Ukraińcy defilowali w Londynie

Żołnierze sił zbrojnych Ukrainy wzięli udział w poniedziałek w paradzie wojskowej, która przeszła ulicami Londynu z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tłumy Brytyjczyków oraz trzy pokolenia rodziny królewskiej przyglądały się przemarszowi ponad 1300 wojskowych.
Sygnał do rozpoczęcia parady dało w samo południe czasu lokalnego (godz. 13 czasu polskiego) bicie dzwonu z wieży zegarowej Big Ben. Wojsko ruszyło z placu Parliament Square, kierując się w stronę Pałacu Buckingham.
Przemarszowi towarzyszyły słowa premiera Winstona Churchilla, wygłoszone 8 maja 1945 r. z okazji zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, które odczytał aktor Timothy Spall. „Nie traćcie nadziei, nie poddawajcie się przemocy i tyranii, idźcie prosto i gińcie, jeśli zajdzie taka potrzeba – bądźcie niepokonani” – zabrzmiało w jego interpretacji. Spall wcielił się w postać Churchilla z okresu czasów II wojny światowej w filmie „Jak zostać królem”, który miał premierę w 2010 r.
Czytaj też
Wzdłuż reprezentacyjnej alei The Mall, którą przechodziła parada, zgromadził się wiwatujący tłum. Wielu widzów miało ze sobą brytyjskie niebiesko-czerwono-białe flagi. Szczególnie gromkie brawa usłyszeć można było, kiedy pojawiła się grupa 11 ukraińskich żołnierzy i żołnierek z niebiesko-żółtą flagą. Według brytyjskiego ministerstwa obrony miało to symbolizować globalne poparcie dla „ciągłej walki Ukrainy o wolność przeciwko niesprowokowanej, bezprawnej inwazji Rosji”.
Z trybun pardzie przyglądała się brytyjska rodzina królewska. Król Karol III, ubrany w mundur marynarki wojennej, siedział obok jednej z weteranek, 98-letniej Joy Trew, która służyła w Pomocniczych Siłach Powietrznych Kobiet jako operatorka radiowa. Królowi towarzyszyła królowa Kamila. Na platformie widokowej był także książę William z księżną Kate i ich trojgiem dzieci.
Po zakończeniu parady król Karol wraz z pozostałymi członkami rodziny królewskiej pojawił się na balkonie Pałacu Buckingham, skąd obserwowali przelot brytyjskich sił powietrznych – Royal Air Force. Nad Londynem przeleciały zarówno nowoczesne, jak i historyczne maszyny, w tym samolot transportowy Voyager, wykorzystywany m.in. w ramach brytyjskiego wsparcia dla Ukrainy, oraz słynny zespół akrobacyjny Red Arrows, którego samoloty zostawiły na niebie charakterystyczne czerwone, białe i niebieskie smugi.
Czytaj też
Obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie potrwają w Wielkiej Brytanii do czwartku. We wtorek zamek Tower of London otworzy instalację artystyczną składającą się z 30 tys. ceramicznych maków. Kwiaty po raz pierwsze prezentowane były w 2014 r. z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Wystawa potrwa do 11 listopada.
W czwartek, w rocznicę Dnia Zwycięstwa w Europie, w Opactwie Westminsterskim odbędzie się uroczyste nabożeństwo. W całej Wielkiej Brytanii zaplanowano liczne wydarzenia: koncerty, wycieczki z przewodnikiem po zabytkach z czasów wojny, herbatki z udziałem weteranów oraz rocznicowe msze.
Tani2
Ja napiszę żartem ,nie żebym się czepiał. Zasada w wojsku jest jedna,,hu..wo ale jednakowo. Jeśli ma ktoś podwinięty rękaw to powinni mieć wszyscy. To jest zasada wojska ta fotka doskonale pokazuje brak profesjonalizmu ukr żołnierzy chociaż po ich kroku trudno ich żołnierzami nazwać. Nasza drużyna też nam chwały nie przynosi. Za komuny podczas uroczystości żołnierz poruszał się krokiem defiladowym. Taki marsz jak reprezentowała nasza drużyna u nas nazywano szwejostwem. To od słynnego wojaka Szwejka od KUK Armii co wspaniałe opisał niejaki Haszek. Chyba że tzw NATO kompletnie olewa musztrę. Jeszcze raz jestem zdziwiony tą tzw defiladą bo jak cię widzą tak cię piszą.
Tani2
Dopiszę wojsko poruszało się trzema typami kroków ,defiladowy ,marszowy i swobodny. Na zawsze był marszowy za wyjątkiem mostów czy wiaduktów wtedy był zawsze swobodny bez komendy. Swobodnym także wtedy gdy poruszało się między cywilami. Jeśli kolumna tylko marszowy. Buty wojskowe były bronią ,szkolono nas do walki poprzez kopnięcie.
user_1077316
Czy były sztandary ze Stiepanem B.?
Rusmongol
Nie był ze Stalinem i Putinem.
Imper
No tiaaa. Dla nas, 8 (łącznie) sile militarnej WW2 zabrakło miejsca swego czasu w takowej defiladzie.
user_1047527
Bohaterka pilotka Szewczenko tez była ?
Przyszłość
Z punktu widznia Anglo sasow to ze dwa narody slowianskie sie wyzynaja to jest poprtu majstersztyk.
Tani2
Dwa? To są wszystko obywatele ukr bo ja tam walczących ruskich nie widzę. To wojna domowa.... Parada w Londynie nie jest paradą Zwycięstwa bo w sumie po tej wojnie straciła imperium.
Buczacza
Ba główna nagroda dla putina ojca tego sukcesu. Bo wszak z jego punktu widznia te wyzynaja to poprtu. To taki sukces jak 3 dniowa 4 letnia.
martiniQ
I z punktu widzenia Chin, USA, Turcji, Iranu, Indii, każdego praktycznie państwa spoza UE, No ale nikt nie kazał moskalom atakować Ukrainy, sami okazali się takim skończonymi de... "geniuszami".
Prezes Polski
A nas kiedy zaproszą?
Zenek2
Za Ukraińcami szła delegacja naszego wojska. Są filmy na yt.
Bender
@Zenek2: a dokładnie to nasi maszerowali razem z innymi członkami NATO zaraz za przedstawicielami Commonwealth, a przed pocztem sztandarowym 10 żołnierzy z Ukrainy.
ASW
To ta defilada na której pierwszą edycję (1945) nas nie zaprosili?
Wania
Dokładnie ta sama. Cara-stalina Anglicy się bali, cara-futina jak widać nie, sądząc po udziale na paradzie przedstawicieli Ukrainy i Polski.
Przyszłość
Tak sylszalem ze w 1945 na defilade zwyciestwa nas nie zapraosili
Pucin:)
@ASW - zaprosili pilotów z Dywizjony 303 i innych. Jak się dowiedzieli, że nie będzie oficjalnej reprezentacji Siła Zbrojnych RP - trzeciej siły militarnej w IIWŚ po USA, Rosji i WB to odmówili wszyscy piloci. :)