Reklama

Geopolityka

Tajwan chce nawiązać stosunki dyplomatyczne z USA i prosi o pomoc

Fot. mna.gpwb.gov.tw
Fot. mna.gpwb.gov.tw

Yuan Legislacyjny, tajwański parlament, wezwał rząd do zainicjowania rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat przywrócenia oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami. Zaapelował też do USA o udzielenie Tajwanowi pomocy w przeciwstawianiu się wrogim działaniom Chin.

Yuan Legislacyjny uczynił to w dwóch rezolucjach, uchwalonych we wtorek. Zostały one zaproponowane przez opozycyjną partię Kuomintang (KMT). Przedłożyła ona projekty uchwał poza porządkiem obrad. Na sali plenarnej obecny był premier Tajwanu Su Tseng-chang i inni ministrowie z rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP).

Wyjątkowo, pomimo dotychczasowych konfliktów pomiędzy oboma partiami, rezolucje zostały przyjęte jednomyślnie w głosowaniu jawnym. Partia opozycyjna podziękowała rządowi na Twitterze za jednoznaczne poparcie uchwał.

Premier Su oświadczył na konferencji prasowej, że „to, że Kuomintang w końcu usłyszał głos sumienia, jest rzeczą pozytywną". "Potrzebna jest rzetelna praca. Mamy nadzieję, że w polityce zagranicznej osiągniemy jednomyślność. Mamy również nadzieję, że KMT zmieni swoje postępowanie z przeszłości, kiedy nie stawiał interesu Tajwanu na pierwszym miejscu” - powiedział.

Su wyraził oczekiwanie, że intencje partii opozycyjnej okażą się szczere i będzie ona wspierała rząd w działaniach promujących współpracę pomiędzy Tajwanem a USA.

Kuomintang w przeszłości wielokrotnie sprzeciwiał się takiej współpracy, ostatnio proponując referendum w sprawie importu amerykańskiej wieprzowiny na Tajwan. Zdaniem rządu zniesienie restrykcji na amerykańską wieprzowinę jest jednym z kroków w zacieśnianiu współpracy pomiędzy państwami.

Jak podała Tajwańska Agencja Informacyjna, po przyjęciu rezolucji przedstawiciele KMT podkreślili, że podtrzymywanie bezpieczeństwa narodowego nie może opierać się na myśleniu życzeniowym i wymaga szukania zewnętrznego wsparcia. Tajwan musi być silny i zjednoczony, by mógł przeciwstawiać się zewnętrznym zagrożeniom - zauważył KMT i dodał, że partie opozycyjne rywalizują i współpracują. Na tym polega normalny stan demokracji i nie powinno dziwić, że partia zdecydowała się na współpracę - zaznaczył Kuomintang.

W poście na Facebooku, w którym opublikowane zostały skany rezolucji, Cheng Yun-peng, szef klubu DPP w Yuanie Legislacyjnym, pochwalił partię opozycyjną i oświadczył, że tylko dzięki takiej współpracy Tajwan zyska szerokie uznanie na arenie międzynarodowej. Cheng dodał, iż żywi nadzieję, że KMT pozostanie na tym nowo obranym kursie.

Pierwsza rezolucja wzywa rząd do wzmocnienia starań na rzecz zacieśnienia relacji pomiędzy krajami i przywrócenia pomiędzy nimi stosunków dyplomatycznych. „Urząd prezydent Cai Ing-wen powinien potraktować przywrócenie stosunków pomiędzy Tajwanem i USA jako cel dyplomacji ze Stanami Zjednoczonymi, a także aktywnie je promować” – czytamy w dokumencie.

Druga uchwała zawiera apel do USA o udzielanie pomocy Tajwanowi w działaniach odpierających agresję Chin. Parlament wzywa też rząd Su do aktywnego przekonywania USA do działań zgodnych z Taiwan Relations Act przyjętym przez Kongres USA.

Taiwan Relations Act (TRA) został uchwalony przez amerykański Kongres w 1979 roku, po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Republiką Chińską (Tajwanem) i uznaniu Chińskiej Republiki Ludowej za jedyne Chiny. Ten akt prawny wciąż służy jako podstawa relacji tajwańsko-amerykańskich, które przez niektórych określane są jako relacje de facto dyplomatyczne.

Druga uchwała postuluje też, że „gdy ChRL zagrozi bezpieczeństwu obywateli i systemowi społeczno-ekonomicznemu Tajwanu, gdy uzna działania ChRL za zagrożenie dla stabilności i pokoju na Zachodnim Pacyfiku, rząd powinien przekonać USA do wsparcia Tajwanu poprzez pomoc dyplomatyczną, ekonomiczną oraz militarną”.

Rezolucje zostały przegłosowane w dzień po opublikowaniu raportu tajwańskiego Ministerstwa Obrony, przygotowanego dla Yuanu Legislacyjnego. Podkreślono w nim, że w tym roku tajwańskie myśliwce były już podrywane do akcji dwa razy częściej niż w roku ubiegłym.

Rosnąca aktywność armii tajwańskiej związana jest ze zwiększoną w ostatnim czasie częstotliwością incydentów w Cieśninie Tajwańskiej. Samoloty i okręty Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zwiększyły swoją obecność w pobliżu Tajwanu. We wtorek ministerstwo obrony poinformowało, że chiński bombowiec po raz kolejny naruszył strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu - jest to już 12. taki przypadek od 16 września tego roku.

Źródło:PAP
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama