Reklama

Siły zbrojne

Unia Europejska z własnymi "siłami szybkiego reagowania"?

Fot. 7th Army Training Command/Flickr CC BY 2.0
Fot. 7th Army Training Command/Flickr CC BY 2.0

Unia Europejska rozważa powołanie wspólnych siły wojskowych liczących do 5 000 żołnierzy do 2025 roku, aby interweniować w szeregu kryzysów bez polegania na Stanach Zjednoczonych, jak wynika zgodnie z dokumentem „Strategicznego kompasu” dla Europy – informuje agencja Reutersa.

W założeniach poufnego dokumentu liczącego 28 stron, który jest datowany na 9 listopada - „unijne siły szybkiego reagowania” mają się składać z wojsk lądowych, morskich i powietrznych, które mogłyby być wymieniane w zależności od kryzysu.

Według agencji Reutersa ministrowie spraw zagranicznych i obrony krajów Unii Europejskiej rozpoczęli debatę nad planem w poniedziałek wieczorem w Brukseli i kontynuowali ją do wtorku, dążąc do ustalenia ostatecznego dokumentu do marca przyszłego roku. Zgodnie z doniesieniem agencji, Włochy i Francja miały z zadowoleniem przyjąć projekt. Wkrótce z założeniami projektu ma się zapoznać nowy rząd niemiecki, który ma zostać wkrótce powołany.

Zapytany przez agencję Reutersa o pomysł unijnych sił, francuski minister sił zbrojnych Florence Parly, odpowiedział, że „dokument łączy w sobie wysoki poziom ambicji, ale także przedstawia konkretne propozycje. To dobra równowaga”. Natomiast Lorenzo Guerini, włoski minister obrony, powiedział zaś, że „będzie to również uzupełnieniem wobec NATO i wzmocni więzi transatlantyckie”.

Dwie dekady temu przywódcy UE stworzyli pomysł powołania 50-60 tysięcznych sił zbrojnych, jednak nie udało się tego zrealizować w wyniku przeróżnych komplikacji. Nowy projekt strategii autorstwa szefa polityki zagranicznej Josepa Borrella jest według założeń, konkretnym pomysłem na rzecz stworzenia samodzielnych sił zbrojnych, które nie będą zależne od USA - jak piszę Reuters.

image
Reklama

Jak przedstawia agencja, cytując projekt pod nazwą „Kompas Strategiczny” - "potrzebujemy większej gotowości, sprawności i elastyczności, aby podjąć się pełnego zakresu zadań wojskowych związanych z zarządzaniem kryzysowym. Musimy być w stanie odpowiedzieć na zbliżające się zagrożenia lub szybko zareagować na sytuację kryzysową, na przykład misję ratunkową i ewakuacyjną lub operację stabilizacyjną we wrogim środowisku".

Według założeń projektu nie wszystkie państw Unii Europejskiej musiałyby wziąć udział w tworzeniu unijnej armii, jednakże rozmieszczanie wojsk wymagałoby konsensusu członków.  Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell chcę, aby państwa unijne zobowiązały się do "dostarczenia powiązanych aktywów i niezbędnych czynników strategicznych".

Unia Europejska obecnie ma opracowywanych 60 wspólnych projektów wojskowych dotyczących stałej współpracy strukturalnej (PESCO). W ten wtorek zatwierdzono kolejne 14 w tym "strategiczny transport lotniczy dla ładunków ponadgabarytowych".

Komentarze (32)

 1. Suveren

  Niestety to jest nie uniknione w dzisiejszych czasach. Geopolityka Chiny USA Rosja i tu musza powstać USE to w sumie wymóg chwili jeśli chcemy się liczyć w świecie pojedyncze państwa Europy nie liczą się w ogólnym rozrachunku a Europa ma około 800 000 000 obywateli więc stanowi realna mocarstwowa siłę ale zjednoczona.

 2. Bob

  To ma tylko sens , jeżeli zostaną wykonane w pełni traktaty UE przyjęte przez Suwerena , zdeponowane przez rządy w Rzymie . W przeciwnym wypadku to model Rzeszy niemieckiej z wszech obecną ideologią NSDAP , a miejsce wodza Adolfa Hitlera zajmują zajmują Prezydent Republiki Francji i Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec .

