Reklama

Siły zbrojne

US Army testuje automat ładowania dla haubicy dalekiego zasięgu

Oparte na M109A7 Paladin doświadczalne stanowisko do testów elementów programu ERCA. Fot. US Army
Oparte na M109A7 Paladin doświadczalne stanowisko do testów elementów programu ERCA. Fot. US Army

US Army rozpoczęło pierwsze testy ogniowe na poligonie Yuma nowego automatu ładowania o ograniczonej pojemności, który ma w przyszłości stać się elementem systemów artyleryjskich nowej generacji w ramach prowadzonego obecnie programu Extended Range Cannon Artillery (ERCA).

Wspomniany automat ładowania o ograniczonej pojemności to nowy system o pojemności pięciu naboi i pięciu ładunków miotających. Obecne testy odbywają się na zmodyfikowanym prototypie haubicy samobieżnej M109A7 Paladin, w którym zintegrowano dotychczas opracowane i przetestowane elementy programu ERCA. Wcześniej w tym celu wykorzystywano analogicznie zmodyfikowany prototyp haubicy samobieżnej M109A6 Paladin. Testy różnych elementów przyszłych lufowych systemów artyleryjskich w ramach programu ERCA trwają od blisko 4 lat.

W celu dostosowania doświadczalnego stanowiska testowego, opartego o M109A7 Paladin, do montażu kolejnych, nowo opracowywanych elementów konieczne jest ciągłe wprowadzanie do niego nowych modyfikacji, szczególnie w zakresie przedziału załogi. W przypadku testów z nowego automatu ładowania konieczne było m.in. powiększenie jarzma armaty, podwyższenie stropu wieży czy tylnej części wieży w celu pomieszczenia nowego automatu ładowania.

Nowy automat ładowania o organicznej pojemności to demonstrator technologii docelowego systemu, który ma pozwolić na opanowanie integracji nowego systemu, jego oprogramowania i obsługi do czasu zaprojektowania automatu ładowania o pełnej pojemności. Wszystkie doświadczenia przy opracowaniu i testach tego systemu mają pomóc przy opracowywaniu jego docelowej wersji. W najbliższym czasie planuje się kontynuowanie prac i testów nad kolejnymi elementami, które mają zostać wykorzystane w przyszłych lufowych systemów artyleryjskich.

Program ERCA ma na celu zmodernizowanie najnowszej wersji haubic samobieżnych M109A7 "Paladin" w celu zapewnienia wsparcia ognia pośredniego dla brygadowych zespołów bojowych, a także prowadzenia operacji na szczeblu dywizji. Dzięki zwiększeniu mobilności ma zostać podwyższony poziom ich przeżywalności. ERCA ma zwielokrotnić dotychczasowe możliwości "Paladinów" dzięki zwiększeniu szybkostrzelności i zasięgu skutecznego prowadzonego ognia, a także niezawodności i przeżywalności. W połączeniu z nową amunicją, haubice M109A7 zmodernizowane w projekcie ERCA mają osiągać donośność nawet 70 km, dzięki zastosowaniu luf o długości 58 kalibrów. Docelowo wypracowane technologie i doświadczenia mają pozwolić na opracowanie lufowych systemów artyleryjskich nowej generacji.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.