Reklama

Siły zbrojne

Rosomaki otrzymają wieże ZSSW. Wkrótce umowa [News Defence24.pl]

Rosomak z ZSSW-30
Autor. Maciej Szopa/Defence24

MON zamierza na początku przyszłego tygodnia podpisać umowę na dostawę pierwszej partii 70 wież ZSSW-30, przeznaczonych dla transporterów Rosomak – dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl. Dzięki temu zyskają one możliwość zwalczania szerokiego spektrum celów, włącznie z najcięższymi wozami bojowymi.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że umowa zostanie podpisana z konsorcjum kierowanym przez Hutę Stalowa Wola, w którym uczestniczy także Grupa WB na początku przyszłego tygodnia. Będzie dotyczyć 70 wież – pierwszej partii, która ma zostać zintegrowana z KTO Rosomak oraz dostarczona Siłom Zbrojnym RP. Transportery będą pochodzić z istniejących zasobów.

Czytaj też

Docelowo, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Siły Zbrojne RP mają otrzymać 341 Rosomaków z nowymi wieżami i chodzi tutaj o pojazdy nowo wprowadzane do służby. Nie jest zresztą wykluczone, że ostatecznie trafią one na większą liczbę transporterów kołowych, jeśli weźmiemy pod uwagę tworzenie dwóch nowych dywizji.

Reklama

Czytaj też

ZSSW-30 to opracowana przez Hutę Stalowa Wola we współpracy z Grupą WB polska wieża bezzałogowa. Projekt rozwojowy realizowany był od 2013 roku, pierwsze strzelania ppk Spike-LR miały miejsce w 2016 roku, a badania kwalifikacyjne zakończyły się w 2021 roku. W trakcie trwania prac B+R zmieniano konfigurację wieży, przykładowo pierwotnie miała korzystać z przyrządów optoelektronicznych pozyskanych od partnera zagranicznego, ostatecznie zarówno działonowy jak i dowódca mają do dyspozycji głowice optoelektroniczne polskiej firmy PCO.

Uzbrojenie stanowi armata Mk 44/S Bushmaster II w wersji pozwalającej na wykorzystanie amunicji programowalnej oraz szybką konwersję do amunicji Super 40, podwójna wyrzutnia ppk Spike-LR/LR2, a także karabin maszynowy UKM-2000C. System kierowania ogniem zapewnia wysoką celność, a także ergonomię obsługi, dzięki wykorzystaniu pojedynczego pulpitu dla wszystkich elementów uzbrojenia. Ma też zdolność do działania w trybie hunter-killer/killer-killer, dzięki niezależnej głowicy obserwacyjnej dla dowódcy.

Oprócz KTO Rosomak, nowy system wieżowy jest przewidziany do integracji na nowym BWP Borsuk, w nieco zmienionej konfiguracji. Jak powiedział Defence24.pl Son Jae-il, prezes Hanwha Defense, możliwa jest też integracja wieży ZSSW-30 na BWP Redback. Pozyskaniem Redbacka – w celu uzupełnienia zdolności obok Borsuka – zainteresowany jest MON.

Czytaj też

Rosomaki z ZSSW będą pierwszymi w historii Wojska Polskiego pojazdami zintegrowanymi z nowoczesnymi ppk i pierwszymi Rosomakami, zdolnymi do odpalania rakiet Spike. Pojazdy te są wykorzystywane od 2004 roku, ale integracja systemu przeciwpancernego ma miejsce dopiero teraz, wraz z nową wieżą. Nie wiadomo, czy zostanie podjęta decyzja o wymianie wież na istniejących transporterach z wieżami Hitfist (lub ich modernizacji i integracji z wyrzutniami ppk, co planowano, ale zarzucono w 2018 roku). Wprowadzenie dużej liczby pojazdów z wieżami ZSSW-30 jest niezbędnym uzupełnieniem polskiej obrony przeciwpancernej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (16)

 1. Bullet

  @Qba trollu już zostałeś na Twitterze wyprostowany w kwestii PPK na ZSSW-30 i jeszcze się nie znudziło ? Umowa na produkcję podwozi do AMV 8x8 wygasa w grudniu 2023 są przecieki o podpisaniu kolejnej na AMW XP . Tyle w kwestii podwozi .

  1. Qba

   Licencji na integracje do tej pory nie kupili. Po co podpisywać kolejna umowę na AMV XP skoro kupujemy licencje na K808?

  2. Valdore

   @Qba wbrew temu co bredziszNIEMA czegos takiego jak licencja na integracje.

 2. szczebelek

  W końcu przyszedł czas na realizację zwiększonych możliwości przeciwpancernych przez WP. Zastanówmy się ile tych wież będzie potrzebne zakładając większą ilość BWP i wszystkie Rosomaki opisane w tekście... Lekko mówiąc to ponad 2000 i jak na nasze możliwości to sporo.

  1. Chyżwar

   Szkoda klawiatury. Ani izraelskiej ani niemieckiej nie weźmiemy.