 3. AA

  Tak dokładnie to jakie będą zadania tych sił dostarczanie koców albo szczepionek do trzeciego świata podejmowanie z Morza Śródziemnego oraz cała reszta działań humanitarnych bo o akcjach zbrojnych przeciwko szerokiemu spektrum zagrożeń płynących ze ZBiRu Bliskiego i Dalekiego Wschodu basenu Morza Śródziemnego czy czarnego lądu to można zapomnieć

  1. Jakub

   Teraz np. przyjechali by na Podlasie przecinać druty

 4. Trol

  Ja rozumiem ale 50 tys. Świetnie wyszkolone i z najnowocześniejszym sprzętem. 5 tys to dziś może pogrzebać sobie w nosie.

  1. Juras

   To maja byc pretorianie na wzor Rzymski, do obrony Brukselki .!

  2. FDolas

   Nie będą potrzebni jeśli Bruksela przestanie w końcu spiskować przeciw Europejczykom.

  3. Jakub

   A nie przestanie, bo maja kasę za darmo i jeden z głównych głosów w dyskusji

 5. dhgrnr

  Niemy dalej mają smaki na armie Europejską cały czas im to chodzi po głowie!!

  1. Jakub

   Chcą się wyrwać spod kurateli USA

 6. Odbyt

  Beda najezdzac kraje w imie praworzadnosci.

  1. Jakub

   Otóż to

 7. Franco

  Trzeba tylko oczywiscie pamietac o parytetach lgbt i rowny podzial miedzu kobiety mezczyzn i pozostala 48 rodzajow płci..

  1. Bolo

   A sztandar tych jednostek winien być tęczowy

 8. stary Polak

  oksymoron to oczywista sprzeczność, przenośne zestawienie pojęć o przeciwstawnym, wykluczającym się wzajemnie znaczeniu. np. "siły szybkiego reagowania UE"

 9. dim

  I tak owe euro-siły lądowe, morskie i powietrzne dziarsko strzec będą granic Unii. Aby przypadkiem żaden migrant, wystarczy że nielegalny, nie został z nich odprawiony. Znamy to już Grecji. I oczywiście do niczego więcej siły te nie mogłyby się nadawać (prócz jeszcze parad i euro-wart euro-honorowych). Bo mam nadzieję, że nie do interwencji w niesubordynowanych krajach członkowskich ? Na pewno nie do walk z Rosją.

  1. Cao Bang

   Grecja jest dłużej w UE i tylko na tym traci. Polska powinna się uczyć na błędach innych i ewakuować się ze wspólnoty zanim dotknie jej kryzys podobny do greckiego.

  2. Javol

   Grecja nie graniczy z Rosją Putina

  3. darenk

   My tak i na dodatek mamy chroniczne uczulenie na przeciąg, szczególnie w postaci propozycji korytarzy. Poza tym, nie lubimy gadać w językach sąsiadów. Ale, nie znaczy to, że jakkolwiek ułatwimy ruskom życie :)

 10. wifi

  Kto będzie decydował kiedy i gdzie dyslokować te siły? Siły szybkiego reagowania mogą i nawet być w stanie gotowości w ciągu dnia, ale tu potrzeba podejmować decyzje jeszcze szybciej. Z EU pod przywódctwem Niemiec, ani nie podejmuje szybko decyzji ani właściwie. Czyje interesy będą ochraniać te siły szybkieg reagowania. Jakim ciężkim sprzętem będą dysponować te siły?

  1. DDR

   Jak to kto unijni komisarze ludowi

  2. WP NCO

   pewnie TSUE :)

  3. wiarus

   I tylko z tego powodu jestem na NIE ! Idea wydaje się sensowna, ale nie w sytuacji, którą przerabiamy w Polsce. Trzeba odseparować lewactwo, od broni i wojska. Tym bardziej, że w porównaniu z NATO nie mają sensownego rozpoznania, doświadczenia, logistyki, siły i apolityczności. utworzenie równoległej komórki do NATO tylko osłabi tę organizację i wprowadzi problem podziału kompetencji.

 11. Marek1

  A któż to będzie dowodził w/w Brygadą ? No niech zgadnę .... generałowie z Budeswehry ?

