Reklama

Siły zbrojne

Turecka żandarmeria odbiera samobieżny moździerz

Vuran 120 mm.
Vuran 120 mm.
Autor. Aselsan

Turecka żandarmeria wojskowa otrzymała systemy moździerzowe Alkar kal. 120 mm osadzone na samochodach opancerzonych Vuran 4x4. Łącznie na uzbrojenie tej formacji trafi około 200 pojazdów Vuran w różnych konfiguracjach

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Wdrożenie tych pojazdów do tamtejszej żandarmerii wojskowej było podyktowane potrzebą zwiększenia zdolności ogniowych formacji, która aktualnie operuje m.in. na terenie Syrii. Używa go także regularna turecka armia. Wóz pozwala na ostrzał celów na dystansie do 8 km przy jednostce ognia wynoszącej 15 granatów moździerzowych. Mimo małej ilości przewożonej amunicji jest to środek ogniowy znacznie tańszy w zakupie i utrzymaniu niż samobieżne moździerze kal. 120 mm osadzane na kołowych transporterach opancerzonych 8x8 czy 6x6.

Czytaj też

Vuran 4 × 4 to turecki opancerzony pojazd minoodporny (MRAP) zaprojektowany i produkowany przez turecką spółkę BMC. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik Cummins o mocy 375 KM, pozwalający na rozpędzenie tego ważącego 18,6 tony pojazdu do prędkości 110 km/h. Załogę Vurana stanowią dwie osoby, zaś desant wynosi do siedmiu żołnierzy. Opancerzenie pojazdu zapewnia poziom ochrony na poziomie zgodnym ze STANAG 4569 Level 3. Uzbrojenie pojazdu mogą stanowić różnego rodzaju karabiny maszynowe czy granatniki automatyczne umieszczane na stropie wieży, czy to w klasycznej obrotnicy, czy w zdalnie sterowanym module uzbrojenia.

Reklama

Czytaj też

Z racji na swoją budowę pojazd ten jest stosowany w wielu wariantach, od transportera opancerzonego ,przez samobieżny moździerz do nośnika wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet kal. 107 mm. Obecnie pojazdy te znalazły się na wyposażeniu tureckich wojsk lądowych oraz żandarmerii w liczbie docelowej wynoszącej 512, oraz ponad 200 egzemplarzy. Oprócz tego Vurany znajdują się na uzbrojeniu sił bezpieczeństwa Kosowa (14 samobieżnych moździerzy), Libia (wsparcie dla bojówek Rządu Porozumienia Narodowego), Tunezji (9 wozów) oraz Turkmenistanu.

Czytaj też

Alkar 120 to moździerz kal. 120 mm opracowany przez turecki koncern Aselsan możliwy do integracji z szeroką bazą pojazdów w układach 4x4/6x6 czy 8x8. Donośność maksymalną tego systemu moździerzowego określono na 8 km (minimalna to 1,5 km). Można z niego strzelać dowolną amunicją moździerzową z racji na wymienność luf (gładkolufowa i gwintowana). Czas przejścia z pozycji marszowej do bojowej zajmuje około 10 sekund, zaś przygotowanie do rozpoczęcia ostrzału po zatrzymaniu ma wynosić mniej niż minutę. Szybkostrzelność moździerza zależy od lufy, w przypadku gwintowanej została określona na sześć pocisków na minutę, zaś przy wykorzystaniu tej o gładkim przewodzie zwiększa się do 10 pocisków.

Czytaj też

Graf. Aselsan
Graf. Aselsan
Reklama

Komentarze

    Reklama