Reklama

Siły zbrojne

Zmiana dowódcy garnizonu US Army w Polsce

Autor. Jacek Raubo/Defence24.pl

W Garnizonie US Army w Polsce miał miejsce zmiana dowódcy. Col. Christopher M. Church zakończył swoją swoją służbę, jego obowiązki przejmie Col. Jesse G. Chace.

Col. Christopher Church pełnił funkcję dowódcy od czerwca 2023 roku i zastąpił wtedy na tym stanowisku Col. Jorge’a Fonseca.

Reklama

„W Camp Kościuszko w słonecznym Poznaniu zmiany jeśli chodzi o dowódcę US Army Garrison Poland. Col. Christopher M. Church kończy swoją służbę w Polsce, a na jego miejsce przyjechał już Col. Jesse G. Chace.”

Garnizon US Army w Polsce stacjonuje w Camp Kościuszko w Poznaniu i ma na celu wsparcie jednostek, a przede wszystkim żołnierzy innego personelu, a także ich rodzin obecnych w naszym kraju. Garnizon sformowano w marcu 2023 roku z wysuniętej grupy wsparcia. Garnizon obsługuje 11 lokalizacji: poza miejscem bazowania także Bolesławiec, centrum szkoleniowe w Drawsku Pomorskim, Karliki, Żagań, Lubliniec, Powidz, Skwierzynę, Toruń, Trzebień i Żagań. Jednostka wspiera więc około 7,5 tys. żołnierzy i personelu cywilnego w Polsce, z czego ponad 500 stacjonuje w samym Poznaniu. To ósmy z kolei garnizon US Army w Europie i pierwszy w Polsce. Jego utworzenie jest natomiast następstwem umowy o rozszerzonej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) jaka została podpisana w 2020 roku.

Główną jednostką, która stacjonuje w Camp Kościuszko jest natomiast wysunięte dowództwo V Korpusu US Army. V Korpus jest ściśle związany z europejskim zaangażowaniem militarnym Stanów Zjednoczonych, a sięga ono jeszcze 1918 roku. W czasach Zimnej Wojny odpowiadał on za obronę najtrudniejszego obszaru w Republice Federalnej Niemiec (tzw. Przesmyku Fuldy, Fulda Gap), a w 2012 roku został rozformowany.

11 lutego 2020 roku Amerykanie oficjalnie ponownie aktywowali działanie jednostki. Zaś imię polskiego i amerykańskiego bohatera Tadeusza Kościuszki zostało uroczyście nadane 22 lipca 2022 roku. W Poznaniu stacjonuje wysunięte dowództwo korpusu i jest to najwyższe dowództwo US Army tego szczebla w Europie. Jego główną kwaterę stanowi Fort Knox.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama