. Zygazyg

  Czy obrona przeciwrakietowa i przeciwlotnicza w tym Powidzu będzie naszą odpowiedzialnością czy też Amerykanie postawią tam swoje baterie plot?

  1. Nihoo

   Biorąc na logikę, brak obsługi amerykańskiej wskazuje na brak wojsk plot z tego kraju. Za czym idzie albo brak obrony, albo scedowanie jej na sojuszników... w tym wypadku najpewniej Polska... lub jakieś baterie Patriotów USA w ostateczności.

  2. szczebelek

   Byliby nieodpowiedzialni gdyby takie składnice były pozbawione ochrony i owszem nie będzie tam obsługi sprzętu co nie oznacza, że nie będzie tam amerykańskich żołnierzy.

  3. Klozapol

   Będzie zbliżało się zagrożenie to rozproszą sprzęt

 5. Franek Dolas

  To tak dla zastanowienia dla tych co to chcą szukać jakichś egzotycznych sojuszy z Chinami Nuemcami czy Rosją.

Reklama