  1. Zmechol

   A kogo to k... obchodzi? Dla mnie mogą dowodzić oficerowie z Luksemburga lub Portugalii. Ważna by ta siła powstała i była zalążkiem wspólnej europejskiej inicjatywy obronnej. 5 tysięcy ludzi to mało, ale od czegoś trzeba zacząć. I tak - pora by Europa w końcu nauczyła się bronić sama, a nie spoglądała wiecznie na Amerykanów.

  2. Chyżwar

   Wszystko pięknie, wszystko ładnie. Tylko w Europie ostatnio są dość niebezpieczne ciągoty do pchania się z buciorami w wewnętrzną politykę państw członkowskich.

 12. Precz z dyktaturą

  Stworzenie armii unijnej to absurd . Gdyby taka powstała , to w sytuacji niewykonywania wyroków TSUE , niepokojów w którymś z państw Brukselą pod dowództwem Niemiec spacyfikowalaby taki kraj .

  1. Kocurro

   I o to w tym wszytkim chodzi.

  2. Tommy

   Większej bzdury nie widziałem

 13. Polska w UE albo w Rosji

  Oczywiście już bez udziału Polski - niestety

  1. Anonim

   Polska nie bedzie uczestniczyć w kolonialnych wojnach Francji czy Hiszpanii, albo w ekspeducjach mających przywrócić demokracje w tych krajach które zagrażają dominacji Niemiec. Chcą sie bawić w wojne to niech płacą z własnej kieszeni, a nie z Polskiej składki członkowskiej.

  2. WP NCO

   chyba raczej na szczęście... wyśmiać Niemców, niech sami sobie swoja armie zbudują, bo wydatki maja znikome

 14. Wasko

  Taa.. z dowództwem w Berlinie.

  1. Ali baba

   Napewno nie bedą stacjonować w polsce

  2. WP NCO

   jak już to w "Polsce".. szanuj mój kraj

 15. Ech

  Ja bym chcial zeby UE miala sily odstraszania szpiegostwa USA cyberetcznego. Przpomninam ze nasze FB, gmaile, teleony sa podsuchiwane pzrez NSA. Nawet telefony prezydetow panstw UE i premierow.

 16. Javol

  Od kiedy w świecie bardziej liczą się doktryny polityczne, idee społeczne i poglądy niż państwowość, umowa nie mówiąc o interesach to nigdy nie będziemy mogli realizować żadnej sensownej inicjatywy. To wszystko to tylko puste słowa i plany godne marksity.

 17. Juras

  Juz stworzyli grupe Wagnera … to co to teraz bedzie … grupa Mozarta…?!

 18. droma

  bzdura i ściema do kwadratu ,zaczym by ruszyli swoje dupska to łukaszenko wprowadziłby 100 000 turystów ,do tego dowódcy z niemiec na depeszę z moskwy i sprzęt francuski z trzema biegami do tyłu -nigdy ...

  1. Zmechol

   Tak, lepiej by nie było niczego... Francuski sprzęt Ci się nie podoba? Popatrz na nasz i zamilcz, bo gadasz bzdury.

  2. Juras

   Dokladnie !!!

 19. Szwej

  Hasło, wspólna armia europejska i od razu wszystkie trolle szczekają, zabawne.

 20. Wojmił

  W UE takie rozważania to jak polski przetarg na zakup uzbrojenia... końca nie widać... a nawet jak się zdecydują to nie użyją, bo nie będzie zgody... tacy węgrzy czy włosi, będący koniami trojańskimi Rosji w EU zrobią veto i zaproponują: "rozmowy" wyrażając "zaniepokojenie"...

 21. 447

  Jest NATO więc po co UE armia? Chyba do siłowego wymuszenia realizacji swoich praw i nakazów. Nie mam już złudzeń co do UE

 22. Cao Bang

  Trzeba zmilitaryzować ponownie zachodnią granicę Polski i odciąć się od europejskiego systemu prawnego ograniczającego polską suwerenność. To jedyne rozsądne posunięcie.

 23. gergbf

  Jak zawsze i bez zmian dla Niemie-c USA to problem i chcą ich z Europy przegonić.

  1. Cao Bang

   Dlatego miejsce Polski jest poza UE.

 24. Kowalskiadam154

  3XNIE

 25. JSM

  Nie ma i nie będzie czegoś takiego jak unijne wojsko. ZAWSZE będzie ono podporządkowane Berlinowi.