  2. Valdore

   @Chyżwar tylko jak chcesz więcej niz 120 wież rocznie to nie bardzo masz wyjscie kupić skądsiś pozostałę. Bo rozbudowa naszych mozliwości może nei zadziałać( choc to byłoby najlepsze).

  3. Chyżwar

   @Valdore Będziemy musieli zwiększyć moce produkcyjne. Słodki sen o końcu historii skończył się definitywnie, wiec nie tylko my. Wieże powinny pochodzić z jednego źródła. Już i tak mamy z trochę zamieszania, bo na starszych Rośkach pozostaną włoskie.

 3. klapaucyusz

  Zatem łącznie Rosomaków w wersji BWP będzie w PSZ 700 sztuk? Ktoś wie, jak mają być rozdzielone? 3 baony w 17 BZ, kolejne 3 w 12BZ (chociaż na razie mają chyba dwa + jeden na BWP-1), do tego 2 baony piechoty górskiej w 21 BZ i coś w Giżycku (3 baony? czy jednak zostanie batalion czołgów?). To chyba ciągle nie wyczerpuje liczby 700 wozów.

  1. bc

   Brygady w całości jedynie na Rosomakach to jest trochę relikt krucjat( na początku ponoć miała być tylko jedna). Powinny być normalne Brygady Panc i Zmech zgrane i wysokiej gotowości z własną sprawdzoną logistyka czy wyrabia i w nich rosomaki w trzecich czy tam czwartych batalionach. Jak nie wystarczy batalion zmot na jakąś misje to i tak musi jechać Dywizja. No ale narazie to się chyba zanosi na całe Dywizje Czołgów, Dywizje BWP, i Dywizje Rosomaków bo tak przecież wygodniej a później przecież jakośtobędzie.

 4. boomer

  To bardzo dobra wiadomość. Wieże już są gotowe do produkcji, a Borsuk jeszcze nie. Po co czekać z wieżami, skoro i tak wiele z nich ma trafić do tych podwozi Rosomaka, które obecnie żadnej wieży nie mają, a mieć powinny? Wojna na Ukrainie nie pozwala polskiej zbrojeniówce na marnowanie potencjału produkcyjnego. Papiery Borsuka będą gotowe najwcześniej w przyszłym roku. Zamówiono dodatkowe prototypy, więc może badania potrwają jeszcze dłużej. Nie możemy marnować możliwości produkcyjnych. Potrzebujemy wzmacniać nasze siły zbrojne, w dodatku Ukraina może wchłonąć praktycznie wszystko, byle ktoś płacił. Zamówienie siedemdziesięciu wież to ruszenie z linią produkcyjną. Zanim wyprodukują zamówioną partię, będzie czas na dalsze plany i decyzje.

  1. Qba

   Bo te wieże nie są zintegrowane z ppk

 5. Był czas_3 dekady

  Kiedy umowa na BMSy dla pojazdów jak Rosomak? Umowa miała być podpisana w I kwartale tego roku.

 6. radek

  najstarsze rosomaki maja isc na serwis niedlugo- latka leca, skoro nie ma wiecej nowych podwozi rosomaka mnie intryguje dlaczego nikt nie pomyslal o wymianie wiez z hitfist na zzsw na nich przy okazji serwisu, wlaczyc 1 rosomak z zzsw na pluton do lini spowrotem do tych jedostek uzywajacych rosomaki z wieza hitfist teraz, rozumiem ze to nie jest normalna praktyka w wp ale...

 7. Pucin:)

  Jak widać jedyne co się udało to wieża ZSSW-30 bo reszta - BWP Borsuk - to ściema!!!!! :)

  1. Qba

   Nie bardzo bo nadal nie mamy licencji na armatę i integracje ppk

  2. wert

   jakieś fakty poza tym bełkotem?

  3. Otas

   Taka jest teraz narracja ruskich trolli? Wieża i Borsuk to dwa osobne projekty rozwijane niezależnie. Wieża jest opracowywana do kilku pojazdów w tym i Rosomaków.

 8. tutek08

  Wieże leżą gotowe, a rosomaków do nich nie ma i nie będzie :). Dobra zmiana nie walczy tylko z opozycja, skutecznie walczy tez miedzy sobą :D

  1. Adzio

   tutek08- Pieniędzy też nie ma...............i nie będzie-cytując klasyka

  2. Edmund

   Pucin po pierwsze to opozycja sama się kompromituje i to na każdym kroku. Po drugie jest napisane w tekscie, 341 Rosomaków ma otrzymać nowe wieże. Nie trolluj.

 9. Chyżwar

  I na to właśnie czekałem. Poza tym zaraz będzie beka. Obstawiam, że pojawi się tutaj jeden taki troll, który będzie pisał, że ZSSW-30 nie została zintegrowana ze Spike i inne podobne pierdoły.

