Siły zbrojne

USA gotowe sprzedać HIMARSy Tajwanowi

Sgt. 1st Class Robert Jordan/North Carolina National Guard
Sgt. 1st Class Robert Jordan/North Carolina National Guard

Departament Stanu USA wydał decyzję zatwierdzającą potencjalną sprzedaż wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS wraz z pakietem wsparcia dla Tajwanu w ramach programu Foreign Military Sales (FMS) za maksymalną kwotę ok. 436,1 mln USD.

Zgoda została wydana po uzyskaniu wymaganej certyfikacji Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego. Tajpejskie przedstawicielstwo gospodarcze i kulturalne (TECRO) w USA zwróciło się wcześniej z prośbą o umożliwienie zakupu: 11 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS (HIght Mobility Artillery Rocket Systems), 11 wozów transportowo-załadowczych M1084A2 FMTV RSV wraz z przyczepami M1095 oraz 2 wozów ewakuacji technicznej M1089A2.

Dodatkowo pozyskane ma być także: 64 pocisków balistycznych bardzo krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS (Army TACtical Missile System), 54 zestawy szkolnych rakiet M28A2 LCRRPR (Low Cost Reduced Range Practice Rocket Pods), 2 podwójne systemy łączności AN/NRC-92E wraz z 7 naziemnymi stacjami bazowymi, elementy kierowania ogniem, 15 systemów łączności AN/VRC-90E oraz czę­ści zamienne, pakiet szkolenia oraz zabezpieczenie logistyczne.

Głównym wykonawcą i beneficjentem tej umowy jest Lockheed Martin Missile and Fire Control z siedzibą w Grand Prairie w stanie Teksas w USA. Ewentualna umowa offsetowa zostanie ustalona w drodze negocjacji pomiędzy zamawiającym a wykonawcą.

M142 HIMARS to amerykańska samobieżna, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu kołowym zaprojektowana w latach 90 i wdrożona do służby na początku XXI wieku przez koncern Lockheed Martin na potrzeby US Army. Znajduje się na uzbrojeniu US Army, US Marine Corps i US National Guard, a także został zakupiony przez sześć innych państw, w tym: Jordanię, Polskę, Rumunie, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jego pozyskaniem są zainteresowane państwa takie jak: Kanada, Katar czy Filipiny. Tajwan będzie siódmym, najnowszym odbiorcom eksportowym.

Systemy te obecnie używają pocisków rakietowych klasy ziemia-ziemia M30 Guided MLRS (GMLRS) o zasięgu ponad 70 km, M31 Guided Unitary MLRS (GMLRS-U) o zasięgu ponad 70 km oraz MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System) o zasięgu — w zależności od wersji — od 128 do ponad 300 km. Z tego powodu M142 HIMARS jest kompatybilny ze swoim gąsienicowym odpowiednikiem - M270A1 MLRS. Obecnie trwają prace nad pociskami do HIMARS-a o znacznie większym zasięgu opracowywanych w ramach programu PrSM (Precision Strike Missile). Będzie to ponad 500 km, dzięki wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z układu INF (Intermediate-range Nuclear Forces).

Obecnie na uzbrojeniu tajwańskich wojsk lądowych obok licznych i różnorodnych holowanych i samobieżnych lufowych systemów artyleryjskich znajduje się tylko jeden rakietowy odpowiednik. Systemem tym jest rodzima wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa Thunderbolt-2000 (RT/LT-2000), która może być uzbrojona w trzy różne moduły wyrzutni: MK15 kal. 118 mm (w układzie 3 × 20 o zasięgu 15 km), MK30 kal. 180 mm (w układzie 3 × 9 o zasięgu 30 km) i MK45 kal. 227 mm (w układzie 2 × 6 o zasięgu 45 km). Wprowadzenie do służby liniowej systemów HIMARS pozwoli na uzupełnienie obecnego potencjału artylerii rakietowej w postaci 43 egzemplarzy systemów Thunderbolt-2000.

image
Reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.