Siły zbrojne

USA: nowe rakiety taktyczne i więcej precyzyjnej artylerii

M142 HIMARS w czasie strzelań. Fot. LCPL Seth Maggard/USMC
M142 HIMARS w czasie strzelań. Fot. LCPL Seth Maggard/USMC

Jak poinformowali przedstawiciele armii amerykańskiej, jeszcze w tym miesiącu mają odbyć się pierwsze testy ogniowe nowych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu Precision Strike Missile (PrSM), w ramach interdyscyplinarnego programu Long-Range Precision Fires (LRPF), które mają trafić na wyposażenie wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS i M270A1 MLRS.

Szef programu LRPF gen. bryg. John Rafferty w czasie trwania targów AUSA 2019 w Waszyngtonie stwierdził, że "zespół interdyscyplinarnego programu Long Range Precision Fires poczynił w tym roku wielkie postępy". Stwierdził też, że prowadzony pod jego kierownictwem program jest kluczowym programem modernizacji U.S. Army, ma on na celu zapewnienie odpowiednich zdolności bojowych artylerii wojsk lądowych w warunkach potencjalnego, konwencjonalnego konfliktu z przeciwnikiem o potencjale militarnym zbliżonym do USA.

Mówiąc najprościej, LRPF zmodernizuje wyposażenie artylerii polowej za pomocą informacji zwrotnych od żołnierzy, aby opracować systemy uzbrojenia nowej generacji.

Dyrektor programu LRPF U.S. Army gen. bryg. John Rafferty

PrSM to projekt badawczo-rozwojowy U.S. Army opracowywany w ramach programu LRPF, którego celem jest skonstruowanie nowego, kierowanego pocisku rakietowego dalekiego zasięgu dla obecnie używanych systemów M142 HIMARS i M270A1 MLRS. Pociski te mają w założeniu mieć możliwość niszczenia szerokiej gamy celów, w tym nieprecyzyjnie zlokalizowanych celów powierzchniowych i punktowych w zasięgu od 70 do 500 kilometrów od miejsca ich odpalenia. Efekt prac nad tym programem ma zastąpić obecnie używane pociski rakietowe Army TACtical Missile System (ATACMS).

Oprócz programu PrSM amerykańska armia w ostatnim czasie testowała także nowe rodzaje amunicji dla lufowych systemów artyleryjskich, takie jak XM1113 i M982 Excalibur. Prace nad tymi nowymi typami amunicji artyleryjskiej są prowadzone w celu wzmocnienia możliwości ogniowych obecnie wdrażanych armatohaubic samobieżnych M109A7 Paladin i będącego ich dalszym rozwinięciem systemu opracowywanego w ramach prowadzonego programu Extended Range Cannon Artillery (ERCA). W czasie ostatnich testów wykorzystujący materiały mało wrażliwe pocisk wspomagany rakietowo XM1113, który ma zastąpić obecnie używane M549A1, przekroczył wszystkie wcześniej osiągnięte wyniki prowadzonych badań i testów, a ulepszony M982 Excalibur kierowany przez nawigacje GPS donośność zasięg powyżej 40 km.

Generał Rafferty w kontekście programu ERCA powiedział, że pozwoli on na zdecydowane zwiększenie donośności artylerii lufowej na poziomie dywizji czy brygadowych zespołów bojowych U.S. Army. Zapowiedział też, że prototyp opracowywany w ramach tego programu ma pojawić się pod koniec obecnego miesiąca, po czym zostanie on przetestowany przez artylerzystów. W wyniku tych prób planuje się uzyskać niezbędne informacje w celu wdrożenia poprawek w kolejnych prototypach, tak aby efekty tych prac wdrożyć do życia jeszcze przed 2023 rokiem, co jest zgodne z założeniami tego programu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.