Reklama

Technologie

Turcja zaprezentowała nowe systemy moździerzowe

Graf. Aselsan
Graf. Aselsan

Turecki koncern Aselsan zaprezentował nowe systemy moździerzowe Alkar w kalibrze 81 mm, dołączające do wcześniej oferowanych w kalibrze 120 mm. Jak podał producent – systemy są wysoce zautomatyzowane oraz charakteryzują się dużą mobilnością i modularnością.

Jedną z głównych zalet moździerzów Alkar, wymienianych przez Aselsan, jest możliwość jego zamontowania na różnego rodzaju pojazdach gąsienicowych i kołowych, a także na platformach stacjonarnych. Jest to możliwe dzięki modularnej budowie obu systemów, które pozwalają na dowolne ich przystosowanie do wymagań operacyjnych. Moździerze posiadają mechanizmy przenoszenia odrzutu na platformę, przez co jest on zredukowany, co wypływa na celność wystrzału.

Ważną cechą tych moździerzy jest integracja z systemami komputerowymi, które pozwalają na prowadzenie precyzyjnego ognia, dzięki automatycznie zmieniającej się pozycji lufy. Na wysoki poziom informatyczny moździerzy składają się komputerowo generowane informacje o atakowanym celu, szybkie i precyzyjne obliczenia trajektorii balistycznej pocisku (dzięki systemowi NATO Armaments Ballistic Kernel), a także pobieranie na bieżąco danych metodologicznych oraz radarowych.

Co istotne, moździerze posiadają wygodny dla użytkownika kolorowy interfejs graficzny, który przedstawia informacje oraz pokazuje zobrazowanie pola walki na ekranie monitora. Moździerze mogą zostać zintegrowane z ASELSAN Fire Support Automation System – AFSAS, rozbudowanym systemem automatyzacji wsparcia ogniowego, który integruje różne jednostki prowadzenia ognia, w tym systemy artylerii polowej.

Moździerze Alkar są zaprojektowane w dwóch kalibrach – 81 i 120 milimetrów. Mogą strzelać kompatybilną amunicją krajową lub zagraniczną. Pociski są automatycznie ładowane do lufy, która może się w dowolnym kierunku obrócić i ustawić pod wymaganym kątem. Zaprezentowane niedawno moździerze kalibru 81 mm mają minimalny zasięg ognia 100 metrów, zaś maksymalny 6400 m, przy długości lufy 1,6 metra. Z kolei donośność maksymalna drugiego moździerza została określona na 8000 metrów (przy minimalnym 1500 m), przy nieznacznie większych wymiarach i długości lufy 1,9 m. W obu moździerzach czas do strzału wynosi poniżej 1 minuty, zaś jego obsługa może być ręczna bądź automatyczna.

Kacper Bakuła

Reklama
Reklama
image
Graf. Aselsan
image
Graf. Aselsan
image
Graf. Aselsan

Komentarze