Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie bazy w Europie zagrożone terroryzmem

Autor. USEUCOM

W niektórych amerykańskich bazach wojskowych w Europie podniesiono stan gotowości do drugiego najwyższego poziomu. Wynika to z obawy o możliwość ataku terrorystycznego na personel lub obiekty militarne Stanów Zjednoczonych.

Według informacji urzędników amerykańskich, na które powołuje się CNN, w bazach wojskowych USA, m.in. w Stuttgarcie w Niemczech, gdzie mieści się Dowództwo Europejskie USA (USEUCOM), podniesiono w niedzielę poziom alarmu do kategorii „Charlie”.

Reklama

Armia wyjaśnia, że tego rodzaju rozwiązanie wprowadza się, „gdy wystąpi incydent lub napłyną informacje wskazujące na prawdopodobieństwo działań terrorystycznych lub ataku na personel lub obiekty wojskowe”. CNN, która powołuje się na własne źródła, twierdzi, że „takiego poziomu zagrożenia nie zauważono „przynajmniej od 10 lat”. Zwykle oznacza to, że wojsko otrzymało wiadomość o „aktywnym i wiarygodnym zagrożeniu”.

Czytaj też

Rzecznik USEUCOM Dan Day odmówił komentarza na temat poziomów ochrony. Podkreślił w rozmowie z CNN, że ciągle ocenia się różne czynniki wpływające na bezpieczeństwo amerykańskiego personelu wojskowego za granicą, a w razie potrzeby podejmuje dodatkowe kroki. „Nie jest jasne, co wywołało podwyższone środki bezpieczeństwa, ale władze europejskie ostrzegły przed potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym na kontynencie, zwłaszcza przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w lipcu oraz w trakcie obecnych Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Niemczech” – stwierdza CNN.

Czytaj też

Zwracając uwagę na czynniki potencjalnie wpływające w miesiącach letnich na bezpieczeństwo amerykańskich żołnierzy i ich rodzin stacjonujących w Europie, Pentagon przyznał, że USEUCOM zwielokrotnia wysiłki w celu wzmożenia czujności. Z kolei Departament Stanu zaleca obywatelom USA w Niemczech zachowanie zwiększonej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Agent Cesarstwa Japonii

    Karma wraca

  2. Monkey

    Władze UE pozwoliły tylu ludziom obcym temu kontynentowi mentalnie i kulturowo osiedlić się tutaj i takie są konsekwencje. Żeby było jasne: wliczam w to pojęcie także Rosjan.

Reklama