Reklama

Poniedziałkowy przegląd mediów; Niemcy na froncie zakupów; Traktat Polski z Francją

Autor. Bundeswehr/Marco Dorow

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz:Rzeczpospolita:„Kolos na glinianych (jeszcze) nogach” „Choć Niemcy wydają najwięcej na obronność w Europie Zachodniej (88,5 mld dolarów w 2024 r.), ich realne zdolności bojowe ustępują Francji i Wielkiej Brytanii. Lata zaniedbań sprawiły, że Bundeswehra wciąż nadrabia zaległości, mimo dużych zakupów (F-35, śmigłowce Chinook) finansowanych z funduszu Sondervermögen. Przyszły rząd Niemiec, z kanclerzem Friedrichem Merzem, zapowiada kolejne inwestycje – 500 mld euro w ciągu dekady. Niemcy mają silny przemysł zbrojeniowy i potencjał rozwoju, lecz dziś ustępują sojusznikom m.in. w marynarce i lotnictwie. Na lądzie wzmacniają obecność, np. przez brygadę na Litwie. Polska z kolei zmierza do stworzenia jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie do 2030 r.

Reklama

Jakub Mielnik: Wprost:„Wojna na pomysłowość” „Technologiczna przewaga Zachodu opierała się na drogich systemach broni, zwalczających tanią broń przeciwnika. Dziś wchodzą w grę działa elektromagnetyczne do walki z rakietami hipersonicznymi i mikrofalowe nadajniki do neutralizacji rojów dronów. Japońska marynarka wojskowa testuje działo szynowe, które używa tanich, 11-kilogramowych pocisków, zamiast drogich rakiet. Ukraińcy, walczący z Rosjanami, używają tanich systemów Wampir, skutecznie niszczących irańskie drony. Brytyjczycy opracowali broń energetyczną RF DEW, która niszczy drony za ułamek kosztów. Tanie innowacje są odpowiedzią na rosnące koszty wojny i zmieniają równowagę na polu bitwy.”

Jędrzej Bielecki: Rzeczpospolita:„Francja obiecuje nas obronić” „W piątek w Nancy Donald Tusk podpisze traktat z Emmanuelem Macronem, który zapewnia pomoc Francji w razie rosyjskiej inwazji na Polskę. Dokument ma na celu wzmocnienie współpracy wojskowej między krajami i daje możliwość użycia sił jądrowych Francji w razie zagrożenia. Traktat jest odpowiedzią na zagrożenie rosyjskie i zmniejszającą się rolę USA w Europie. Francja liczy także na poprawę współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym. Porozumienie zostanie podpisane 9 maja, w Dniu Jedności Europy, w symbolicznym miejscu – Nancy, związanym z Robertem Schumanem.”

Reklama

wp.pl:„Iran grozi odwetem na USA i Izrael. „Obierze ich za cel” „Minister obrony Iranu, Aziz Nasirzadeh, ostrzegł, że Teheran nie zawaha się przed odwetem w przypadku ataku USA lub Izraela. Iran zaatakuje wtedy ich interesy, bazy i siły zbrojne. Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, zaatakowali lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie, na co odpowiedział premier Izraela, zapowiadając kolejne ataki na rebeliantów. Iran niedawno zaprezentował nową rakietę balistyczną, Kasem Basir, o zasięgu 1,2 tys. km. Tehran ostrzega, że każdy atak na Iran spotka się z natychmiastową odpowiedzią.”

wyborcza.pl:„Rakieta rebeliantów Huti spadła niedaleko lotniska w Izraelu. Netanjahu wyśle więcej wojska do Gazy?” „Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały, że 4 maja próbowały przechwycić rakietę balistyczną wystrzeloną przez rebeliantów Huti z Jemenu. Pocisk spadł w pobliżu lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie, nie udało się go zniszczyć ani systemowi obrony Arrow, ani THAAD. Loty zostały wstrzymane na pół godziny, ale lotnisko działa normalnie. Huti przyznali się do ataku, który miał być odwetem za zbrodnie Izraela w Strefie Gazy. Izraelski minister obrony zapowiedział silniejszy odwet. Izrael analizuje nieudane przechwycenie rakiety, która może być nową bronią w irańskim arsenale.”

onet.pl:„Putin pod ścianą. Zakończenie wojny może wywołać w Rosji lawinę. „Zrobi wszystko, bez względu na koszty” „USA starają się zmusić Rosję do zakończenia wojny, jednak Putin pozostaje niewzruszony. Chociaż rosyjska gospodarka słabnie, przemysł zbrojeniowy pozostaje kluczowy, dzięki gigantycznym inwestycjom. Po zakończeniu wojny Putin będzie kontynuował inwestycje w ten sektor, by utrzymać wysokie moce produkcyjne i zaspokoić potrzeby wojskowe. Jednak problemem mogą stać się żołnierze wracający z frontu. Wysokie premie i wojenne zyski i pochodzenie z biednych regionów może prowadzić do frustracji i wzrostu przestępczości. Może to stanowić poważne wyzwanie dla Kremla.”

rp.pl:„Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy” „Rosja twierdzi, że tworzy „pas bezpieczeństwa” w przygranicznym obwodzie sumskim na Ukrainie, mający chronić przed przyszłymi inwazjami. Po wyparciu ukraińskich wojsk z obwodu kurskiego, Rosja kontynuuje budowę strefy bezpieczeństwa w obwodzie sumskim. W marcu Putin mówił o konieczności utworzenia buforowej strefy w tym regionie. Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że Rosja przygotowuje ofensywę w obwodzie sumskim, zdobywając wioski w przygranicznych lasach. Gubernator obwodu sumskiego potwierdził, że cztery wioski znajdują się w „szarej strefie” z powodu rosyjskich ataków, a 82 km² regionu jest sporne.”

Reklama
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
Reklama

Komentarze

    Reklama