 10. LMed

  Hmmm.... Poważna skala produkcji tej wieży. Ciekawe, czy jej cena osiągnęla już poziom rynkowy?

  1. Qba

   Tak, bo zrezygnowali z ppk i ASOP

 11. Extern.

  Z miesiąc temu przewinęła się informacja że Hitfisty jednak nie będą wycofywane ani nie będą integrowane z PPK. Czyli te 341 ZSSW-30 planowanych dla KTO zostanie posadzonych na nowych Rosomakach. Z tego wynika że będziemy mieli coś koło 600 BWPów na kołach z nowoczesnymi 30stkami, co już stanowi całkiem solidną siłę. Swoją drogą ciekawe skąd wezmą ponad trzysta nowych Rosomaków skoro wiadomo że wolnych podwozi bazowych jest właśnie coś koło 70ciu.

  1. Gryfin

   Będzie Rosomak2 K808.

  2. Valdore

   @Gryfin, a po keigo nam pojazd w niczym nei lepszy od Rosomaka, do tego droższy i bez jakichkolwiek szans eksportowych( oryginału nikt nie chce):)

  3. sebaa

   Od samego początku jest mowa z ZSSW nie będą zastępować Hifistow :)

 12. Patryk.

  Nie chcę krakać, ale tak mi to wygląda, że od Koreańczyków weźmiemy ichniego bwp-a K21 (to odpowiednik naszego Borsuka?), a naszego nowego Borsuka odłożą na najwyższą półkę. Wtedy będą klepać tylko ZSSW do KTO Rosomak i moce produkcyjne wystarczą.

  1. kukurydza

   Słabo się czyta takie androny zaraz po tym jak koreański prezez Hanwha chwalił ZSSW-30 i mówił że tak jak nie widzieli problemów z zintegrowaniem wieży Kraba na ichnim podwoziu, tak nie widzi żadnych problemów czy przeszkód dla integracji polskiej wieży na ich ciężkim BWP. Zresztą zainteresowanie AS21 Redback nie dziwi, jego podwozie rozwinięto bezpośrednio z ciężkiego podwozia K9.

  2. Otas

   Potrębujemy setek BWP więc muszą być produkowane u nas. Tak więc jaki sens byłby porzucać Borsuka, na którego produkcję HSW jest przygotowana (przeszkolenie pracowników, park maszynowy, logistyka) a brać K21, którego produkcję można rozpocząć dopiero po czasosłonnych działaniach przygotowawczych (rok może półtora). Poza tym Koreańczycy mówią o Redbaku jako BWP dla Polski czyli wersji ciężkiej, która będzie doskonałym uzupełnieniem Borsuka.

  3. sebaa

   to nie kracz :) jak nie rozróżniasz 2 BWP :) A21 to nie to samo co K21 a rozmowy o A21 sa czyli o BWP który masa jest równy z naszymi T72 :)

 13. Qba

  MON podaje że te wieże zostaną dostarczone bez integracji z ppk.

  1. SzaraEminencja

   Jeśli tak, to trzeba będzie zapytać, kto służy wrogiemu wywiadowi w polskim rządzie.

  2. B1ob

   Jakiś link do źródełka kłamczuszku?

  3. Righ Druadh

   Wszyscy, Pytanie zbyteczne.:))

 14. SAS

  Jeżeli ta wieża w końcu dojdzie do skutku, to będzie największy przełom krajowej zbrojeniówki od trzydziestu lat.

  1. Qba

   Raczej największa wtopa, bo po co komu wieża bez ppk

  2. SAS

   Nie oczekuje od krajowej zbrojeniówki zbyt wiele i zbyt szybko. Pierwotnie nie było mowy o ppk.

  3. Zenek

   @Qba a gdzie wyczytałeś że nie ma PPK?

 15. Ma_XX

  2 pytania - czas realizacji, drugie czy są Spiki do tego bo jak znam nasze realia, związkowcy zachwyceni, generałowie i politycy również a szary żołnierz będzie klął bo wyrzutnie będą puste

  1. luka

   Czas realizacji całości zamówienia według aktualnych mocy produkcyjnych powinien być około 4 lat (obecnie HSW ocenia swoje moce produkcyjne na 100 systemów wieżowych rocznie a w przypadku uruchomienia produkcji Borsuka na 50 podwozi rocznie - te zdolności mają byc zwiększane). Pociski Spike są już od dawna - zamówienie z 2015 roku na 1000 dodatkowych pocisków zrealizowano w latach 2017-2020.

  2. Qba

   @luka - Spike nie zostały zintegrowane z ZSSW-30

  3. Hayven145

   Jestem zdumiony, że Ci się to jeszcze nie znudziło...

 16. Polak Mały

  Nareszcie.

  1. Quirm

   Ciekawe kiedy Onet wysmaży artykuł że te wieże to szajs i są zagrożeniem dla żołnierzy;)

  2. Ali baba

   Jutro po południu

  3. piotr04

   Pewnie już ,,patelnie" rozgrzewa :)

Reklama