Reklama

Siły zbrojne

USA: koreański robot bojowy na poligonie

Arion-SMET na testach w USA
Arion-SMET na testach w USA
Autor. Hanwha Aerospace

Koreański koncern Hanwha Aerospace poinformował o przeprowadzeniu testów lądowego robota bojowego Arion-SMET w wojskach lądowych oraz korpusie piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Testy prowadzono w ramach prób tzw. Foreign Comparative Testing (FCT), czyli badania systemów oferowanych przez sojuszników USA. Próby prowadzono na poligonie piechoty morskiej Marine Corps Training Area Bellows (MCTAB) na wyspie Oahu na Hawajach. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele III Marine Expeditionary Force (Trzeciego Zespołu Ekspedycyjnego) US Marines oraz centrum systemów pojazdów lądowych Ground Vehicle Systems Center (GVSC) dowództwa rozwoju zdolności wojsk lądowych USA Army Combat Capabilities Development Command (DEVCOM).

Reklama

Próby prowadzono od 14 do 22 grudnia. Był to pierwszy przypadek, w którym koreański bezzałogowy system naziemny testowano w programie, mającym na celu wzmocnienie zdolności sił USA przez rozwiązania od sojuszników.

Czytaj też

Przed rozpoczęciem prób żołnierze piechoty morskiej przeszli trzydniowe szkolenie w zakresie wykorzystania nowego systemu. 2-tonowy robot przechodził próby w trudnych warunkach, między innymi w zakresie zdalnego sterowania, nawigacji, manewrowania, podążania za żołnierzami i pokonywania terenu.

Reklama
Arion-SMET na testach w USA
Arion-SMET na testach w USA
Autor. Hanwha Aerospace

Wiceprezes Hanwha Aerospace Land Systems Business Group Youngwoo Seo podkreślił, że udział systemu Arion-SMET jest dowodem potencjału tego systemu na rynkach w USA i innych państwach.

Z kolei Hanwha Defense USA planuje wzięcie udziału w drugim etapie programu lekkich robotów US Army Small Multipurpose Equipment Transport (S-MET Increment II). Firma rozmawia już z amerykańskim przemysłem o współpracy, bo zakłada się, że głównym wykonawcą ma być firma USA.

Arion-SMET to lekki lekka bezzałogowa platforma lądowa w układzie 6x6 z napędem w pełni elektrycznym, która jest przeznaczona do wsparcia działań piechoty, a w perspektywie będzie miała w pełni zintegrowane systemy HAEMOS, czyli rozwiązania Hanwha Aerospace przeznaczone dla systemów autonomicznych i bezzałogowych. Pojazd był prezentowany na tegorocznym MSPO w Kielcach.

Bezzałogowiec może przenosić ładunek o masie do 550 kg i być wykorzystywany do misji patrolowych i rozpoznawczych, transportu, dowozu amunicji, ewakuacji medycznej i wsparcia ogniowego. Uzbrojenie stanowi moduł z karabinem maszynowym kalibru 5,56 mm lub opcjonalnie 7,62 mm, z automatycznym systemem śledzenia celów. Robot ma zasięg do 100 km i prędkość do 43 km/h na drodze i 22 km/h w terenie. Może działać w kilku trybach, od zdalnie sterowanego (radiowo lub przewodowo), poprzez autonomiczne działanie w terenie, aż do podążania za żołnierzem lub pojazdem.

Reklama

Komentarze

    Reklama