Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie HIMARS z ograniczeniami

himars
Autor. Tony Overman/The Olympian / Toronto Television/Телебачення Торонто (@tvtoront)/Twitter

USA wprowadziły zmiany do wyrzutni HIMARS dostarczonych Ukrainie w ramach pomocy wojskowej. W efekcie nie mogą one strzelać pociskami taktycznymi ATACMS, a jedynie rakietami GMLRS - pisze The Wall Street Journal.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak poinformował dziennik The Wall Street Journal, Amerykanie wprowadzili zmiany do wyrzutni M142 HIMARS przekazanych w ramach pomocy wojskowej Ukrainie. Według dziennika, anonimowi przedstawiciele rządu USA, mieli przekazać informację iż wyrzutnie M142 HIMARS zostały w tajemnicy zmodyfikowane aby uniemożliwić odpalanie z nich pocisków dalekiego zasięgu rodziny MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System).

Nie jest dokładnie sprecyzowane jaki jest zakres modyfikacji. Można jednak przypuszczać, że chodzi tutaj o odpowiednie zmiany w oprogramowaniu jak również być może modyfikację samych wyrzutni aby uniemożliwić odpalanie tego typu pocisków.

Reklama
Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Według dziennika, takie modyfikacje zostały wprowadzone z dwóch przyczyn, po pierwsze aby zminimalizować ryzyko eskalacji ze strony Federacji Rosyjskiej, oraz aby mieć pewność iż strona ukraińska nie złamie swoich obietnic dotyczących niewykorzystywania systemów do atakowania celów na terytorium Rosji.

Modyfikacje mają także zagwarantować, że Ukraińcy nie będą mogli wykorzystać pocisków ATACMS, gdyby pozyskali je z jakiegoś innego źródła. Przypomnijmy że użytkownikami pocisków MGM-140 ATACMS są między innymi takie państwa Bahrajn, Grecja, Republika Korei, Turcja, Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W przyszłości użytkownikiem tego typu amunicji będzie również Polska. Kijów publicznie zabiega o dostawę pocisków ATACMS, aby zyskać możliwość rażenia celów na większych odległościach niż ok. 80-85 km (donośność pocisków GMLRS kalibru 227 mm), jednak USA nie chcą ich dostarczyć z obawy o eskalację konfliktu.

Czytaj też

M142 HIMARS (High Mobility Artillery System) to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa będąca lżejszym wariantem systemu M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System), osadzona na ciężarówce M1140 należącej do rodziny FMTV (Familiy of Medium Tactical Vehicles), tymczasem system M270 osadzony jest na nośniku gąsienicowym M993 należącym do rodziny pojazdów bazujących na bojowym wozie piechoty M2 Bradley.

Oprócz nośnika, zasadniczą różnicą między M142 i M270 jest moduł wyrzutni, w wypadku M142 może on mieć zainstalowany jeden kontener transportowo-startowy mieszczący albo 6 pocisków rodziny MLRS/GMLRS lub jeden pocisk rodziny ATACMS lub dwa pociski nowej rodziny PrSM. M270 przenosi natomiast dwa kontenery transportowo-startowe. Ukraina eksploatuje obecnie około 20 egzemplarzy wyrzutni M142 HIMARS.

Czytaj też

Pociski MGM-140 ATACMS to duże pociski balistyczne kalibru 610 mm oraz zasięgu dochodzącym do około 300 kilometrów. Występują w kilku wariantach, między innymi M39 ATACMS Block I o zasięgu maksymalnym 165 km, przenoszący 950 podpocisków artyleryjskich M74, M39A1 to ulepszony wariant przenoszący 300 podpocisków M74 i zasięgu zwiększonym do 300 km, pocisk M48 przenoszący pojedynczą penetrującą głowicę odłamkowo-burzącą WDU-18/B o masie 230 kg, zasięg 300 km. Pocisk M57 to pocisk o podobnych możliwościach co M48, ale z ulepszonym systemem naprowadzania. M57E1 jest modernizacją pocisków M39 i M39A1 do standardu pocisku M57.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Ma_XX

    i tu lekcja dla nas - potrzebna jest dywersyfikacja wszelkiej maści uzbrojenia - bo w dobie elektroniki taką modyfikację wczyta system pokładowy komputera z Internetu czy GPS/ GSM

    1. kskiba19

      To nie dywersyfikacja lekarstwem tylko dostęp do kodów źródłowych.

  2. bc

    Ciekawe jak daleko poleciał by GMRLS jakby mu tak zmniejszyć ładunek o połowę... USA powinni podmienić te M39 ATACMS Block 1 o zasięgu 160km Grecji/Korei i dać je Ukraińcom. Można też je przerobić żeby uderzały w ziemię i wtedy wybuchały zamiast rozsypywać kasety. Ukraińcy potrzebują sięgnąć linie kolejowe i składy na wschód od Ługańska.

  3. Filemon19

    Podsumowując GMLRS ER to wersja rakiety na 160 km i na to jest ZGODA Teraz czekamy na pakiet pomocy Czyli jedna sztuka 480$ tyś

  4. szczebelek

    Niby to sprzęt darowany, ale od początku zrobili tak, żeby ich nie kusiło. Nas też nie powinno kusić by zintegrować IBCS z Topazem, bo amerykanie już go testują pod kątem współpracy z artylerią...