Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: specjalna amunicja artyleryjska w użyciu

Autor. mil.gov.ua

W sieci został opublikowany film, na którym uwieczniono moment trafienia celu subamunicją przeciwpancerną BONUS, używaną przez kraje NATO do eliminacji celów opancerzonych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Bonus to system precyzyjnej amunicji artyleryjskiej, stworzony do zwalczania celów opancerzonych. Jest przeznaczony dla dział 155 mm i produkowany przez koncern BAE Systems we współpracy z francuskim Nexterem. Nie jest wiadome, skąd pochodzą pociski użyte przez Ukraińców. Systemem artyleryjskim, który został użyty do wystrzelenia tych pocisków na filmie, była jednak francuska kołowa armatohaubica CAESAR.

Czytaj też

Maksymalna donośność tego typu pocisków wynosi według producenta 27 km, gdy jest wystrzeliwany z armatohaubicy kal. 155 mm z lufą o długości 39 kalibrów (np. M109A3), i 35 km, gdy jest wystrzeliwany z haubicy z lufą o długości 52 kalibrów (jak Krab, PzH 2000, czy właśnie CAESAR). Każdy nabój BONUS-a dysponuje dwoma niezależnymi podpociskami naprowadzanymi z wykorzystaniem wielosensorowego systemu (m.in. termowizyjnego), do rażenia wykorzystywane są ładunki z penetratorem formowanym wybuchowo (EFP). Z założenia ma to umożliwiać zwalczanie celów ciężko opancerzonych (w tym czołgów), dzięki rażeniu z górnej półsfery. Amunicja tego typu jest używana między innymi przez Francję, Szwecję, Finlandię czy Stany Zjednoczone.

Reklama

Czytaj też

Próbne strzelania pociskami obu typów prowadzono również z polskiej haubicy Krab. W rozmowie z Defence24.pl gen. bryg. Jarosław Wierzcholski, były szef Wojsk Rakietowych i Artylerii WP, dyrektor programów artyleryjskich w latach 2010-2013 powiedział niedawno: „Pociski przeciwpancerne, z subamunicją kierowaną, takie jak SMArt i BONUS, były od początku przewidywane do integracji z haubicą Krab. W 2012 roku przeprowadzono strzelania oboma wymienionymi typami, które potwierdziły, że polski system jest do nich dostosowany. Od tego czasu w zakresie pozyskania amunicji przeciwpancernej nie podjęto ważniejszych decyzji, choć haubica jest do tego gotowa. Dodam, że na zakup francuskiej amunicji BONUS zdecydowali się Amerykanie, a pociski SMArt odgrywają ważną rolę w Niemczech".

Reklama

Komentarze

    Reklama